| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż okien. Jak powinien przebiegać?

Ciepły montaż okien. Jak powinien przebiegać?

Coraz więcej mówi się o tym, że prawidłowy montaż okien ogranicza ucieczkę ciepła z wnętrza domu. W praktyce ciągle jeszcze okna montuje się tradycyjnie. Poznaj zasady ciepłego montażu okien. Zobacz, jak trzeba zamocować i uszczelnić ościeżnice, żeby ograniczyć straty energii cieplnej z budynku.

Czemu służy ciepły montaż okien?

Nawet najlepsze, energooszczędne okna, jeśli zostaną zamontowane w sposób tradycyjny, w miejscu styku ościeżnic z murem pojawi się mostek cieplny, który zniweczy całą inwestycję. Dlatego jeżeli decydujesz się na dobre okna, warto zadbać o to, żeby były zamontowane w najlepszy sposób. Gdy do badania szczelności domów i jakości ociepleń zaczęto wykorzystywać zdjęcia termowizyjne, udowodniono, że miejscami, przez które ucieka wyjątkowo dużo ciepła, są właśnie styki okien z murem. Zwrócono uwagę, że na przebieg izoterm wpływają miejsce osadzenia okna w murze i jakość uszczelnienia tego styku.

Ciepły montaż w ścianie jednowarstwowej

W ścianie jednowarstwowej (która ma grubość nawet 40-50 cm) okno należy osadzić mniej więcej w połowie jej grubości. Nie powinno być ono zamocowane zbyt głęboko, bo jego zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ustawione, tym więcej światła wpuści do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, bo profil ościeżnicy będzie znacznie zimniejszy niż wtedy, gdy zamontujesz go głębiej w ścianie.

Ciepły montaż w ścianie trójwarstwowej

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego. Jest to rozwiązanie optymalne. Warstwa ocieplenia ma zwykle 10-12 cm grubości, więc profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

Ciepły montaż w ścianie dwuwarstwowej

W ścianie dwuwarstwowej, najpopularniejszej, tradycyjny sposób montowania okien polega na mocowaniu ich w granicy muru nośnego. W takiej sytuacji powierzchnia ościeżnicy przylegająca do ściany jest ciepła. Ponadto jest poddawana silnym wpływom różnicy temperatury – ciepła od wewnątrz i zimna z zewnątrz – co może powodować wytrącanie się pary wodnej na powierzchni okna. Długotrwałe występowanie takiego zjawiska może doprowadzić do powstawania skupisk wilgoci na ścianach wokół okien, przede wszytkim na ościeżach. Już lekkie wysunięcie okna w warstwę ocieplenia (na mniej więcej połowę grubości profilu) znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna.

Jak daleko trzeba wysunąć ościeżnicę poza mur?

Stopień wysunięcia ościeżnicy w warstwę ocieplenia zależy od jej planowanej grubości. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość przynajmniej 10 cm. Dlatego w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm styropianu okna mogą być wysunięte tylko kilka centymetrów w warstwę ocieplenia. Może to być połowa grubości profilu. Pamiętaj, że profile okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9-10 cm grubości. Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu na poziomie pasywnym, czyli styropianem lub wełną mineralną grubości co najmniej 20 cm.

Jak wysunąć ościeżnicę poza ścianę?

W tym celu stosuje się system konsoli nośnych mocowanych do muru wokół okna. W skład systemu wchodzą kształtowniki różnej długości (5, 10 lub 15 cm) z dodatkowymi elementami mocującymi – śrubami, płaskownikami, kątownikami, wspornikami kątowymi. Pojedyncza konsola składa się z płaskownika przykręcanego do muru oraz ze śruby o regulowanej wysokości z kątownikiem lub płaskownikiem, na których opiera się okno. Konsole i kotwy powinny być ustawione w odległości 10-15 cm od narożników okien i słupków stałych oraz w rozstawie maksymalnie co 70 cm wzdłuż boków okna plastikowego lub co 80 cm w przypadku okna drewnianego. Dokładny rozstaw wsporników musi być obliczony dla każdego okna indywidualnie, ponieważ nośność konstrukcji wsporczej powinna odpowiadać ciężarowi i grubości profilu okna. Komplet wsporników do jednego okna to kilkanaście elementów.

Montaż parapetu z kamienia naturalnego

Kamień naturalny to trwały i elegancki materiał, w sam raz na podokienniki. Kiedy i jak montować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Panoramiczne okna wąskoprofilowe w nowoczesnym...

Duże przeszklenia to jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych domów energooszczędnych i...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...