Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak prawidłowo zamontować okno dachowe i jak zrobić obróbkę okna, aby wokół ościeżnic nie zaczęła cieknąć woda.

Okna dachowe: przecieki wokół ościeżnicy

Okna dachowe przeważnie są z drewna. Gdy jest ono poddawane systematycznie działaniu wilgoci, ulega zniszczeniu. Przeciekanie okna okna dachowego może być skutkiem różnych błędów montażowych.

Uszkodzona obróbka okna połaciowego, może nastąpić na skutek zbyt mocnego przykręcania wkrętami (albo użycia za długich wkrętów). Można tego uniknąć, zachowując podczas montażu okna dachowego ostrożność, czyli nie dokręcając wkrętów na siłę. Firmy wyposażają okna połaciowe we wkręty właściwej długości – nie należy tego zmieniać. Czasem dochodzi też do przedziurawienia oblachowania w wyniku nieprzemyślanego wbicia gwoździ – podczas montażu elementów pokrycia. Warto również przypomnieć, że do przecieków może dojść także wtedy, gdy oblachowanie nie zostanie w ogóle przymocowane... Przyczyną uszkodzenia obróbki okna może też być nieprawidłowe składowanie na budowie jego elementów – na przykład gdy zostaną one powyginane, co niestety się zdarza. Obróbkę okna trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć – składując je na podwyższeniu, a nie bezpośrednio na ziemi, trzeba też zwracać uwagę, by nie było zdekompletowane. Należy także uważać, by w trakcie montażu nie stawać na obróbce.

Nieprawidłowy montaż okien dachowych– również często powoduje przeciekanie. To zazwyczaj efekt nieprzestrzegania zaleceń producenta zawartych w instrukcji montażu okien dachowych. Najpowszechniejszy wynikający z tego błąd to niepoprawne mocowanie kątowników montażowych. Aby tego uniknąć, należy dokładnie sprawdzać w trakcie pracy, czy szczeliny pionowe i poziome są idealnie równe. Niektórzy producenci okien dachowych chronią inwestorów przed tą pomyłką, fabrycznie mocując kątowniki do okna połaciowego.

Jeżeli podczas montażu okien dachowych nawet nie zaglądano do instrukcji, efekt może być i taki – wewnętrzna część okna połaciowego znajduje się na zewnątrz!

Dachówki z boku kołnierza uszczelniającego powinny dochodzić do ścianki rynienki odwadniającej maksymalnie na 1 cm. Mały zakład kołnierza i krycia może spowodować przeciek, narażenie klina uszczelniającego na bezpośrednie działanie promieni UV, a to prowadzi do jego wykruszenia

Przeczytaj również: Jak poprawnie wykończyć wnękę okna dachowego od strony poddasza

Inni specjalnie tak profilują wręby pod kątowniki, że można je w nich umieścić tylko w jeden sposób. Niewłaściwe umieszczenie sprawia, że okna  dachowego nie można zamontować w zalecanej płaszczyźnie, a kołnierz uszczelniający nie pasuje. Od zewnątrz pokrycie dachowe nie będzie w tej samej linii co okno dachowe, co sprawia, że całość wygląda nieestetyczne. Jednak nie zawsze okno w dachu usytuowane nie w tej samej linii co pokrycie dachowe jest źle zamontowane. Bywa, że to pokrycie dachu jest ułożone krzywo. Dlatego to, czy okno dachowe jest zamontowane prosto, trzeba sprawdzać zarówno od zewnątrz, jak i od środka domu.

Złe wykonanie obróbki okna dachowego– może być kolejną bolesną w skutkach pomyłką. Trzeba zwrócić uwagę na właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Po pierwsze, wycinając otwór montażowy w folii dachowej, należy przy każdej jego krawędzi pozostawić co najmniej 10 cm (a lepiej 15) zapasu potrzebnego do prawidłowego zawinięcia i zamocowania folii. Folię powinno się dokładnie przyklejać do ościeżnicy specjalnymi taśmami samoprzylepnymi. Można także użyć gotowych kołnierzy z folii, które zapewniają szczelne połączenie z ościeżnicą okna. Niektóre firmy produkujące okna mocują je już fabrycznie, inne oferują jako dodatek.

Źle wykonana rynienka lub brak rynienki – gdy na dachu jest stosowana folia dachowa, trzeba zawiesić nad oknem dachowym rynienkę odprowadzającą poza jego obręb skropliny pary wodnej lub wodę z przecieków. Aby prawidłowo zamontować rynienkę, trzeba powyżej okna połaciowego, w miejscu jej oparcia, wyciąć fragmenty kontrłat, by rynienka wystawała poza krokwie. Folię należy naciąć tak, żeby dopasować ją do skośnego zamocowania rynienki. Wilgoć, która może się znaleźć pod pokryciem dachowym (w wyniku jego nieszczelności, topnienia nawianego pod nie śniegu czy kondensacji pary wodnej pod pokryciem), musi zostać przechwycona przez rynienkę.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie stracić gwarancji na okna połaciowe. Utrata gwarancji na okno połaciowe to poważna strata. Co prawda okna dachowe mają bardzo wysoką jakość, ale zawsze może się zdarzyć, że jakiś element będzie wymagać naprawy gwarancyjnej. Gwarancję można stracić właśnie z powodu nieprawidłowo wykonanego montażu okna dachowego. Jeśli okno dachowe ulegnie zniszczeniu na skutek przeciekania czy stałego zaparowania – nie ma co liczyć na wyrozumiałość producenta okna na poddasze. Podobnie rzecz się ma w przypadku okna połaciowego uszkodzonego przez przekoszenie czy też zniszczonego kołnierza – na przykład przewierconego zbyt długimi wkrętami. Dlatego podczas samodzielnego montażu okna dachowego należy zwracać baczną uwagę na to, czy wszystko odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Ryzyko minimalizuje zatrudnienie profesjonalnej ekipy poleconej przez producenta.

Warto wiedzieć, że utratę gwarancji na okno dachowe może spowodować również stosowanie innych akcesoriów do okien dachowych niż zalecane przez firmę. Takie same skutki wywołuje samowolne wiercenie w oknach połaciowych, na przykład w celu przeciągnięcia przez nie kabli antenowych albo po to, by zawiesić w oknie firanki lub zasłony. Gwarancję tracą również ci, którzy nie zakupili do okna kołnierza zalecanego przez producenta.

Zły dobór kołnierza uszczelniającego do rodzaju pokrycia– również może być przyczyną przeciekania okna dachowego. Oferowane są kołnierze do pokryć płaskich, profilowanych i wysoko profiolowanych oraz (w przypadku produktów niektórych firm) dostosowane do różnych głębokości montażu okna połąciowego. Dlatego trzeba odpowiednio dopasować kołnierz – zarówno do rodzaju pokrycia, jak i do planowanej głębokości montażu okna w dachu. Kołnierz uszczelniający dobiera się do rodzaju pokrycia dachu. Element dolny kołnierza do dachów płaskich jest z blachy, a gdy kołnierz przeznaczony jest do pokryć falistych lub wysoko profilowanych – ma elastyczny fartuch z możliwością profilowania. Oba elementy boczne kołnierza są odpowiednie i do pokryć płaskich, i do falistych. Szczelność (zwłaszcza jeśli chodzi o wiatr) zapewnia wypełnienie przestrzeni pomiędzy kołnierzem a pokryciemdachu klinami uszczelniającymi, które przystosowuje się do kształtu szczeliny. Ważny jest właściwy dobór materiału kołnierza do materiału pokryciowego. Jeżeli dach jest pokryty blachą miedzianą, trzeba zamontować na nim kołnierz miedziany, a nie najpopularniejszy – z powlekanego aluminium. A to dlatego, że te metale wchodzą ze sobą w reakcję, w wyniku której najbardziej ucierpi kołnierz okna.

Nieprawidłowo ułożone pokrycie – bywa przyczyną uszkodzenia kołnierza, co już samo w sobie stanowi spory problem. Dzieje się tak w efekcie zbyt bliskiego lub zbyt dalekiego odsunięcia pokrycia dachowego od okna dachowego – niezgodnego z instrukcją montażu kołnierza uszczelniającego oraz z zasadami sztuki dekarskiej. Aby uniknąć tego błędu, trzeba podczas montażu okna dachowego wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Gdy stanowią je dachówki, okno dachowe musi być montowane nad całym ich szeregiem. Jeśli pokrycie to blacha dachówkowa lub na przykład płyty faliste, okno należy zamontować nad zakładem poziomym łączącym arkusze blachy. Jeżeli wysokość profilu przekracza 2 cm, trzeba pod oknem ściąć krawędź dachówki lub sklepać górny brzeg blacho - dachówki czy blachy tak, aby w fartuchu nie powstawało wgłębienie, w którym będzie się gromadziła woda. Rzadko wspomina się o tym, że do przeciekania okna może dojść również wtedy, gdy źle ułożone pokrycie zablokuje odpływ wody. Może być skutkiem zbyt bliskiego dosunięcia pokrycia do okna – wtedy na przykład przyniesione przez wiatr liście czy igły blokują odpływ wody. Tego błędu można uniknąć, gdy będzie zachowany właściwy odstęp między pokryciem a oknem. Oprócz tego warto co jakiś czas (szczególnie jesienią) czyścić przestrzeń między materiałem pokryciowym a bocznymi elementami kołnierza oraz podczas montażu stosować kliny uszczelniające znajdujące się w zestawachz kołnierzem.

Nieprawidłowo zamontowany dolny element kołnierza uszczelniającego – może być przyczyną zawilgocenia izolacji dachu. Fartuch ołowiany będący częścią kołnierza do pokryć profilowanych powinien być wyprowadzony na pokrycie dachowe i na nim odpowiednio uformowany, tak by do niego przylegał. Następnie można go przykleić do pokrycia paskiem butylu (zależy to od tego, czy takie rozwiązanie zaleca producent okna). Jeśli zostanie to zaniedbane, pod pokrycie dachowe może się dostawać woda.

Montaż okien dachowych - zasady i zalecenia

Montaż okien dachowych powinien być dobrze przemyślany. Ważna jest lokalizacja okien połaciowych,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okna dachowe. Połączenie okna z połacią dachu

Aby okno dachowe było szczelne i ciepłe, szczególną uwagę trzeba poświęcić jego stykowi z elementami...

Pomysłowa aranżacja poddasza: zobacz najnowsze...

Odpowiednio dobrane okna połaciowe to połowa sukcesu w aranżacji poddasza. Jeżeli planujesz zrobić tam...

Przeszklenia w dachach płaskich. Okna dachowe do...

Nowoczesne okna dachowe do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną....

Jakie okno połaciowe wybrać na poddasze?

Okna dachowe różnią się parametrami cieplnymi, pakietami szybowymi i budową. Jednak wybór...

Duże okna połaciowe. Jak je prawidłowo rozmieścić...

Dzięki dużym oknom połaciowym, poddasze staje się w pełni wartościową przestrzenią użytkową. To niezwykle...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.