| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Dom wykończony detalami

Dom wykończony detalami

Nawet dom o idealnych proporcjach nie będzie wyglądał dobrze, jeśli pozbawimy go choćby najprostszych detali. Daszki, gzymsy, przyciągające wzrok balustrady ożywią elewacje i nadadzą im niepowtarzalny charakter.

Efektowne wejście

Jeśli w projekcie nie przewidziano np. umieszczenia wejścia w podcieniu, choćby najprostszy daszek chroniący przed deszczem w czasie otwierania drzwi to po prostu konieczność. Nieosłonięte niczym wejście jest nie tylko niepraktyczne, ale i niewidoczne dla gości. Daszek to także prosty sposób na ożywienie elewacji w strefie wejścia.
By daszek tworzył z bryłą domu zgraną całość, powinien powtarzać rytm połaci dachowych – kąt ich nachylenia, materiał i kolor. Większe i cięższe daszki wymagają podparcia słupami. Powstałą w ten sposób konstrukcję, czyli ganek, można z dwóch stron obudować ściankami. Należy jednak pamiętać, że taki ganek pasuje do domów o nieskomplikowanej architekturze przykrytych prostym dwuspadowym dachem, w innych łatwo może naruszyć proporcje bryły – zbyt rozbudowane wejście prowadzące do niewielkiego domu o skromnej architekturze będzie wyglądało śmiesznie.
Ta sama zasada dotyczy elewacji ogrodowej i zadaszenia tarasu. Dlatego w nowoczesnych domach lepiej, by daszek podtrzymywały bardziej dyskretne zastrzały – ukośne drewniane belki, które mocuje się do ściany. W sprzedaży są też gotowe daszki z poliwęglanu czy aluminium, które łatwo samodzielnie zamontować – niektóre w zestawie ze ścianką chroniącą przed bocznymi podmuchami wiatru i zacinającym deszczem.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3677

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3677

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Różne oblicza balustrady

Do ożywienia elewacji warto wykorzystać występujący w większości domów element, jakim jest balustrada balkonu. Pierwotną funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom balkonu, jednak przez swoje zwykle centralne położenie w naturalny sposób staje się ona najbardziej przyciągającym wzrok detalem na elewacji.
Ważne jest zgranie stylistyczne i kolorystyczne balustrady z innymi detalami, a także otoczeniem domu, np. ogrodzeniem. Elementem wiążącym ją z elewacją może być materiał, z jakiego została wykonana, lub jej faktura. Najłatwiej kreować charakter balustrady poprzez wzór jej wypełnienia. Pionowy pomoże wyszczuplić bryłę domu, poziomy przeciwnie – obniży ją optycznie. Im bardziej balkon jest wysunięty poza obrys budynku, tym delikatniejsze i lżejsze optycznie powinno być wypełnienie – dobrze będzie się prezentować stalowe lub aluminiowe. Trzeba jednak pamiętać, że ażurowa balustrada nie daje poczucia intymności i bezpieczeństwa, dlatego sprawdzi się raczej na niewielkich, rzadko używanych balkonach czy loggiach.
Materiałem dającym wiele możliwości nadawania balustradzie różnorodnych kształtów jest drewno. Niebanalnie wyglądają drewniane elementy wypełnienia o zróżnicowanej szerokości lub krzyżowe wpisane w plan prostokąta. Są ozdobą nie tylko domów stylizowanych na regionalne, ale i tych modernistycznych. Bardziej wymagające jest wypełnienie ukośne – żeby nie wprowadzało chaosu na elewacji, powinno mieć na niej swój odpowiednik, np. ukośny rysunek oblicówki lub jej fragmentów w okolicy balkonu.
Balustrady kamienne komponują się niemal wyłącznie z dużymi budynkami stylizowanymi na historyczne, takimi jak dworki, w rysunku bryły potrzebne są bowiem masywne elementy architektoniczne (zwykle są nimi kolumny), które mogłyby je równoważyć.

3 sposoby na wyeksponowanie okna

Oczy domu

Również okna w odpowiedniej oprawie pomogą zmienić oblicze elewacji. Te o tradycyjnym, niewyróżniającym się kształcie i przez to wtapiające się w płaszczyznę ściany można wyróżnić ramą z drewna, cegieł, kamienia lub płytek ceramicznych. Dobrze, gdy tego samego materiału użyjemy do wykończenia innych elementów fasady, np. cokołu. Opaski wokół okien z gotowych profili nadają im bardziej stylowy charakter. Jeśli okna są za małe, pomagają powiększyć je optycznie. Natomiast profil zamontowany jedynie nad oknem optycznie je podwyższy.
Jeszcze wyraźniej obecność okien na elewacji podkreślają okiennice. Ich funkcja ochronna jest dziś co prawda drugorzędna, ale nadal dobrze chronią przed słońcem i wiatrem, utrudniają też włamanie. Są doskonałym środkiem do kształtowania charakteru elewacji. Jeśli okna są dość małe, okiennice wydobędą je i jednocześnie wypełnią pustą ścianę. W W domach z garażem wpisanym w bryłę budynku pomogą równoważyć ciężką optycznie bramęgarażową. Dobrze komponują się z oknami o regularnym podziale ram i szprosów w domach o tradycyjnej bryle. Pomalowane na jaśniejszy od elewacji kolor staną się na niej najwyraźniejszym akcentem.

Okna drewniane

Okna drewniane pasują zarówno do ultranowoczesnego, jak i do stylowego domu. Posiadają także...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...