| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Dom wykończony detalami

Dom wykończony detalami

Nawet dom o idealnych proporcjach nie będzie wyglądał dobrze, jeśli pozbawimy go choćby najprostszych detali. Daszki, gzymsy, przyciągające wzrok balustrady ożywią elewacje i nadadzą im niepowtarzalny charakter.

Efektowne wejście

Jeśli w projekcie nie przewidziano np. umieszczenia wejścia w podcieniu, choćby najprostszy daszek chroniący przed deszczem w czasie otwierania drzwi to po prostu konieczność. Nieosłonięte niczym wejście jest nie tylko niepraktyczne, ale i niewidoczne dla gości. Daszek to także prosty sposób na ożywienie elewacji w strefie wejścia.
By daszek tworzył z bryłą domu zgraną całość, powinien powtarzać rytm połaci dachowych – kąt ich nachylenia, materiał i kolor. Większe i cięższe daszki wymagają podparcia słupami. Powstałą w ten sposób konstrukcję, czyli ganek, można z dwóch stron obudować ściankami. Należy jednak pamiętać, że taki ganek pasuje do domów o nieskomplikowanej architekturze przykrytych prostym dwuspadowym dachem, w innych łatwo może naruszyć proporcje bryły – zbyt rozbudowane wejście prowadzące do niewielkiego domu o skromnej architekturze będzie wyglądało śmiesznie.
Ta sama zasada dotyczy elewacji ogrodowej i zadaszenia tarasu. Dlatego w nowoczesnych domach lepiej, by daszek podtrzymywały bardziej dyskretne zastrzały – ukośne drewniane belki, które mocuje się do ściany. W sprzedaży są też gotowe daszki z poliwęglanu czy aluminium, które łatwo samodzielnie zamontować – niektóre w zestawie ze ścianką chroniącą przed bocznymi podmuchami wiatru i zacinającym deszczem.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3677

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3677

Różne oblicza balustrady

Do ożywienia elewacji warto wykorzystać występujący w większości domów element, jakim jest balustrada balkonu. Pierwotną funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom balkonu, jednak przez swoje zwykle centralne położenie w naturalny sposób staje się ona najbardziej przyciągającym wzrok detalem na elewacji.
Ważne jest zgranie stylistyczne i kolorystyczne balustrady z innymi detalami, a także otoczeniem domu, np. ogrodzeniem. Elementem wiążącym ją z elewacją może być materiał, z jakiego została wykonana, lub jej faktura. Najłatwiej kreować charakter balustrady poprzez wzór jej wypełnienia. Pionowy pomoże wyszczuplić bryłę domu, poziomy przeciwnie – obniży ją optycznie. Im bardziej balkon jest wysunięty poza obrys budynku, tym delikatniejsze i lżejsze optycznie powinno być wypełnienie – dobrze będzie się prezentować stalowe lub aluminiowe. Trzeba jednak pamiętać, że ażurowa balustrada nie daje poczucia intymności i bezpieczeństwa, dlatego sprawdzi się raczej na niewielkich, rzadko używanych balkonach czy loggiach.
Materiałem dającym wiele możliwości nadawania balustradzie różnorodnych kształtów jest drewno. Niebanalnie wyglądają drewniane elementy wypełnienia o zróżnicowanej szerokości lub krzyżowe wpisane w plan prostokąta. Są ozdobą nie tylko domów stylizowanych na regionalne, ale i tych modernistycznych. Bardziej wymagające jest wypełnienie ukośne – żeby nie wprowadzało chaosu na elewacji, powinno mieć na niej swój odpowiednik, np. ukośny rysunek oblicówki lub jej fragmentów w okolicy balkonu.
Balustrady kamienne komponują się niemal wyłącznie z dużymi budynkami stylizowanymi na historyczne, takimi jak dworki, w rysunku bryły potrzebne są bowiem masywne elementy architektoniczne (zwykle są nimi kolumny), które mogłyby je równoważyć.

3 sposoby na wyeksponowanie okna

Oczy domu

Również okna w odpowiedniej oprawie pomogą zmienić oblicze elewacji. Te o tradycyjnym, niewyróżniającym się kształcie i przez to wtapiające się w płaszczyznę ściany można wyróżnić ramą z drewna, cegieł, kamienia lub płytek ceramicznych. Dobrze, gdy tego samego materiału użyjemy do wykończenia innych elementów fasady, np. cokołu. Opaski wokół okien z gotowych profili nadają im bardziej stylowy charakter. Jeśli okna są za małe, pomagają powiększyć je optycznie. Natomiast profil zamontowany jedynie nad oknem optycznie je podwyższy.
Jeszcze wyraźniej obecność okien na elewacji podkreślają okiennice. Ich funkcja ochronna jest dziś co prawda drugorzędna, ale nadal dobrze chronią przed słońcem i wiatrem, utrudniają też włamanie. Są doskonałym środkiem do kształtowania charakteru elewacji. Jeśli okna są dość małe, okiennice wydobędą je i jednocześnie wypełnią pustą ścianę. W W domach z garażem wpisanym w bryłę budynku pomogą równoważyć ciężką optycznie bramęgarażową. Dobrze komponują się z oknami o regularnym podziale ram i szprosów w domach o tradycyjnej bryle. Pomalowane na jaśniejszy od elewacji kolor staną się na niej najwyraźniejszym akcentem.

Typy i sposób montażu rolet zewnętrznych

Wybór typu rolety oraz sposób jej montażu zależy od tego, kiedy będzie montowana - w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym...

Duże przeszklenia to jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych domów energooszczędnych i...