| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » 10 najczęstszych błędów w montażu okien. Zobacz, jak ich uniknąć

10 najczęstszych błędów w montażu okien. Zobacz, jak ich uniknąć

Nieprawidłowy montaż okien może spowodować nieszczelności, przedostawanie się do budynku wiatru oraz przyśpieszone niszczenie ram. Poznaj 10 błędów, które najczęściej popełniają monterzy i dowiedz się, jak dopilnować ekipę, żeby okna z PCV, okna drewniane lub okna aluminiowe zostały zamontowane jak należy.

Wielu wykonawców montuje okna tak, jak się to powszechnie robiło kilkanaście lat temu, bez stosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych i nowoczesnych technik. Wstawiają ramę, aplikują piankę montażową i wykańczają ościeże, uważając wydatek na dodatkowe akcesoria do ochrony przed wilgocią za zbędny. Montaż prowadzą często zbyt szybko i niestarannie – okna są słabo przymocowane do muru, pianki nic nie osłania przed wilgocią. Jakich błędów należy się wystrzegać podczas montażu?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

1. Źle dobrany wymiar okien 

Ten błąd wynika najczęściej ze złego pomiaru i takich okien w ogóle nie powinno się montować – jeśli będą za duże, nie zmieści się izolacja, jeżeli za małe, będą wyglądały nieestetycznie. W obu przypadkach prawidłowy montaż będzie niemożliwy i z czasem pojawią się przedmuchy oraz zawilgocenia.

2. Brak oczyszczenia podłoża

Zdarza się to zarówno przy wymianie starych okien na nowe, jak i podczas montowania ich w nowym domu. Luźne fragmenty niezwiązanej zaprawy, gruzu, pyłu lub resztek starego uszczelnienia powodują, że pianka źle wiąże się z podłożem. Zanieczyszczenia wchłaniają wilgoć i wodę, która może tą drogą przenikać do wnętrza domu. Mogą się też pojawić przedmuchy wiatru.

3. Złe ustawienie okna względem izolacji termicznej ściany

Spowoduje powstanie mostków cieplnych na styku mur – rama okna. W ścianie jednowarstwowej okno powinno być usytuowane w środku muru, w ścianie trójwarstwowej – w płaszczyźnie izolacji termicznej, a w ścianie dwuwarstwowej – na skraju muru w bezpośrednim sąsiedztwie izolacji lub wysunięte w jej grubość.

4. Niestaranne osadzenie okna w ścianie

Zbytnie przysunięcie ramy do węgarka lub do ościeża uniemożliwi prawidłowe wykonanie uszczelnienia tych miejsc. Jeśli dodatkowo styk ramy okiennej z murem jest wykończony tynkiem, po pewnym czasie powstaną w tym miejscu pęknięcia na skutek wydłużania i kurczenia się ramy spowodowanego rozszerzalnością termiczną materiału. Przez powstałe szczeliny z czasem zacznie wnikać wilgoć i woda, powodując zawilgocenie muru i izolacji. Błędem jest też zbytnie oddalanie okna od ościeża. Powoduje ono nadmierne obciążenie dybli lub kotew, stwarza ryzyko ich odkształcania oraz przemieszczenia się okna pod wpływem sił zewnętrznych. Maksymalny wymiar szczeliny między ościeżnicą a ościeżem wynosi 3-4 cm (od dołu nieco więcej, jeżeli montuje się listwę progową). Prawidłowa odległość ościeżnicy od węgarka to około 1,5 cm

5. Zakryte odwodnienie profilu w oknach z PCV

Spowoduje niszczenie ramy i spadek izolacyjności okna. Taka sytuacja może się zdarzyć podczas wymieniania starych okien na nowe, jeśli parapet zewnętrzny znajduje się w yżej niż wewnętrzny. Należy wówczas stosować poszerzenia systemowe, podobnie jak podczas wymiany starych okien skrzynkowych lub dobierania okien do istniejącego szerokiego węgarka.

6. Brak listwy progowej

Utrudni uszczelnienie styku parapetu zewnętrznego i ramy okiennej i może być przyczyną wnikania wody pod ramę okna oraz zawilgocenia muru, a w późniejszym czasie może doprowadzić nawet do korozji dybli. Listwa progowa powinna być nieco węższa niż rama, umożliwi to zamontowanie zewnętrznego parapetu pod ramą okna.

Autor: Krystyna Pączkowska

Jeżeli docieplasz ścianę, dla osiągnięcia pełnego efektu termoizolacji trzeba zmienić położenie okien i przesunąć je na skraj muru lub wysunąć w izolację

7. Niedostateczne zamocowanie okna do muru

Zastosowanie zbyt małej liczby dybli lub kotew może spowodować zmianę położenia okna na skutek parcia wiatru, gwałtownego otwierania lub wydłużania i skracania się ramy pod wpływem działania skrajnych temperatur. Cała rama może ulec deformacji, tynk wokół okna zacznie pękać. Pojawią się trudności z jego otwieraniem i zamykaniem, przedmuchy oraz zawilgocenia.

8. Osadzenie okna bez klocków podporowych lub umieszczenie ich w niewłaściwych miejscach

Rama okna znajduje się wówczas bezpośrednio na murze lub ociepleniu i jej ruchy mogą doprowadzić do pękania tynku oraz odkształcenia konstrukcji okna. Przez szczeliny dostaje się do wnętrza wilgoć i wdmuchiwane jest zimne powietrze.

9. Niedokładne wypełnienie szczeliny pianką uszczelniającą

Jest ona jedynym materiałem izolującym szczelinę – jej brak spowoduje powstanie mostka cieplnego. Powinna być aplikowana uważnie, tak aby szczelnie wypełniła przestrzeń między ościeżem a ramą.

10. Niestosowanie izolacji paroszczelnej od wewnątrz i paroprzepuszczalnej od zewnątrz

Powoduje stopniową degradację izolacji cieplnej, tym szybszą, im więcej wilgoci powstaje w pomieszczeniu i im gorzej okno jest chronione przed wilgocią zewnętrzną (na przykład jest bez węgarka). Okna szybciej się zniszczą i trzeba je będzie wymienić. Aby materiał izolacyjny z upływem czasu nie pogarszał swoich właściwości, trzeba go osłonić od strony wnętrza izolacją paroszczelną, a od zewnątrz izolacją paroprzepuszczalną. Najlepiej zastosować do tego odpowiednie taśmy lub folie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...