Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak prawidłowo zamontować okno dachowe i jak zrobić obróbkę okna, aby wokół ościeżnic nie zaczęła cieknąć woda.

Okna dachowe: przecieki wokół ościeżnicy

Okna dachowe przeważnie są z drewna. Gdy jest ono poddawane systematycznie działaniu wilgoci, ulega zniszczeniu. Przeciekanie okna okna dachowego może być skutkiem różnych błędów montażowych.

Uszkodzona obróbka okna połaciowego, może nastąpić na skutek zbyt mocnego przykręcania wkrętami (albo użycia za długich wkrętów). Można tego uniknąć, zachowując podczas montażu okna dachowego ostrożność, czyli nie dokręcając wkrętów na siłę. Firmy wyposażają okna połaciowe we wkręty właściwej długości – nie należy tego zmieniać. Czasem dochodzi też do przedziurawienia oblachowania w wyniku nieprzemyślanego wbicia gwoździ – podczas montażu elementów pokrycia. Warto również przypomnieć, że do przecieków może dojść także wtedy, gdy oblachowanie nie zostanie w ogóle przymocowane... Przyczyną uszkodzenia obróbki okna może też być nieprawidłowe składowanie na budowie jego elementów – na przykład gdy zostaną one powyginane, co niestety się zdarza. Obróbkę okna trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć – składując je na podwyższeniu, a nie bezpośrednio na ziemi, trzeba też zwracać uwagę, by nie było zdekompletowane. Należy także uważać, by w trakcie montażu nie stawać na obróbce.

Nieprawidłowy montaż okien dachowych– również często powoduje przeciekanie. To zazwyczaj efekt nieprzestrzegania zaleceń producenta zawartych w instrukcji montażu okien dachowych. Najpowszechniejszy wynikający z tego błąd to niepoprawne mocowanie kątowników montażowych. Aby tego uniknąć, należy dokładnie sprawdzać w trakcie pracy, czy szczeliny pionowe i poziome są idealnie równe. Niektórzy producenci okien dachowych chronią inwestorów przed tą pomyłką, fabrycznie mocując kątowniki do okna połaciowego.

Jeżeli podczas montażu okien dachowych nawet nie zaglądano do instrukcji, efekt może być i taki – wewnętrzna część okna połaciowego znajduje się na zewnątrz!

Dachówki z boku kołnierza uszczelniającego powinny dochodzić do ścianki rynienki odwadniającej maksymalnie na 1 cm. Mały zakład kołnierza i krycia może spowodować przeciek, narażenie klina uszczelniającego na bezpośrednie działanie promieni UV, a to prowadzi do jego wykruszenia

Przeczytaj również: Jak poprawnie wykończyć wnękę okna dachowego od strony poddasza

Inni specjalnie tak profilują wręby pod kątowniki, że można je w nich umieścić tylko w jeden sposób. Niewłaściwe umieszczenie sprawia, że okna  dachowego nie można zamontować w zalecanej płaszczyźnie, a kołnierz uszczelniający nie pasuje. Od zewnątrz pokrycie dachowe nie będzie w tej samej linii co okno dachowe, co sprawia, że całość wygląda nieestetyczne. Jednak nie zawsze okno w dachu usytuowane nie w tej samej linii co pokrycie dachowe jest źle zamontowane. Bywa, że to pokrycie dachu jest ułożone krzywo. Dlatego to, czy okno dachowe jest zamontowane prosto, trzeba sprawdzać zarówno od zewnątrz, jak i od środka domu.

Złe wykonanie obróbki okna dachowego– może być kolejną bolesną w skutkach pomyłką. Trzeba zwrócić uwagę na właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Po pierwsze, wycinając otwór montażowy w folii dachowej, należy przy każdej jego krawędzi pozostawić co najmniej 10 cm (a lepiej 15) zapasu potrzebnego do prawidłowego zawinięcia i zamocowania folii. Folię powinno się dokładnie przyklejać do ościeżnicy specjalnymi taśmami samoprzylepnymi. Można także użyć gotowych kołnierzy z folii, które zapewniają szczelne połączenie z ościeżnicą okna. Niektóre firmy produkujące okna mocują je już fabrycznie, inne oferują jako dodatek.

Źle wykonana rynienka lub brak rynienki – gdy na dachu jest stosowana folia dachowa, trzeba zawiesić nad oknem dachowym rynienkę odprowadzającą poza jego obręb skropliny pary wodnej lub wodę z przecieków. Aby prawidłowo zamontować rynienkę, trzeba powyżej okna połaciowego, w miejscu jej oparcia, wyciąć fragmenty kontrłat, by rynienka wystawała poza krokwie. Folię należy naciąć tak, żeby dopasować ją do skośnego zamocowania rynienki. Wilgoć, która może się znaleźć pod pokryciem dachowym (w wyniku jego nieszczelności, topnienia nawianego pod nie śniegu czy kondensacji pary wodnej pod pokryciem), musi zostać przechwycona przez rynienkę.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie stracić gwarancji na okna połaciowe. Utrata gwarancji na okno połaciowe to poważna strata. Co prawda okna dachowe mają bardzo wysoką jakość, ale zawsze może się zdarzyć, że jakiś element będzie wymagać naprawy gwarancyjnej. Gwarancję można stracić właśnie z powodu nieprawidłowo wykonanego montażu okna dachowego. Jeśli okno dachowe ulegnie zniszczeniu na skutek przeciekania czy stałego zaparowania – nie ma co liczyć na wyrozumiałość producenta okna na poddasze. Podobnie rzecz się ma w przypadku okna połaciowego uszkodzonego przez przekoszenie czy też zniszczonego kołnierza – na przykład przewierconego zbyt długimi wkrętami. Dlatego podczas samodzielnego montażu okna dachowego należy zwracać baczną uwagę na to, czy wszystko odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Ryzyko minimalizuje zatrudnienie profesjonalnej ekipy poleconej przez producenta.

Warto wiedzieć, że utratę gwarancji na okno dachowe może spowodować również stosowanie innych akcesoriów do okien dachowych niż zalecane przez firmę. Takie same skutki wywołuje samowolne wiercenie w oknach połaciowych, na przykład w celu przeciągnięcia przez nie kabli antenowych albo po to, by zawiesić w oknie firanki lub zasłony. Gwarancję tracą również ci, którzy nie zakupili do okna kołnierza zalecanego przez producenta.

Montaż okien dachowych - zasady i zalecenia

Montaż okien dachowych powinien być dobrze przemyślany. Ważna jest lokalizacja okien połaciowych,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okna połaciowe o wysokiem standardzie pozwolą...

Im wyższy standard okien połaciowych tym większy komfort użytkowania poddasza. Okna połaciowe linii Premium...

Montaż okna dachowego - oglądaj film...

Jak ma być zamontowane okno dachowe? W naszym filmie z cyklu "Stan surowy bez błędów" jesteśmy na budowie...

Okna połaciowe nowej generacji: elegancki i...

Obecny standard okien połaciowych pozwala na efektowne i funkcjonalne wykończenie poddasza. Odpowiednie...

Okno kolankowe, czyli okno tradycyjne i dachowe w...

Okno kolankowe to dobre rozwiązanie na poddasze, szczególnie w przypadku domów z dachem bez okapu. Dzięki...

Okna do dachów płaskich. Jak je wybrać i jak...

Okna dachowe kojarzą się z dachami płaskimi, ale są też specjalne okna do dachów płaskich.  Zastąpią one...

Co musisz wiedzieć o oknach dachowych? Jak ich...

Pomysły na aranżację poddasza, wybór, montaz okien dachowych, doświetlenie mieszkania na poddaszu...to...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.