| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu okien połaciowych?

Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu okien połaciowych?

Odpowiedni wybór okien połaciowych to gwarancja dobrze doświetlonego wnętrza. Poza doborem wymiarów musisz zwrócić również uwagę na parametry techniczne i materiały, z jakich wykonano okna. Oto kilka rad na temat kupna okien połaciowych.

Okna połaciowe doprowadzają do 50% więcej naturalnego światła niż te zamontowane pionowo. Mają one także inne zalety – w płaszczyźnie dachu można zamontować kilka okien obok siebie, a jeśli dobierzemy standardowy rozmiar niewymagający przeróbki dachu, ich montaż nie sprawi kłopotu i nie będą konieczne zmiany w konstrukcji więźby i poszycia. Można na przykład zamontować trzy okna o wielkości 78 x 160 cm w zestawieniu poziomym lub cztery okna o wielkości 78 x 140 cm w zestawieniu pionowym.

Wielkość okien połaciowych musi zapewnić doświetlenie poddasza

Najważniejszą funkcją okna dachowego jest zapewnienie wnętrzu odpowiedniej ilości światła naturalnego. Aby uzyskać właściwą ilość światła dziennego, zaleca się, by powierzchnia okien stanowiła odpowiedni procent powierzchni podłogi. W pomieszczeniach zlokalizowanych od południa powinna ona wynosić co najmniej 20%, natomiast od północy – 10%. W usytuowanych od wschodu i zachodu okna powinny zajmować 10 - 20% powierzchni podłogi, w zależności od funkcji pomieszczenia.

Takie okno może zapewnić wystarczającą ilość światła w bardzo małym pomieszczeniu – o powierzchni podłogi 5,5-6,9 m2. W pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 potrzeba co najmniej trzech takich okien. Jeśli w pomieszczeniu planowane jest tylko jedno okno, najlepiej jest zamontować je pośrodku najdłuższej ściany – wtedy światło rozchodzi się równomiernie. Jeżeli jest więcej skośnych ścian, dobrze, by okna znalazły się w każdej z nich – wtedy światło dłużej operuje w pomieszczeniu.

Ponadto kąt nachylenia dachu ma wpływ na wysokość okna – im jest on mniejszy, tym wyższe musi być okno, i odwrotnie. Zgodnie z tabelą wymiarów producenci oferują okna na przykład o długości 78, 98, 118, 140, 160 cm. I tak, na poddaszach pod dachami o małej pochyłości – 35o – okno dachowe powinno mieć 160 cm długości. Przy kącie 45o – 118 cm. Natomiast na poddaszu pod stromym dachem nachylonym pod kątem 60o okno powinno być ustawione bardziej pionowo i aby swobodnie przez nie wyglądać, musi mieć co najmniej 98 cm długości.

Szerokość okna (na przykład 55, 66, 78, 94, 114, 134 cm) jest często dostosowywana do rozstawu krokwi (przeciętny wynosi 80-120 cm) i mniejsza od niego po 5 cm z każdego boku. Dzięki temu unikniemy ingerencji w konstrukcję dachu. Jednak nie jest to żadnym ograniczeniem – szerokość okna może być większa niż rozstaw krokwi, ale wtedy trzeba wyciąć ich fragment i zastąpić go tak zwanym wymianem.

Jakie okna połaciowe wybrać? Drewniane czy z PCW?

Do wyboru są okna połaciowe drewniane i z PCW. Choć te drugie potrzebują mniej zabiegów konserwacyjnych, to większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się okna drewniane. Ich ramy i ościeża są zrobione z drewna sosnowego. Oczywiście musi ono być odpowiednio przygotowane, aby się nie odkształcało i było odporne na działanie czynników atmosferycznych. Z reguły do produkcji ram i ościeży wykorzystywane jest drewno klasy I, które jest warstwowo klejone i impregnowane. Prócz tego stolarka jest pokrywana kilkoma – najczęściej dwiema albo trzema – warstwami lakieru lub powłoką poliuretanową. Ten ostatni rodzaj wykończenia jest zalecany do okien znajdujących się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Jakie szyby powinny mieć okna połaciowe?

Okna różnią się między sobą pakietami szybowymi o odmiennych funkcjach. W oknach montuje się hermetyczny zestaw dwóch albo większej liczby szyb oddzielonych ramką dystansową z przestrzeniami wypełnionymi powietrzem albo gazami poprawiającymi parametry cieplne. Zależnie od dominującej funkcji okna są pakiety: energooszczędne, hartowane, dźwiękoszczelne, chroniące przed przegrzewaniem, a także samoczyszczące. Ilość przenikających do wnętrza promieni słonecznych można zmniejszyć, wybierając okna z szybą absorbcyjną (pochłania do 50% energii słonecznej i oddaje ją na zewnątrz) lub refleksyjną (odbija do 70% promieniowania słonecznego). Trzeba jednak pamiętać, że szyba chroniąca przed przegrzewaniem (absorbcyjna i refleksyjna), redukując przenikanie światła, ogranicza też jego dostęp.

Najważniejsze parametry techniczne okien połaciowych

Izolacyjność cieplna. Producenci przy każdym oknie w katalogu podają jego współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym lepiej. Należy brać pod uwagę ten, który dotyczy całego okna. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby będzie zawsze niższy niż dla całego okna. Poza tym U szyby nie jest miarodajne, bo termoizolacyjny pakiet szybowy w kiepskiej pod względem izolacyjności cieplnej ramie nie gwarantuje, że całe okno będzie dobrze chroniło przed ucieczką ciepła. Okna połaciowe mają współczynniki U od 0,8 do 1,7 W/(m2.K).

Izolacyjność akustyczna. Zestawy szybowe bezpieczne i antywłamaniowe (zawierające szyby hartowane i klejone) mają podwyższoną izolacyjność akustyczną w porównaniu z szybami standardowymi. O ile zwykła chroni przed hałasem na poziomie 32 dB, to bezpieczna i antywłamaniowa – 35 dB. Jednak najlepszą ochronę przed hałasem z zewnątrz zapewnia okno dźwiękoszczelne. Redukuje niepożądane dźwięki nawet o 60%.

PAMIĘTAJ

Zewnętrzną stronę ramy i skrzydła wszystkich okien połaciowych– w oknach drewnianych i plastikowych – przykrywają specjalne profile aluminiowe zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi. Blacha aluminiowa z reguły ma powłokę poliestrową i dzięki temu jest bardziej odporna na działanie tych czynników. Tak więc decydując się na rożne kolory ram okiennych w poszczególnych pomieszczeniach, nie musimy się obawiać, że taki wybór będzie szpecił dom. Z zewnątrz wszystkie okna będą miały taki sam kolor.

Nie należy mylić powierzchni przeszklenia z powierzchnią okna. Na przykład okno o wymiarach 78 x 140 cm ma powierzchnię 1,09 m2, ale powierzchnia jego szyby to tylko 0,69 m2, czyli niewiele ponad 60%.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

KONKURS! Wygraj okno uchylno-obrotowe

Nowoczesne okna dachowe preSelect polecane przez firmę Fakro zapewniają naturalne światło i wygodę...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...