Akcesoria do okien. Co potrzebne będzie podczas wymiany okien lub montażu nowych

2012-08-23 11:58

Gdy planujesz montaż okien lub wymianę okien na nowe, będziesz musiał kupić zestaw niezbędnych do tego produktów. Akcesoria do okien, konieczne lub przydatne podczas montażu to między innymi kotwy, pianka poliuretanowa oraz plastikowe kliny.

Montaż okna - nanoszenie pianki poliuretanowej
Autor: Mariusz Bykowski|Rehau Pianka poliuretanowa jast konieczna do wypełniania pustej przestrzeni między oknem a murem.

Kliny i klocki dystansowe

Okna ustawia się w odpowiedniej pozycji za pomocą klinów i klocków dystansowych. Na klockach opiera się dolną część ramy, a kliny rozmieszcza po bokach oraz na górze. Dzięki tym elementom, można ustawić okno w odpowiedniej pozycji na czas montażu i tymczasowo je ustabilizować. Klocki i kliny wykonane są z tworzywa sztucznego.

Pianka poliuretanowa

Stosuje się ją do wypełniania przestrzeni między ramą okna a ścianą. Pianka tworzy opaskę termoizolacyjną oraz kompensującą ruchy spowodowane odkształceniami ramy. Do montażu okien najbardziej polecana jest pianka niskorozprężna. Należy nakładać ją cienką warstwą z obu stron okna. Trzeba wypełnić także miejsca, w których były włożone kliny montażowe. Pianka twardnieje po 24 godzinach, a zwilżenie podłoża przed jej aplikacją polepsza jej rozszerzanie się i przyczepność. Pianka jest paroprzepuszczalna, czyli wilgoć zgromadzona w domu może wydostać się tędy na zewnątrz. W sprzedaży są pianki, które można stosować także zimą, przy temperaturze do - 12oC.

Dyble lub kotwy

Okno powinno być zamocowane w ościeżu dyblami lub kotwami. Decyzję co do wyboru sposobu zamocowania okna podejmują montażyści, kierując się między innymi warunkami budowlanymi. Jedne i drugie zamocowania są dobre, choć mają swoje wady i zalety. Wielu monterów twierdzi, że dyble dają większą stabilność osadzenia niż kotwy. Nie zaleca się jednak stosowania dybli do mocowania dolnych części ościeżnic czy progów. Otwarte komory ościeżnic trudno jest zabezpieczyć przed przenikaniem wody opadowej i wilgoci. Dzięki kotwom możliwy jest montaż bez naruszenia ramy okna. Jest więc bardziej estetyczny (dyble wymagają przewiercenia ramy). Montaż na kotwy jest bardziej pracochłonny. Kotwy powinny być przykręcone do profilu blachowkrętami, a w murze powinny być osadzone na dwa kołki rozporowe tak, aby nie zmieniały swojego położenia.

Kotwy z możliwością regulacji

Wykorzystywane są do ciepłego montażu okien, kiedy to ościeżnica musi być wysunięta poza lico ściany. Kotwy takie mocuje się na podokienniku pokrytym warstwą wyrównawczą. Gdy mur jest z materiału szczelinowego, perforowanego, trzeba zastosować dodatkowe kątowniki zapewniające stabilność montażu.

Konsole nośne

Stosowane są podczas ciepłego montażu okien. Umożliwiają wysunięcie okna poza lico muru, aby znalazło się w linii ocieplenia. Mocuje się je do muru wokół okna lub tylko pod oknem. W skład ich systemu wchodzą kształtowniki różnej długości (5, 10 lub 15 cm) z dodatkowymi elementami mocującymi – śrubami, płaskownikami, kątownikami, wspornikami kątowymi. Pojedyncza konsola składa się z płaskownika przykręcanego do muru oraz ze śruby o regulowanej wysokości z kątownikiem lub płaskownikiem, na których opiera się okno. Konsole i kotwy powinny być ustawione w odległości 10-15 cm od narożników okien i słupków stałych oraz w rozstawie maksymalnie co 70 cm.

Taśma paroprzepuszczalna

Ma za zadanie uszczelnić styk ościeżnicy i muru od elewacyjnej strony ściany. Taśma zdolna jest uwalniać ewentualną wilgoć, która znajduje się w ociepleniu. Ma ona jednocześnie za zadanie nie wpuścić wody z zewnątrz pod warstwę ocieplenia. Taśmę docina się z niedużym zapasem i mocuje z lekkim luzem uwzględniającym pracę okna w murze. W narożnikach powinny być połączone dwa osobne fragmenty taśmy.

Taśma paroizolacyjna

To samoprzylepna taśma, którą uszczelnia się styk ramy okna z murem od strony pomieszczenia. Robi się tak, żeby jak najmniej wilgoci wniknęło w izolację.

Taśma rozprężna

Stosuje się ją jako uszczelnienie styku okna z murem. Gdy szczelina ta jest niewielka, taśma może wówczas zastąpić piankę poliuretanową. Najczęściej jednak stosowana jest jako uzupełnienie pianki. Uszczelnia wtedy styk okna z murem od strony zewnętrznej, chroniąc jednocześnie piankę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Taśma potrafi po zamocowaniu znacznie zwiększać swoją objętość i ściśle wypełniać pustą przestrzeń. Jest impregnowana, więc nie wchłania i nie przepuszcza wody. Może być naklejona przed zamocowaniem okna lub umieszczona w szczelinie po zamocowaniu ościeżnicy. Gdy użyjesz takiej taśmy, stosowanie zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej staje się zbędne.

Kształtki parapetowe

Zabezpiecza i izoluje dolną część połączenia okna z murem, likwiduje mostki cieplne i skraplanie się wody kondensacyjnej. Przestrzeń montażowa pod oknem jest największa, ma nawet 3 cm wysokości. Zastosowanie kształtki z polistyrenu ekstrudowanego XPS pozwala przyspieszyć i uprościć montaż okna. Masz jeden element zamiast trzech. Kształtka jest twarda i odporna na obciążenia, ma też dobry, niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,035 W/(m.K)). Dzięki temu miejsce pod oknem zyskuje bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Kształtka jest wyprofilowana tak, że stanowi podstawę zarówno ramy okiennej, jak i obu parapetów. Część wyższa, centralna, o szerokości 38 mm, to punkt oparcia profilu ramy (miejsce to trzeba uszczelnić taśmą rozprężną).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie