| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Osłony do okien dachowych - rolety i markizy zewnętrzne sterowane solarnie
Rolety i markizy zewnętrzne do okien dachowych

Osłony do okien dachowych - rolety i markizy zewnętrzne sterowane solarnie

Zewnętrzne osłony solarne są najlepszą ochroną poddasza przed przegrzewaniem się. Można je zamontować do każdego okna dachowego, niezależnie od jego wielkości i sposobu otwierania. Ich podstawową zaletą jest wygodna obsługa.

Osłony do okien dachowych sterowane słońcem

Uznaje się je za równie wygodne w obsłudze jak akcesoria elektryczne, a nie trzeba do nich doprowadzać instalacji elektrycznej. Energia potrzebna do ich obsługi pochodzi z baterii słonecznej.

W osłonach montowanych na zewnątrz bateria jest schowana w kasecie, do której się zwijają. W roletach wewnętrznych bateria jest umieszczona w dolnej listwie. Jest ona nieco szersza niż w rolecie obsługiwanej ręcznie, tak by zarówno przy rozwiniętej, jak i zwiniętej rolecie bateria znajdowała się w świetle szyby i mogła się ładować.

Baterie solarne nie muszą być wystawione cały dzień na pełne słońce, wystarczy kilka godzin, a w pozostałym czasie dostęp rozproszonego światła dziennego. Ponieważ solarna roleta zewnętrzna jest wykorzystywana także zimą, jej bateria musi mieć możliwość naładowania się również wtedy, gdy na dachu leży śnieg. W tym celu część energii zgromadzonej w baterii jest wykorzystywana do jej podgrzewania, tak by roztopił się leżący na niej śnieg i słońce miało do niej dostęp.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: FAKRO

Bateria solarna jest zintegrowana z kasetą, do której zwija się markiza

Zewnętrzne osłony solarne - rolety i markizy

Są najlepszą ochroną poddasza przed przegrzewaniem się. Odcinając dopływ promieni słonecznych, zatrzymują i energię cieplną. Do wyboru są dwa rodzaje zewnętrznych osłon solarnych – rolety i markizy.

Opuszczona roleta całkowicie zaciemnia okno. Stanowi najlepszą blokadę przepływu energii cieplnej. Jest więc stosowana i zimą, by poprawić komfort cieplny na poddaszu, a często także by ochronić okna przed śniegiem. Opuszczona roleta wycisza również hałas dobiegający z zewnątrz domu. Aby w pełni wykorzystać jej zalety latem, warto ją montować w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, gdy słońce najsilniej operuje na okna. Sprawdzą się też tam, gdzie dostęp światła dziennego zapewniają również inne okna, na przykład umieszczone w ścianie szczytowej lub na przeciwległej połaci.

Jeśli natomiast chcemy osłonić okna przed słońcem i jednocześnie zachować kontakt wzrokowy z otoczeniem lub komfortowo korzystać z pomieszczenia przy świetle dziennym, warto wybrać markizy. Mogą one mieć różny stopień przepuszczalności światła. Zależy to od gęstości splotu siateczki, z której są wykonane. Przepuszczalność światła jest podawana w procentach (na przykład 1% lub 10%) – im wyższa wartość, tym więcej światła przechodzi przez markizę. Znaczenie ma również kolor – jasna tkanina odbija światło, a ciemna je pochłania. Chodzi tu przede wszystkim o tę część światła, która przedostanie się przez markizę do pomieszczenia. Odbijając się od wewnętrznej strony jasnej markizy, może dawać efekt drażniącego lśnienia.

Niektóre markizy mają automatyczne sterowniki, dzięki czemu same reagują na światło słoneczne. Przy dużym nasłonecznieniu rozwijają się automatycznie, a gdy przez dłuższy czas jest pochmurno – zwijają się.

Montaż markizy AMZ Solar KROK PO KROKU

WARTO WIEDZIEĆ

Którą listwę montażową wybrać - wysoką czy niską

Ponieważ okna mają różne konstrukcje, w zestawie markizy AMZ Solar znajdują się dwie listwy montażowe – wysoka i niska. Wybór listwy jest uzależniony od wysokości zewnętrznego oblachowania okna, tak zwanego kaptura, oraz występowania lub braku nawiewnika. W przypadku gdy mamy okno z niskim kapturem, co zazwyczaj wiąże się z brakiem nawiewnika, wybieramy wysoką listwę. Jeśli w oknie jest nawiewnik lub wysoki kaptur, stosujemy niską.

Osłony wewnętrzne sterowane solarnie - rolety zaciemniające lub dekoracyjne

Mogą być uzupełnieniem osłon zewnętrznych. Jednak po te akcesoria sterowane solarnie sięga się rzadziej. Montuje się je na oknach z trudnym dostępem jako alternatywę dla akcesoriów elektrycznych.

Możemy wybrać rolety zaciemniające lub dekoracyjne. Roleta zaciemniająca może być uzupełnieniem markizy zewnętrznej, zwłaszcza takiej o 10-procentowej przezierności. Ten zestaw pozwoli zaciemnić poddasze i ograniczyć dopływ energii cieplnej z zewnątrz.

Rolety dekoracyjne są produkowane z materiałów przepuszczających światło dzienne. Ich rolą jest lekkie zacienienie i ozdobienie wnętrza. Dlatego są wykorzystywane przez cały rok.

Choć do baterii solarnej umieszczonej w dolnej listwie rolety światło może przez cały czas docierać przez szybę, zimą może być to utrudnione. Przy dużych opadach śniegu na ciepłych oknach dachowych leży śnieg. Jeżeli mimo to mamy ochotę osłonić okna roletami w celach dekoracyjnych, możemy korzystać z zasobów baterii nawet do stu razy bez jej doładowywania.

WAŻNE

Jak dopasować roletę i markizę do okna

Powinno się wybrać akcesoria tego samego producenta, od którego pochodzi okno. Wszystkie zaczepy i otwory montażowe są tak wykonane, by można było w łatwy sposób je ze sobą połączyć. Aby odpowiednio dobrać rozmiar osłony okiennej, nie trzeba mierzyć skrzydła ani szyby. Wystarczy odczytać symbol okna z tabliczki znamionowej umieszczonej najczęściej na jego skrzydle. Symbol kryje informacje o typie i rozmiarze okna, ale także o roku produkcji. Jest to ważne, gdy chcemy kupić akcesoria do okien sprzed kilku czy kilkunastu lat. Od tego czasu okna bardzo się zmieniły. Choć wciąż ich wymiary zewnętrzne są takie same, zmienił się kształt skrzydeł i rozmiar szyby. Producenci oferują osłony do wszystkich generacji okien dachowych.

Okna dachowe. Połączenie okna z połacią dachu

Aby okno dachowe było szczelne i ciepłe, szczególną uwagę trzeba poświęcić jego stykowi z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przesłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość. Nowe...

Zamierzasz wyposażyć swój dom w okna dachowe? Najpierw sprawdź, które z nich są najlepsze....

Poddasza, pomieszczenia za skosami. GALERIA...

Światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego też, już...