| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Markizy i rolety do okien dachowych

Markizy i rolety do okien dachowych

Markizy i rolety skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczenia. Zatrzymują bowiem promienie słoneczne jeszcze przed szybą, nie pozwalając im dotrzeć do wnętrza pomieszczeń. Czy do okien połaciowych lepiej zastosować markizy, czy rolety zewnętrzne?

Markizy do okien połaciowych

Markizy są zrobione z siateczki z PCW (o różnym procencie prześwitu) lub włókien szklanych powleczonych sztucznym tworzywem odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Zwija się ona na wałek ze sprężyną, który jest ukryty w kasecie zamontowanej do ościeżnicy okna. Po rozwinięciu markiza nie przylega ściśle do szyby, co umożliwia cyrkulację powietrza. Główną zaletą markiz jest to, że efektywnie redukują światło i ciepło słoneczne, a jednocześnie nie zasłaniają widoku za oknem. Dodatkowo tłumią odgłos padającego deszczu. Markizy są produkowane w kilku kolorach – najczęściej od bieli po ciemny popiel.

Rolety do okien połaciowych

Rolety zewnętrzne są zbudowane z aluminiowych lameli (są one produkowane w kolorach pasujących do oblachowania okna) połączonych elementami z gumy lub podklejonych przezroczystą tkaniną nośną ograniczającą przepływ ciepła. Poruszają się w prowadnicach (co pół roku należy oczyścić ich wnętrze i pokryć je smarem). Zwinięta roleta chowa się w kasecie umieszczonej w górnej części okna. Rolety do okien dachowych są przystosowane do okien obrotowych i uchylno-obrotowych. Ich lamelki – podobnie jak w przypadku żaluzji – można ustawiać pod różnymi kątami. Są one sterowane za pomocą pilota radiowego wyposażonego w czujnik niskiej temperatury automatycznie wyłączający tą funkcję, co zapobiega uszkodzeniu rolety, gdy jest pokryta śniegiem lub lodem.

Jakie okno połaciowe do jakiego dachu. Właściwy wybór okien

O tym, w jak stromym dachu może być zamontowane okno dachowe, decyduje sposób jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Okno kolankowe, czyli okno tradycyjne i dachowe w...

Okno kolankowe to dobre rozwiązanie na poddasze, szczególnie w przypadku domów z dachem bez...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.