| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Akcesoria do okien. Zdalne sterowanie skrzydłami

Akcesoria do okien. Zdalne sterowanie skrzydłami

Wśród wielu akcesoriów do okien znajdziesz także urządzenia umożliwiające zdalne sterowanie skrzydłami. W wielu modelach mechanizm otwierania może być uruchamiany i wyłączany za pomocą sterowników elektronicznych, które kierują silniczkami ukrytymi w konstrukcji. Piloty czasem wyglądają jak smartfony.

Najbardziej popularne są zdalnie otwierane i zamykane okna dachowe (także do dachów płaskich). Czasem może być to jedyny sposób ich obsługiwania. Okna połaciowe służące do przewietrzania poddasza są montowane bardzo wysoko, prawie w szczycie dachu. Okna mogą także się znajdować w takich miejscach, w których nie ma do nich bezpośredniego dostępu, na przykład nad klatką schodową lub salonem wysokim na dwie kondygnacje. Od początku wiadomo, że będą poza zasięgiem ręki, i trzeba wybrać modele sterowane elektrycznie. Drugą grupą okien, które można otwierać automatycznie, są tarasowe drzwi przesuwne lub podnoszono-przesuwne. Najmniej możliwości elektronicznego sterowania mamy w wypadku tradycyjnych pionowych okien fasadowych. Na rynku pojawiły się pierwsze napędy obsługujące proste funkcje uchylania lub przewietrzania. Są one niezmiernie rzadko stosowane. W łazience przyda się okno z zaprogramowanym czasem wietrzenia po kąpieli.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okna dachowe

Takie okna bywają fabrycznie wyposażone w urządzenia umożliwiające jego zdalne otwieranie i zamykanie oraz sterowanie akcesoriami. Instalacja elektryczna, siłownik i zasilacz, a także sterownik są wbudowane w konstrukcję okna. Na ościeżnicę wyprowadzono styki umożliwiające zamontowanie elektrycznych dodatków, na przykład rolet lub markiz. Oknem porusza się za pomocą szyny napędowej. Okna uchylają się na odległość 20-36 cm – na taką wysokość, na jaką pozwala zastosowana szyna napędowa.

Okno połaciowe z ukrytym mechanizmem

Nowością jest okno uchylno-wysokoosiowe, które całą instalację wraz z mechanizmem otwierającym i utrzymującym okno w pozycji rozwartej ma ukrytą wewnątrz obudowy. Unosi się ono wysoko do góry, do kąta 45o. Gdy jest otwarte, na zewnątrz nie widać żadnych elementów prowadzenia. Ponieważ między skrzydłem a obudową nie ma szyny napędowej, w oknie można wygodnie stanąć i przez nie wyglądać. S

Dodatkowe akcesoria okienne

Na zewnętrznej powierzchni szyby lub na obudowie okna są umieszczone detektory deszczu i wiatru, które automatycznie zamykają okno, gdy zacznie padać albo wiać. Za pomocą sterownika można otworzyć klapę wentylacyjną – wtedy okno pozostaje zamknięte, a jednocześnie jest ciągła wymiana powietrza w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem zapewniającym wymianę powietrza na poddaszu jest zamontowanie tam czujnika jakości powietrza sprzężonego z oknem. Sensor reguluje temperaturę i wilgotność powietrza. Gdy założone parametry zostaną przekroczone, czujnik włącza kontrolną diodę, której zapalenie się uruchamia siłownik w oknie. Kiedy pomieszczenie zostanie przewietrzone do zaprogramowanego poziomu, czujnik spowoduje, że okno się zamknie.

Moduł pogodowy

Na oknie może być zainstalowany moduł pogodowy lub może być ono sprzężone ze stacją pogody. Okna można programować według własnych oczekiwań, na przykład ustawić otwieranie albo zamykanie o określonej godzinie. Niektórzy producenci oferują kilka gotowych programów użytkowych do stosowania w określonych i typowych sytuacjach, na przykład przed pójściem spać, przy wyjściu z domu, podczas pobytu na wakacjach.

Pilot do okna

Do obsługi używa się przycisków zamontowanych na ramie, pilota, wyłącznika naściennego, a nawet smartfona lub tabletu. Coraz nowocześniejsze piloty mogą wyglądać jak smartfon. Obsługuje się je dotykowo w sposób intuicyjny. Oknami dachowymi można zarządzać zdalnie z dowolnego miejsca w domu.

Autor: VELUX

Jeśli montujesz okna dachowe dość wysoko, może się zdarzyć tak, że jedynym sposobem na ich otwieranie będzie napęd

Okna tarasowe

Systemy przesuwnych lub podnoszono-przesuwnych okien tarasowych oferuje wielu producentów. Nieliczni przygotowują je w wersji elektrycznej. Drewniane okna podnoszono-przesuwne w systemie MHS 400 ma w swojej ofercie Sokółka Okna i Drzwi. System Vetrex Slide to plastikowe okna podnoszono- przesuwne. Napędy do okien podnoszono-przesuwnych HST wykonanych z plastiku, drewna lub aluminium o wadze skrzydła do 400 kg ma w swojej ofercie firma MS więcej niż Okna. Produkcję takich okien umożliwiają okucia na przykład Roto Patio Life Drive do drzwi tarasowych z drewna lub drewna połączonego z aluminium o maksymalnej masie pojedynczego skrzydła 250 kg. Firma Sigenia ma w ofercie napędy do drzwi podnoszono-przesuwnych MHS 400 i drzwi przesuwnych MSA 400 ważących do 400 kg.

Miejsce na napęd

Kable elektryczne i silniczki najczęściej są ukryte wewnątrz profili, dlatego modele ze sterowaniem elektrycznym to zwykle drzwi o grubych ramach. Napęd można też umieścić we wnęce w posadzce, ale to wymaga wcześniejszego przygotowania niewielkiego otworu. Podstawowe funkcje to otwieranie, zamykanie i bezpieczna mikrowentylacja. Automatyczna blokada zatrzymuje drzwi w chwili napotkania przeszkody, co chroni przed przytrzaśnięciem. Możliwe jest także indywidualne zaprogramowanie funkcji okien, na przykład szerokości otwarcia. Wykorzystując sterowniki, można sprząc pracę okien ze stacją pogody. Jeżeli czujniki odnotują opady, otwarte okna zostaną zamknięte. Drzwiami steruje się za pomocą pilota lub włącznika naściennego.

Okna fasadowe

Pierwsze modele z prostymi funkcjami można znaleźć w ofercie nielicznych producentów okien. Co ciekawe, producenci okuć mają już taki osprzęt. Można więc przypuszczać, że za jakiś czas fasadowe okna sterowane elektrycznie będą powszechnie dostępne. Aluminiowe okna uchylno-rozwieralne Schüco AWS z okuciami TipTronic można automatycznie uchylać na odległość około 20 cm. Na bok okno rozwiera się ręcznie. Stosując moduł sprzęgający, można jednocześnie obsługiwać kilka okien. Ten sam mechanizm można zastosować do uchylania naświetli zamontowanych nad dużym przeszkleniem lub obok niego. System obejmuje także zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem. Sterowanie oknami odbywa się za pomocą pilota, panelu na ścianie lub przycisku na klamce.

Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...