| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » 10 najczęstszych błędów w montażu okien. Zobacz, jak ich uniknąć

10 najczęstszych błędów w montażu okien. Zobacz, jak ich uniknąć

Nieprawidłowy montaż okien może spowodować nieszczelności, przedostawanie się do budynku wiatru oraz przyśpieszone niszczenie ram. Poznaj 10 błędów, które najczęściej popełniają monterzy i dowiedz się, jak dopilnować ekipę, żeby okna z PCV, okna drewniane lub okna aluminiowe zostały zamontowane jak należy.

Wielu wykonawców montuje okna tak, jak się to powszechnie robiło kilkanaście lat temu, bez stosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych i nowoczesnych technik. Wstawiają ramę, aplikują piankę montażową i wykańczają ościeże, uważając wydatek na dodatkowe akcesoria do ochrony przed wilgocią za zbędny. Montaż prowadzą często zbyt szybko i niestarannie – okna są słabo przymocowane do muru, pianki nic nie osłania przed wilgocią. Jakich błędów należy się wystrzegać podczas montażu?

1. Źle dobrany wymiar okien 

Ten błąd wynika najczęściej ze złego pomiaru i takich okien w ogóle nie powinno się montować – jeśli będą za duże, nie zmieści się izolacja, jeżeli za małe, będą wyglądały nieestetycznie. W obu przypadkach prawidłowy montaż będzie niemożliwy i z czasem pojawią się przedmuchy oraz zawilgocenia.

2. Brak oczyszczenia podłoża

Zdarza się to zarówno przy wymianie starych okien na nowe, jak i podczas montowania ich w nowym domu. Luźne fragmenty niezwiązanej zaprawy, gruzu, pyłu lub resztek starego uszczelnienia powodują, że pianka źle wiąże się z podłożem. Zanieczyszczenia wchłaniają wilgoć i wodę, która może tą drogą przenikać do wnętrza domu. Mogą się też pojawić przedmuchy wiatru.

3. Złe ustawienie okna względem izolacji termicznej ściany

Spowoduje powstanie mostków cieplnych na styku mur – rama okna. W ścianie jednowarstwowej okno powinno być usytuowane w środku muru, w ścianie trójwarstwowej – w płaszczyźnie izolacji termicznej, a w ścianie dwuwarstwowej – na skraju muru w bezpośrednim sąsiedztwie izolacji lub wysunięte w jej grubość.

4. Niestaranne osadzenie okna w ścianie

Zbytnie przysunięcie ramy do węgarka lub do ościeża uniemożliwi prawidłowe wykonanie uszczelnienia tych miejsc. Jeśli dodatkowo styk ramy okiennej z murem jest wykończony tynkiem, po pewnym czasie powstaną w tym miejscu pęknięcia na skutek wydłużania i kurczenia się ramy spowodowanego rozszerzalnością termiczną materiału. Przez powstałe szczeliny z czasem zacznie wnikać wilgoć i woda, powodując zawilgocenie muru i izolacji. Błędem jest też zbytnie oddalanie okna od ościeża. Powoduje ono nadmierne obciążenie dybli lub kotew, stwarza ryzyko ich odkształcania oraz przemieszczenia się okna pod wpływem sił zewnętrznych. Maksymalny wymiar szczeliny między ościeżnicą a ościeżem wynosi 3-4 cm (od dołu nieco więcej, jeżeli montuje się listwę progową). Prawidłowa odległość ościeżnicy od węgarka to około 1,5 cm

5. Zakryte odwodnienie profilu w oknach z PCV

Spowoduje niszczenie ramy i spadek izolacyjności okna. Taka sytuacja może się zdarzyć podczas wymieniania starych okien na nowe, jeśli parapet zewnętrzny znajduje się w yżej niż wewnętrzny. Należy wówczas stosować poszerzenia systemowe, podobnie jak podczas wymiany starych okien skrzynkowych lub dobierania okien do istniejącego szerokiego węgarka.

6. Brak listwy progowej

Utrudni uszczelnienie styku parapetu zewnętrznego i ramy okiennej i może być przyczyną wnikania wody pod ramę okna oraz zawilgocenia muru, a w późniejszym czasie może doprowadzić nawet do korozji dybli. Listwa progowa powinna być nieco węższa niż rama, umożliwi to zamontowanie zewnętrznego parapetu pod ramą okna.

Autor: Krystyna Pączkowska

Jeżeli docieplasz ścianę, dla osiągnięcia pełnego efektu termoizolacji trzeba zmienić położenie okien i przesunąć je na skraj muru lub wysunąć w izolację

7. Niedostateczne zamocowanie okna do muru

Zastosowanie zbyt małej liczby dybli lub kotew może spowodować zmianę położenia okna na skutek parcia wiatru, gwałtownego otwierania lub wydłużania i skracania się ramy pod wpływem działania skrajnych temperatur. Cała rama może ulec deformacji, tynk wokół okna zacznie pękać. Pojawią się trudności z jego otwieraniem i zamykaniem, przedmuchy oraz zawilgocenia.

8. Osadzenie okna bez klocków podporowych lub umieszczenie ich w niewłaściwych miejscach

Rama okna znajduje się wówczas bezpośrednio na murze lub ociepleniu i jej ruchy mogą doprowadzić do pękania tynku oraz odkształcenia konstrukcji okna. Przez szczeliny dostaje się do wnętrza wilgoć i wdmuchiwane jest zimne powietrze.

9. Niedokładne wypełnienie szczeliny pianką uszczelniającą

Jest ona jedynym materiałem izolującym szczelinę – jej brak spowoduje powstanie mostka cieplnego. Powinna być aplikowana uważnie, tak aby szczelnie wypełniła przestrzeń między ościeżem a ramą.

10. Niestosowanie izolacji paroszczelnej od wewnątrz i paroprzepuszczalnej od zewnątrz

Powoduje stopniową degradację izolacji cieplnej, tym szybszą, im więcej wilgoci powstaje w pomieszczeniu i im gorzej okno jest chronione przed wilgocią zewnętrzną (na przykład jest bez węgarka). Okna szybciej się zniszczą i trzeba je będzie wymienić. Aby materiał izolacyjny z upływem czasu nie pogarszał swoich właściwości, trzeba go osłonić od strony wnętrza izolacją paroszczelną, a od zewnątrz izolacją paroprzepuszczalną. Najlepiej zastosować do tego odpowiednie taśmy lub folie.

Gdy drzwi balkonowe skrzypią. Jak regulować zawiasy w drzwiach balkonowych?

Gdy drzwi balkonowe skrzypią lub poruszają się opornie czeka cię regulacja zawiasów. Może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Wybór okien. Jak kupować stolarkę okienną?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od jakości stolarki okiennej zależy komfort mieszkania oraz...

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...