| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Okna do dachów płaskich. Jak je wybrać i jak montować?

Okna do dachów płaskich. Jak je wybrać i jak montować?

Okna dachowe kojarzą się z dachami płaskimi, ale są też specjalne okna do dachów płaskich.  Zastąpią one małe świetliki dachowe lub przeznaczone dla kominiarzy włazy dachowe. Zobacz, które wybrać i jak zamontować je w stropodachu.

Przez lata w domach z dachem płaskim montowano jedynie okna fasadowe. W razie potrzeby w dachu instalowano świetliki dachowe zapewniające minimalne doświetlenie. Widząc potrzeby rynku, producenci okien dachowych opracowali technologię montażu standardowych okien dachowych w dachach płaskich. Obecnie oferują także specjalne modele okien do takich dachów. Dzięki temu pomieszczenia na piętrze w domu ze stropodachem można dobrze doświetlić i w razie potrzeby zapewnić tam też dostęp świeżego powietrza.

Okna połaciowe w stropodachu

Najpierw przystosowano sposób montażu standardowych okien dachowych do dachów płaskich. Ponieważ takie okna i ich kołnierze zapewniają szczelność przy montażu w dachach pochyłych o kącie nachylenia powyżej 15°, a czasem nawet powyżej 20°, zaproponowano mocowanie ich na ukośnej podstawie. W ten sposób na dachu o niewielkim spadku powstaje konstrukcja, której górna krawędź ma spadek 15-19°. Jeśli dodamy do tego kilka-kilkanaście stopni spadku właściwego pokrycia, powstaje nachylenie gwarantujące szczelność zamocowanego okna i jego oblachowania, pod warunkiem prawidłowego wykonania.

Montaz okien połaciowych na dachu płaskim

Podstawa składa się z bocznych ścianek z płyt OSB lub drewna. Jej wnętrze jest wypełnione materiałem termoizolacyjnym, zwykle styropianem. Po zewnętrznej stronie boki pokrywa oblachowanie. Na takiej podstawie można zamocować standardowe obrotowe okna dachowe przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych i pomieszczeń wilgotnych, czyli wykonane z drewna, PCW lub drewna pokrytego poliuretanem. Całość przykrywa się kołnierzem z blachy łączącym okno z podstawą i odprowadzającym wodę opadową poza obrys okna. Wadą tego rozwiązania jest niezadowalający efekt termoizolacyjny. Podstawa znacząco obniża parametry cieplne całej konstrukcji. To, jak ciepła będzie taka zabudowa, zależy też od parametrów okna dachowego, które wybierzesz. Najcieplejsze osiąga współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,8 W/(m2.K).

Autor: FAKRO

Zabudowę okna po stronie wewnętrznej wykonuje się tak samo jak innych okien dachowych. Najczęściej stosuje się płyty gipsowo-kartonowe. Jedynie skośna lub płaska górna krawędź otworu wskazuje na to, czy zastosowano klasyczne okno do dachów skośnych, czy do dachu płaskiego. W pozostałych przypadkach na suficie nie widać różnicy w zabudowie

Okna z kopułą

Można je montować w dachach o kącie nachylenia 0-15°. Profile ościeżnicy i ramy z PCW mają komory wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Okno jest wyposażone w jedno- lub dwukomorowy antywłamaniowy pakiet szybowy klasy P2 wypełniony argonem. Zewnętrzna szyba jest hartowana, a wewnętrzna laminowana – bezpieczna, nie rozsypie się w razie stłuczenia. Współczynnik przenikania ciepła może wynosić nawet 1,2 W/(m2.K). Na rynku są także okna z pakietem czteroszybowym osiągające współczynnik U = 0,72. Takie można montować w domach pasywnych. Pakiet szybowy nie jest zlicowany z ramą, ale w niej zagłębiony, dlatego w oknie leżącym na dachu woda deszczowa zalegałaby na szybie. Dla bezpieczeństwa producenci zalecają montaż na wierzchu okna dodatkowej kopuły osłaniającej całość. Dzięki niej woda i śnieg spłyną na zewnątrz okna. Może być ona wykonana z poliwęglanu lub akrylu i być przezroczysta albo matowa.

Wyłazy dachowe

Innym sposobem doświetlenia pomieszczeń pod dachem płaskim jest zamontowanie wyłazu dachowego, który może pełnić funkcję wyjścia technicznego na dach. Jego budowa jest taka sama jak okna z kopułą. Różni je sposób otwierania. Wyłazy mają z boku ramy zamontowany mechanizm pozwalający otwierać je ręcznie do kąta 60°, więc kominiarz może swobodnie wyjść przez nie na dach. Co ważne, okno pozostanie zablokowane w tym położeniu, więc nie ma niebezpieczeństwa, że się zatrzaśnie. Wyłazy dachowe osiągają współczynnik przenikania ciepła U = 1,5 W/(m2.K).

Okna płaskie do dachów płaskich

Najnowsze rozwiązanie to okno płaskie. Zewnętrzna szyba hartowana ma grubość 6 mm, więc jest wytrzymała i zniesie uderzenia. Wewnętrzna szyba jest laminowana, antywłamaniowa klasy P2A. Konstrukcja okna jest nieco inna niż tego z kopułą. Zewnętrzna szyba ma znacznie większy rozmiar niż pozostały fragment pakietu szybowego i przykrywa całość konstrukcji. Po bokach są zamocowane metalowe kątowniki osłaniające styk ramy z ościeżnicą. Profile ramy i ościeżnicy okna są zbudowane z PCW i mają komory wypełnione polistyrenem. Standardowe okno z pakietem trzyszybowym z argonem osiąga współczynnik U = 0,88 W/(m2.K). Okno z pakietem czteroszybowym ma U = 0,76.

Autor: FAKRO

Najnowszym modelem są okna płaskie z grubą szybą hartowaną na wierzchu. Wszystkie okna sterowane elektrycznie mają czujnik deszczu, który zamyka je, gdy zacznie padać

WARTO WIEDZIEĆ

Wymiary okien w dachu płaskim

Okna do montażu w dachach płaskich wymyślono przede wszystkim po to, żeby zastąpiły stare świetliki dachowe, więc ich rozmiary pokrywają się z wymiarami najczęściej stosowanych świetlików. W przypadku montażu standardowych okien dachowych na podstawie konstrukcyjnej to jej wymiar odpowiada rozmiarowi świetlika, okno jest nieznacznie mniejsze. Dzięki temu ingerencja w konstrukcję dachu nie jest konieczna. Nowe okna wstawia się dokładnie w miejscu starych świetlików. W ten sposób zamienia się przestarzały technologicznie sprzęt na nowoczesny i cieplejszy. Oferta rozmiarów jest dość duża. Dla okien klasycznych, z kopułą i płaskich masz do wyboru mniej więcej dziesięć wariantów – od 60 x 60 po 150 x 150 cm. Okna płaskie można dodatkowo wykonać na dowolny wymiar z zakresu od 60 x 60 do 120 x 220 cm. Tylko wyłazy dachowe są produkowane w dwóch-trzech dużych rozmiarach.

Montaż okna dachowego - oglądaj film instruktażowy, jak to się robi

Jak ma być zamontowane okno dachowe? W naszym filmie z cyklu "Stan surowy bez błędów" jesteśmy na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne okna dachowe. Jak urządzić komfortowe,...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Światło na poddaszu – test wiedzy o oknach...

Istnieją dwie metody doświetlenia poddasza słońcem. Jeden to montaż okien dachowych, a drugi to budowa lukarn...

Okno kolankowe, czyli okno tradycyjne i dachowe w...

Okno kolankowe to dobre rozwiązanie na poddasze, szczególnie w przypadku domów z dachem bez...

Przeszklenia w dachach płaskich. Okna dachowe do...

Nowoczesne okna dachowe do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną....