Okno w dachu. Zasady montażu okien połaciowych

2015-08-26 16:36

Najlepiej wstawiać okna połaciowe podczas układania pokrycia dachowego, jeszcze zanim zacznie się ocieplać poddasze użytkowe. Wtedy najdokładniej można połączyć okno dachowe z konstrukcją dachu. Prześledź etapy montażu okien połaciowych w dachu skośnym.

Otwór na okno dachowe
Autor: Andrzej T. Papliński Kiedy wyznaczysz położenie okna na połaci, od strony poddasza nacina się membranę dachową wzdłuż przekątnych otworu. Środkowy fragment jest niepotrzebny, ale wzdłuż boków otworu zostawia się pasy, które będą uszczelniały przestrzeń między elementami więźby a oknem. Trzeba też wyciąć fragmenty łat, które znajdują się w świetle otworu okiennego. Wielkość otworu zależy od rozmiaru okna: do jego szerokości dodaje się 4-6 cm, a do wysokości – 4,5 cm

W projekcie okna dachowe są co prawda wrysowane w więźbę w konkretnym miejscu, jednak na budowie trzeba je dopasować do wybranego pokrycia. Nie chodzi tu tylko o wybór odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, który dobiera się do wysokości pokrycia – inny do blachy płaskiej układanej na rąbek czy dachówek karpiówek, a inny do blachodachówki lub dachówek zakładkowych o wyższej fali – ale także o odpowiednie wpasowanie go w pokrycie. Pod oknem musi się bowiem zmieścić rząd dachówek pełnej wysokości, aby móc je stabilnie przymocować do połaci. Zanim więc dekarze przystąpią do wstawiania okien dachowych, muszą pokryć więźbę membraną dachową lub sztywnym deskowaniem i zamocować na nich ruszt z kontrłat i łat. Jeśli dach jest kryty dachówką, montaż okna może się odbyć także w dowolnym późniejszym terminie, bo bardzo łatwo się je demontuje. W przypadku blachy lepiej osadzić okna przed dokręceniem arkuszy do rusztu.

Wymiary okien

Okna dachowe są produkowane w szerokościach zbliżonych do rozstawu krokwi w więźbach dachowych najczęściej stosowanych przez projektantów. W nowych domach jednorodzinnych rozstaw krokwi zwykle wynosi między 90 a 100 cm. Można więc bez ingerencji w konstrukcję wstawić okna szerokości 55, 66, 78, a nawet 94 cm. Szersze okna – 114 czy 134 cm – wymagają wycięcia fragmentu krokwi i wstawienia w więźbę wymianów, czyli belek prostopadłych do wyciętej krokwi, które przeniosą obciążenie na sąsiednie krokwie pełnej długości. Jeśli wybierzesz okno o szerokości o 4-6 cm mniejszej niż odległość między krokwiami, jego montaż będzie szybki i nieskomplikowany. Okna węższe wymagają dobicia do krokwi z jednej lub z dwóch stron okna krokiewek pomocniczych (zawężających rozstaw).

Kołnierz okna połaciowego

Okno połaciowe przerywa warstwę ocieplenia układaną w połaci i ciągłość pokrycia dachowego. Trzeba więc je zamontować tak, by na styku z połacią nie powstały mostki termiczne ani miejsca jakichkolwiek nieszczelności, przez które mogłyby przenikać do wnętrza wiatr i wilgoć. Do okien dobiera się zestawy izolacyjne (dopasowane do danego rozmiaru) ułatwiające poprawne zabezpieczenie okna przed zimnem, parą wodną i wilgocią. W ich skład wchodzą kołnierze uszczelniające do ocieplania przestrzeni między oknem a krokwiami, zestawy izolacji przeciwwilgociowej chroniące ocieplenie przed parą wodną przedostającą się z pomieszczeń oraz kołnierze uszczelniające nakładane na ramę okna i wchodzące pod pokrycie dachowe. W dachach domów energooszczędnych wybiera się kołnierze z izolacją termiczną i okna montuje niżej w stosunku do płaszczyzny dachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie