| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje, markizy i plisy. Osłony wewnętrzne i zewnętrzne okien dachowych.

Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje, markizy i plisy. Osłony wewnętrzne i zewnętrzne okien dachowych.

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczenia od zewnątrz. Aby poddasze się nie przegrzewało, okna dachowe wyposaża się również w osłony wewnętrzne - rolety, żaluzje lub plisy. Zobacz, który rodzaj osłony najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Rodzaje osłon do okien dachowych

Do wyboru mamy osłony wewnętrzne i zewnętrzne; o różnorakim stopniu ochrony przed promieniami słonecznymi i ciepłem. Oferują je wszyscy producenci okien dachowych (zakupione u nich akcesoria gwarantują pełną kompatybilność z oknami i bardzo łatwo się je montuje, ale należy pamiętać, że nadają się wyłącznie do okien danej firmy – na przykład rolet do okien dachowych Velux nie można montować na oknach FAKRO), a także firmy wytwarzające rolety i żaluzje (w tym przypadku osłony są wykonywane na konkretny wymiar, można je dopasować do okien różnych firm).

Markizy do okien połaciowych - osłona zewnętrzna

Markizy są zrobione z siateczki z PCW (o różnym procencie prześwitu) lub włókien szklanych powleczonych sztucznym tworzywem odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Zwija się ona na wałek ze sprężyną, który jest ukryty w kasecie zamontowanej do ościeżnicy okna. Po rozwinięciu markiza nie przylega ściśle do szyby, co umożliwia cyrkulację powietrza. Główną zaletą markiz jest to, że efektywnie redukują światło i ciepło słoneczne, a jednocześnie nie zasłaniają widoku za oknem. Dodatkowo tłumią odgłos padającego deszczu. Markizy są produkowane w kilku kolorach – najczęściej od bieli po ciemny popiel.

Rolety do okien dachowych - osłona zewnętrzna

Rolety zewnętrzne są zbudowane z aluminiowych lameli (są one produkowane w kolorach pasujących do oblachowania okna) połączonych elementami z gumy lub podklejonych przezroczystą tkaniną nośną ograniczającą przepływ ciepła. Poruszają się w prowadnicach (co pół roku należy oczyścić ich wnętrze i pokryć je smarem). Zwinięta roleta chowa się w kasecie umieszczonej w górnej części okna. Rolety do okien dachowych są przystosowane do okien obrotowych i uchylno-obrotowych. Ich lamelki – podobnie jak w przypadku żaluzji – można ustawiać pod różnymi kątami. Są one sterowane za pomocą pilota radiowego wyposażonego w czujnik niskiej temperatury automatycznie wyłączający tą funkcję, co zapobiega uszkodzeniu rolety, gdy jest pokryta śniegiem lub lodem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: FAKRO

Spośród osłon do okien dachowych można wyróżnić trzy rodzaje rolet (standardowe, zaciemniające, plisowane) oraz żaluzje (fot. FAKRO)

Czym różnią się osłony wewnętrzne?

Służą głównie regulacji ilości i intensywności światła wpadającego do pomieszczeń, a dzięki bogatej ofercie wzorów i kolorów są również elementem dekoracyjnym dającym możliwość kształtowania charakteru wnętrza. Wśród osłon wewnętrznych można wyróżnić trzy rodzaje rolet do okien dachowych (standardowe, zaciemniające, plisowane) oraz żaluzje. Wszystkie nadają się do każdego typu okna dachowego, zainstalowane nie ograniczają możliwości operowania nim.

Autor: FAKRO

Rolety plisowane w odróżnieniu od standardowych i zaciemniających umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna dachowego, zarówno od dołu, jak i od góry (fot. FAKRO)

Autor: VELUX

Rolety są produkowane w różnych kolorach, tak więc nietrudno dopasowac je do wnętrza (fot. VELUX)

Rolety standardowe do okien dachowych wykonywane są z impregnowanego poliestru. Charakteryzuje się on dużą trwałością – nie strzępi się, nie przeciera, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną ukrytym w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy). Zaciągnięta na okno rozprasza i przyciemnia ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza.

Rolety zaciemniające do okien dachowych produkuje się również z poliestru, z tym że jedną stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką odbijającą światło i promieniowanie cieplne. Dzięki niej roleta, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Rolety do okien dachowych zaciemniające przesuwają się w bocznych prowadnicach, co zapewniając ich szczelne przyleganie do ramy okiennej, dodatkowo redukuje możliwość przenikania promieni słonecznych, a także umożliwia zatrzymanie ich w dowolnym miejscu.

Plisy do okien dachowych, czyli rolety plisowane, w odróżnieniu od standardowych i zaciemniających umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna dachowego, zarówno od dołu, jak i od góry. Mają węższe listwy i prowadnice, nie mają też kasety, do której chowają się zwijane rolety – dzięki temu sprawiają wrażenie dużo lżejszych. Są także znacznie bardziej dekoracyjne. Półprzezroczysta tkanina (poliester) pięknie rozprasza i zmiękcza światło. Plisy są bardzo trwałe i nawet po wielu latach użytkowania nie wygładzają się.

Żaluzje do okien dachowych. Ich wyróżnikiem i zarazem główną zaletą jest możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła – wąskie lamele (listki), które tworzą żaluzje mogą być obracane o 180°, pod różnymi kątami. Listki żaluzji są zrobione z obustronnie lakierowanego aluminium, dlatego są bardzo odporne na wilgoć i świetnie się nadają także do łazienek i do kuchni. Żaluzje bardzo skutecznie hamują dopływ światła słonecznego do pomieszczenia, a pełniejsze zaciemnienie wnętrza umożliwiają dodatkowo boczne prowadnice.

MURATOR.TV: Najczęstsze pytania o rolety zewnętrzne

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...