| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Lukarna, okno dachowe, balkon dachowy - co lepsze na poddasze użytkowe?

Lukarna, okno dachowe, balkon dachowy - co lepsze na poddasze użytkowe?

Jak oświetlić poddasze słońcem, żeby wnętrze wyglądało atrakcyjnie. Czy wybrać w tym celu okno dachowe, balkon dachowy, a może okno tradycyjnie zamontowane w lukarnie? 

Oświetlenie poddasza słońcem: lukarna czy okna połaciowe?

Lukarna to element konstrukcyjny dachu, którego nie wolno wykonywać samodzielnie. Lukarnę musi zaprojektować konstruktor. Lukarna wymaga też akceptacji architekta, bo wpływa na wygląd budynku. Okna połaciowe są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, bo nie ingerują w konstrukcję dachu ani w kształt bryły domu, a przy tym okna połaciowe umożliwiają optymalne oświetlenie poddasza.

Okna dachowe można też łączyć w pionie i w poziomie, tworząc zestawy o powierzchni dopasowanej do wielkości pomieszczeń. Na połaci dachu o niewielkim spadku, która jest zazwyczaj długa, lepiej się sprawdzą zestawienia pionowe – doświetlą poddasze użytkowe na większej powierzchni.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dostęp do wysoko położonych okien dachowych jest trudny i warto okna połaciowe wyposażyć w automatyczne sterowanie, co podniesie koszty inwestycji. Z kolei położenie dolnej krawędzi okien dachowych jest ograniczone wysokością ścianki kolankowej, co w przypadku dachów o małym nachyleniu wynosi powyżej 1,4 m. Przez okna dachowe nie można więc swobodnie wyjrzeć na zewnątrz. Można temu zaradzić, wstawiając okna kolankowe – dzięki większej powierzchni doświetlenia poddasza w zamian można zmniejszyć liczbę lub wielkość pozostałych okien dachowych. Rozwiązanie takie nie jest możliwe, kiedy ściana jest wykończona gzymsem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Balkon dachowy

Bardzo atrakcyjnym sposobem doświetlenia poddasza i zwiększenia komfortu jego użytkowania jest zamontowanie balkonu dachowego, który po złożeniu chowa się w bryle domu, a po otwarciu pełni funkcję prowizorycznej lukarny. Niestety, takie rozwiązanie wiąże się z dużymi kosztami. Wybierając obalkon dachowy nie można zapomnieć o spójności między projektem wnętrza a wyglądem zewnętrznym budynku. Okna muszą wpuszczać wystarczającą ilość naturalnego światła i być wygodne w użytkowaniu, ale nie mogą szpecić budynku. Nie powinno się umieszczać kilku okien z jednej strony połaci ani bezładnie wstawiać kilka pojedynczych skrzydeł, lepiej ułożyć je w określonym porządku.

Okno połaciowe

Okno kolankowe

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przesłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...