| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Zasady wyboru okien dachowych

Zasady wyboru okien dachowych

Okna dachowe można bez problemu wbudować w niemal każdy rodzaj dachu - od płaskiego, przez skośny (o kącie nachylenia od 20° do 90°), po zielony. Należy jednak zadbać o właściwy wybór okien, ich rozplanowanie i montaż. Warto też zastanowić się nad lukarną zwykłą lub typu wole oczko.

Dobrze rozmieszczone okna dachowe

Pomieszczenia mieszkalne pod skośnym dachem wymagają doświetlenia światłem naturalnym, co umożliwiają dobrze rozmieszczone okna o właściwej powierzchni. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się okna dachowe, zwane także połaciowymi, a także inne popularne rozwiązania - lukarny oraz ich odmianę - wole oczka.

Okna dachowe

Zaletą okien połaciowych jest to, że nadają się do montowania bezpośrednio w dachu. Nie wymagają instalowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych, bo wstawia się je między krokwie. Aby to ułatwić, produkuje się je w rozmiarach odpowiadających powszechnie stosowanym odstępom między krokwiami (szerokość okna powinna być ok. 5 cm mniejsza niż odległość między nimi, można również wstawić okno szersze, ale tylko wycinając fragment jednej krokwi - naruszenie dwóch sąsiadujących ze sobą powoduje bowiem osłabienie konstrukcji dachu). Bez problemu więc wbuduje się je w niemal każdy rodzaj dachu - od płaskiego (dla tego typu stworzono specjalne okna), przez skośny (o kącie nachylenia od 20° do 90°), po zielony. Ułatwiają także adaptację dotychczas niezamieszkanych poddaszy, ponieważ ich montaż w dachach już istniejących domów nie wymaga modyfikacji konstrukcji dachu, nie zmienia więc architektury budynku.

Wymiary okna połaciowego należy starannie dopasować do metrażu pomieszczenia. We wnętrzach mieszkalnych stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi powinien wynosić od 1:5 do 1:8. W pomieszczeniach pomocniczych (łazienki, garderoby itd.) ta proporcja może być inna (od 1:8 do 1:12), a więc okna mniejsze. Wystarczający dopływ światła dziennego do wnętrz zapewnią okna, w których powierzchnia szyby wynosi nie mniej niż 10% ich powierzchni użytkowej.

Wysokość okna połaciowego zależy od kąta nachylenia dachu - im mniejszy jego spadek, tym dłuższe powinno ono być. Bezpieczne i wygodne użytkowanie okna gwarantuje umieszczenie jego dolnej krawędzi na wysokości 120-140 cm nad podłogą. Górna krawędź znajduje się wtedy na wysokości 180-200 cm. Takie usytuowanie okna umożliwia swobodne ustawianie pod nim mebli oraz przechodzenie bez konieczności pochylania się (nawet pod otwartym skrzydłem).

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna połaciowe to nie tylko skrzydło i rama, ale także bardzo ważny kołnierz uszczelniający, pozwalający na dokładne i łatwe wbudowanie ich w połać dachu. Dzięki niemu wody opadowe i śnieg są bez problemów odprowadzane poza okno. Kołnierze dopasowane są do poszczególnych rozmiarów okieni stanowią z nimi komplet. Można wybierać spośród dwóch rodzajów - jeden dostosowany jest do pokryć falistych, czyli blachy profilowanej oraz dachówek ceramicznych i cementowych, drugi zaś do płaskich - dachówki bitumicznej, blach płaskich oraz papy. Gdy w dach mają zostać wbudowane okna połączone w grupy (tzw. połączenia wielokrotne), wtedy należy użyć umożliwiających to kołnierzy kombi.

Ościeżnice okien połaciowych wykonuje się z drewna lub PCW. Drewniane są zazwyczaj pokryte impregnatem i lakierem akrylowym. Te z PCW mogą mieć profile wzmocnione rdzeniem stalowym, bywają również zabezpieczone od zewnątrz blachą.

Tego typu okna zazwyczaj wyposażone są w szyby zespolone, z których zewnętrzna wykonana jest z odporniejszego na uderzenia szkła hartowanego. W wyniku starań, by okna dachowe miały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U, udało się osiągnąć wartość 1,1 W/(m2K). Jednak, gdy w pomieszczeniu na poddaszu zainstalujemy ich zbyt wiele, zimą może to spowodować nadmierną utratę ciepła, a latem - przegrzanie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.