| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Budowa okna. Okna drewniane i okna plastikowe - podobieństwa i różnice

Budowa okna. Okna drewniane i okna plastikowe - podobieństwa i różnice

Budowa okna opiera się na trzech podstawowych elementach. To ramy, szyby i okucia. Zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i drewnianych stosowane są niemal identyczne szyby i okucia. Natomiast użyte do produkcji okien drewnianych i PCW ramy znacznie się od siebie różnią.

Wymiary i ciężar szyb zespolonych mogą być ogromne. Nie stwarzają pod tym względem ograniczeń. Te wynikają tylko z możliwości ram skrzydeł. One bowiem wraz z okuciami muszą przenieść ich ciężar, a przy tym zachować stabilność wymiarową w każdych warunkach pogodowych. Budując dom warto więc warto więc pochylić się nad budową okien, bo wiele od niej zależy.

Ramy z drewna - wady i zalety

Ramy okien drewnianych powstają z drewna klejonego. Najtańsze są robione z tarcicy struganej i łączonej na tak zwane mikrowczepy. Wcześniej jest ona suszona komorowo, co daje efekt podobny do impregnacji. Drewno do budowy okna jest zatem odporniejsze na wilgoć, ogień i szkodniki. Droższe modele okien wytwarza się z suszonego drewna litego. Rama jest przeważnie klejona z czterech warstw takiego materiału.

Na tę, która będzie widoczna, wybiera się drewno lepszej jakości – bez sęków i innych wad, co ważne, jeśli walory estetyczne budowanego domu są dla nas równie istotne, co jego funkcjonalność. Stosowana jest tu najtańsza sosna, nieco droższe meranti (zazwyczaj miękkie, najtańsze odmiany), a nawet luksusowy, drogi dąb. Drewniane ramy są kilkakrotnie malowane lakierem bezbarwnym lub transparentną lazurą modyfikującą ich odcień.

Te z najtańszego surowca pokrywa się farbą kryjącą. W razie uszkodzenia drewniana powierzchnia ram może być naprawiona. Drobne rysy zamaskuje nowy lakier, a gdy wgniecenia bądź zarysowania są głębsze – na ratunek przychodzą specjalne szpachle do drewna, których używa się przed malowaniem.

Jak duże mogą być okna drewniane?

Wysokość okien drewnianych otwieralnych, bez poprzecznych podziałów, dochodzi do 245-255 cm. Można uzyskać szerokość 150 cm. Grubość drewnianych ram może osiągnąć 9,2 cm. Taka  budowa okna gwarantuje możliwość użycia najgrubszych pakietów szybowych i spełnienia wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej, które będą obowiązywały od 2017 lub nawet 2021 r. (U maksymalnie 0,9 W/(m2.K)).

Budowa okna plastikowego - komory i wypełnienie

Ramy okien plastikowych powstają z profili o budowie komorowej. Surowcem do fabrykacji profili jest twarde PCW. Wielu producentów w budowie okien z PCW w pewnej części wykorzystuje też tak zwany regranulat, czyli materiał pozyskiwany na drodze recyklingu polichlorku winylu. Obecnie sprzedawane są głównie profile pięcio- lub sześciokomorowe. Wypełnione powietrzem komory gwarantują lepsze parametry cieplne okna z PCW.

Aby zapewnić profilom z PCW właściwą sztywność, producenci umieszczają w centralnej komorze (zwanej też funkcyjną) wzmocnienia z kształtowników stalowych o zamkniętym lub otwartym przekroju albo z płaskowników stalowych. Grubość stali, z której są wykonane, musi wynosić minimum 1,5 mm. W oknach o podwyższonym standardzie cieplnym w komorze centralnej lub też w innych komorach znajduje się również wypełnienie termoizolacyjne, na przykład z poliuretanu. Rama ma wtedy niższy współczynnik Uf , zbliżony do Ug szyby.

W niektórych modelach wzmocnienie stalowe zastępuje kształtownik kompozytowy, którego głównym składnikiem jest włókno szklane. Ma zdecydowanie lepszą izolacyjność cieplną. Dodatkowym wzmocnieniem mającym uchronić profile przed zmianami kształtu w wyniku obciążeń lub gwałtownych zmian temperatury są płaskowniki z tworzywa biegnące skośnie na całej długości komory wypełnionej ociepleniem.

Autor: Marcin Czechowicz

Rekordowo długie skrzydła okien przesuwnych mogą osiągać 450 cm

Co to jest mokra komora?

W sprzedaży są także profile okien plastikowych z tworzywa kompozytowego, którego dodatkowym składnikiem obok PCW są włókna szklane. Takie profile są znacznie stabilniejsze od tradycyjnych, więc wykorzystanie ich w budowie okien plastikowych sprawia, że okna mogą mieć większe rozmiary.

W oknach PCW z profili kompozytowych wzmocnienia nie są przeważnie konieczne. Budując dom warto rozważyć montaż okien z tak zwaną mokrą komorą, w której może się gromadzić woda deszczowa. Jest stąd odprowadzana na zewnątrz okna. PCW ma to do siebie, że słabo przyjmuje farbę. Takich okien nie da się więc pomalować, na przykład gdy zabrudzą się tak, że nie da się ich domyć.

Maksymalne wymiary okien PCW

Rekordowa wysokość rozwieralno-uchylnego skrzydła okna PCW wynosi 250 cm. Wyższe musiałoby mieć poprzeczne podziały. Natomiast dopuszczalna szerokość to 150 cm. Wymiary te dotyczą skrzydeł w kolorze białym, bo te są najodporniejsze na nagrzewanie, a więc także na wypaczanie. Proporcja maksymalnej szerokości do maksymalnej wysokości skrzydła to 1,25:1.

Profile okien plastikowych mają szerokość (nazywaną też głębokością) od 6,8 do 8,6 cm. Te o podwyższonych parametrach cieplnych – nawet 9,2 cm. Budując dom powinniśmy zwrócić uwagę na to, że szersze profile oprócz tego, że mają niższy współczynnik U niż te wąskie, umożliwiają zastosowanie szerszych, a co za tym – idzie cieplejszych pakietów szybowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Fiksy z drewna lub plastiku

Duże przeszklenia często są pozbawione możliwości otwierania. Pełnią wówczas jedynie funkcje widokową, estetyczną i doświetlającą. Przekraczają rozmiary standardowych okien średnio o 30%, ale mogą być większe nawet o 80%. Ich ramy produkuje się głównie z PCW. Stosuje się je do otworów szerokości do 350 cm i wysokości do 250 cm. Możliwe jest również budowanie ram wielkich okien z drewna klejonego.Nadają się do otworów o wysokości do 280 cm i szerokość do 320 cm.

Fiksy, bo tak nazywa się okna nieotwieralne, nie mają okuć umożliwiających poruszanie się skrzydeł, a niekiedy też w ogóle nie mają skrzydeł i wówczas pakiet szybowy osadza się bezpośrednio w ościeżnicy. Dzięki takiej budowie są tańsze od innych. Sztywne fiksy mogą mieć znacznie większe rozmiary w porównaniu z oknami otwieranymi.

Co jest najważniejsze przy wyborze okien?

Okna plastikowe czy drewniane - które z nich wybrać budując dom?

Okna - plastikowe czy drewniane? Wybór nie jest łatwy, ale budowa domu zmusza każdego do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...