| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Lukarna, okno dachowe, balkon dachowy - co lepsze na poddasze użytkowe?

Lukarna, okno dachowe, balkon dachowy - co lepsze na poddasze użytkowe?

Jak oświetlić poddasze słońcem, żeby wnętrze wyglądało atrakcyjnie. Czy wybrać w tym celu okno dachowe, balkon dachowy, a może okno tradycyjnie zamontowane w lukarnie? 

Oświetlenie poddasza słońcem: lukarna czy okna połaciowe?

Lukarna to element konstrukcyjny dachu, którego nie wolno wykonywać samodzielnie. Lukarnę musi zaprojektować konstruktor. Lukarna wymaga też akceptacji architekta, bo wpływa na wygląd budynku. Okna połaciowe są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, bo nie ingerują w konstrukcję dachu ani w kształt bryły domu, a przy tym okna połaciowe umożliwiają optymalne oświetlenie poddasza.

Okna dachowe można też łączyć w pionie i w poziomie, tworząc zestawy o powierzchni dopasowanej do wielkości pomieszczeń. Na połaci dachu o niewielkim spadku, która jest zazwyczaj długa, lepiej się sprawdzą zestawienia pionowe – doświetlą poddasze użytkowe na większej powierzchni.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dostęp do wysoko położonych okien dachowych jest trudny i warto okna połaciowe wyposażyć w automatyczne sterowanie, co podniesie koszty inwestycji. Z kolei położenie dolnej krawędzi okien dachowych jest ograniczone wysokością ścianki kolankowej, co w przypadku dachów o małym nachyleniu wynosi powyżej 1,4 m. Przez okna dachowe nie można więc swobodnie wyjrzeć na zewnątrz. Można temu zaradzić, wstawiając okna kolankowe – dzięki większej powierzchni doświetlenia poddasza w zamian można zmniejszyć liczbę lub wielkość pozostałych okien dachowych. Rozwiązanie takie nie jest możliwe, kiedy ściana jest wykończona gzymsem.

Balkon dachowy

Bardzo atrakcyjnym sposobem doświetlenia poddasza i zwiększenia komfortu jego użytkowania jest zamontowanie balkonu dachowego, który po złożeniu chowa się w bryle domu, a po otwarciu pełni funkcję prowizorycznej lukarny. Niestety, takie rozwiązanie wiąże się z dużymi kosztami. Wybierając obalkon dachowy nie można zapomnieć o spójności między projektem wnętrza a wyglądem zewnętrznym budynku. Okna muszą wpuszczać wystarczającą ilość naturalnego światła i być wygodne w użytkowaniu, ale nie mogą szpecić budynku. Nie powinno się umieszczać kilku okien z jednej strony połaci ani bezładnie wstawiać kilka pojedynczych skrzydeł, lepiej ułożyć je w określonym porządku.

Okno połaciowe

Okno kolankowe

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Luksusowe okna połaciowe. Sprawdź parametry i...

Poddasze może być nieużytkowe, użytkowe lub naprawdę wystrzałowe. Jeżeli chcemy mieć pod dachem salon bis,...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Przeszklenia w dachach płaskich. Okna dachowe do...

Nowoczesne okna dachowe do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.