| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okien połaciowych do konstrukcji dachu

Montaż okien połaciowych do konstrukcji dachu

Okno dachowei konstrukcja dachu są od siebie zależne. Wielkość okna połaciowego dobiera się zależnie od kąta nachylenia dachu. Uwagę należy zwrócić szczególnie na montaż do krokwi, izolację, uszczelnienie i ocieplenie, rozstaw krokwi, szerokość okna.

Wymiary okna połaciowego a więźba dachowa

Długość okna połaciowego dobiera się zależnie od kąta nachylenia dachu. Zakłada się, że dolna krawędź okna powinna zostać zamontowana na wysokości około 100-120 cm nad poziomem podłogi, a górna krawędź okna - 180-200 cm. Tak zamontowane okno połaciowe zapewnia dobrą widoczność, zarówno gdy wygląda się przez nie, stojąc, jak i siedząc. Aby spełnić warunek zapewnienia wygodnej obsługi i dobrego widoku z okna, jego długość dobiera się tym większą, im mniejszy jest kąt jego nachylenia. 

Szerokość okna połąciowego należy zawsze dobierać tak, aby nie trzeba było ingerować w więźbę dachową. Najlepiej, gdy szerokość ta jest odrobinę (do 5 cm) mniejsza od odległości między krokwiami. Gdy okno połaciowe jest jednak większe, ustawia się je tak, by trzeba było wyciąć fragment tylko jednej krokwi. Nie powinno się przecinać dwóch sąsiednich krokwi, gdyż to nadmiernie osłabiłoby konstrukcję dachu. Po przecięciu krokwi poniżej i powyżej okna montuje się prostopadłe do niej belki, zwane wymianami. Przekazują one obciążenia z przeciętych krokwi na sąsiednie całe krokwie i w ten sposób odciążają to słabsze miejsce dachu (przykłady na rysunkach).

Czy szerokość okna połaciowego musi być zgodna z rozstawem krokwi?

To sytuacja idealna – nie wymaga bowiem ingerencji w więźbę poza wycięciem łat w miejscu, w którym ma się znaleźć okno. Najlepiej, jeśli rozstaw krokwi jest od 2 do 5 cm większy od szerokości ościeżnicy okna. Dzięki temu podczas montażu między krokwiami a ramą okna pozostaje od 1 do 2,5 cm wolnego miejsca, które wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, np. wełną mineralną.

Połączenie okna z folią dachową

Połączenie okna połaciowego z folią dachową można szybko wykonać, stosując kołnierz paroprzepuszczalny oferowany przez niektórych producentów. Ma on takie same właściwości jak otaczająca go folia paroprzepuszczalna. Ma też jeszcze jedną zaletę: ułatwia uszczelnienie i ocieplenie ościeżnicy w konstrukcji dachu. Jednak nawet wtedy, gdy okno ściśle przylega do krokwi, nie ma ryzyka, że nie zostanie ono właściwie zaizolowane termicznie. W konstrukcji ościeżnic znajduje się rowek (ułatwia on montaż obróbek okna, inaczej szpalet). Pomiędzy szpaletą a krokwią można umieścić niewielką ilość materiału termoizolacyjnego. Oprócz tego połączenie ościeżnicy i krokwi również ociepla się materiałem termoizolacyjnym. Montaż do krokwi za pomocą kątowników stanowiących komplet z oknem gwarantuje stabilność i trwałość połączenia.

Jak zamontować okno węższe niż rozstaw krokwi?

Gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi (często jest tak np. przy wyłazach dachowych), montuje się je na łatach montażowych, które powinny mieć szerokość 3-4 cm. Wstawia się je między krokwie równolegle do łat służących do mocowania pokrycia dachowego. Do nich, za pomocą czterech kątowników dostarczanych w komplecie z oknem, mocuje się ościeżnicę. Kiedy okno jest znacznie węższe niż rozstaw krokwi, może się okazać, że konieczne będzie zamontowanie krokwi pomocniczych, które mocuje się do krokwi konstrukcyjnych z jednej lub z obu stron okna.

A jak to zrobić, gdy okno dachowe jest szersze?

Jeżeli szerokość okna jest większa niż rozstaw krokwi, należy wyciąć fragment krokwi i zamontować dwa wymiany – górny i dolny – oraz krokiewkę. Wymian to belka przenosząca obciążenia z wyciętej krokwi na dwa sąsiadujące z nią elementy konstrukcji. Należy je umieścić w odległości 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna. Krokiewkę trzeba zaś zamocować od 2 do 5 cm za ościeżnicą okna – można wtedy prawidłowo wykonać termoizolację połaci dachu.

Sposoby otwierania okien dachowych a wygoda użytkowania poddasza

Okna dachowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Na rynku mamy spory wybór....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.