| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Kupujemy okna połaciowe - jak wybrać odpowiednie okna na poddasze?

Kupujemy okna połaciowe - jak wybrać odpowiednie okna na poddasze?

Wybór i zakup odpowiednich okien połaciowych nie należy do zadań prostych. Oferta producentów okien na poddasze jest ogromna. Wyczerpujące informacje w internecie, profesjonalna obsługa w autoryzowanych punktach sprzedaży, fachowy montaż i niezawodny serwis – zakup okien odbywa się dzisiaj inaczej niż przed laty.

Autor: VELUX

W ofercie jednego producenta okien dachowych możemy znaleźć dziś okna o zróżnicowanym standardzie wyposażenia: od uniwersalnego do komfortowego (fot. VELUX)

By okna połaciowe dobrze spełniały swoją funkcję, warto poznać zasady ich doboru. Często podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu zależy też od lokalizacji pomieszczenia.

Światła tyle, ile trzeba

Podstawowym zadaniem okna połaciowego jest nie tylko dostarczenie jak największej ilości światła dziennego, ale także równomierne doświetlenie wszystkich zakątków pomieszczenia. Okna w skośnej ścianie powinny też zapewnić mieszkańcom kontakt wizualny z otoczeniem. O funkcjonalności decydują ich wymiary, powierzchnia przeszklenia, a także liczba okien w pomieszczeniu. W celu zapewnienia wystarczającej ilości światła zalecane jest, aby powierzchnia okien stanowiła około 10% powierzchni podłogi. Przed zakupem dobrze jest się dowiedzieć (np. na stronie internetowej producenta), jaką powierzchnię ma okno o konkretnych wymiarach, i dostosować je do wielkości pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że większa liczba okien daje bardziej równomierny rozkład światła niż jedno duże. I tak jedno duże okno wprowadzi do pomieszczenia o 2% mniej światła niż dwa mniejsze. Cztery małe okna (o tej samej łącznej powierzchni szyb co jedno duże) zamontowane na przeciwległych połaciach dachu zwiększają ilość światła o 19%.

Ważne wymiary

Długość okien powinna być dopasowana do kąta nachylenia dachu, aby zarówno stojąc, jak i siedząc, cały czas można było wyglądać na zewnątrz. Im mniejszy kąt pochylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe. I odwrotnie – przy stromym dachu może być ono krótsze. Szerokość okna jest często dostosowywana do odległości między krokwiami, aczkolwiek nie jest to żadnym ograniczeniem, ponieważ szerokość otworu w dachu można łatwo dopasować do szerokości okien poprzez wykonanie tzw. wymianu lub nadbicie krokwi.

Wysoki standard podstawowy

W wypadku współcześnie produkowanych okien standard podstawowy to oferta spełniająca wszystkie wymagania co do wysokiej jakości za przystępną cenę. Mieszczą się w niej okna połaciowe o wyposażeniu uniwersalnym, które doskonale sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła są w stanie sprostać wysokim wymaganiom co do ochrony cieplnej. Mają zamontowany wygodny w obsłudze górny lub dolny system otwierania, co sprawia, że można je montować na różnych wysokościach i dostosować do każdej aranżacji wnętrza.

Rekomendowane przez producenta

Wybierzmy je, gdy chcemy, by okna zapewniały wyższy standard użytkowania. Te z dodatkowym wyposażeniem doskonale sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, ale są szczególnie polecane do sypialni i pokoi dziecięcych. Przykładem może być wewnętrzna klejona szyba, która zapewnia mieszkańcom jeszcze większe bezpieczeństwo.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: VELUX

Nowoczesne okna mogą być wyposażone  m.in. w pakiet wyciszający, który zapewnia dwukrotnie lepsze tłumienie dźwięku niż okna standardowe

Autor: VELUX

Montaż rolety zewnętrznej warto zlecić specjaliście

WARTO WIEDZIEĆ

Wybór racjonalnie oszczędny

Standard okien połaciowych można zoptymalizować, łącząc oferty tańsze i droższe lub rozkładając wydatki w czasie.

Jedno droższe, drugie tańsze. Gdy zestawiamy dwa okna, oszczędniej będzie, jeśli zamiast dwóch droższych uchylno-obrotowych kupimy jedno uchylno-obrotowe, a drugie tańsze obrotowe. Wówczas za mniejsze pieniądze mamy zapewnioną podobną funkcjonalność. 

Komfort na przyszłość. Jeżeli na etapie budowy nie stać nas na okna elektryczne, warto doprowadzić do nich kable zasilające. Gdy będziemy mieli środki, z łatwością przerobimy okno zwykłe na elektryczne.

Gdzie kupować okna?

Najlepiej skierować kroki do punktu sprzedaży autoryzowanego przez daną firmę. Przeszkoleni pracownicy znają sprzedawane przez siebie produkty, dysponują też aktualnymi katalogami, możemy także oczekiwać fachowych porad. Najczęściej też są tu zamontowane stanowiska ekspozycyjne, gdzie na własne oczy zobaczymy wybrany produkt. Tutaj również możemy liczyć na kompleksową ofertę, akcesoria do montażu, a nawet zamówić usługę montażu zgodnego z zaleceniami producenta. Okna połaciowe dostępne są też w marketach budowlanych, jednak tam nie zawsze spotkamy się z szybką i fachową obsługą. Coraz częściej zabiegani klienci korzystają z zakupów przez internet. Sklepy internetowe sprzedające stolarkę renomowanych firm mają na swoich stronach szczegółowy opis produktu. Tutaj też możemy liczyć na promocje i wyprzedaże. Nawet jeśli danego okna nie ma w ofercie sklepu internetowego, możemy się z nim skontaktować i zamówić wybrany model.

Profesjonalny montaż okien dachowych

Pierwszym krokiem jest zakup akcesoriów umożliwiających fachowe zamontowanie okien, takich jak ramy termoizolacyjne, izolacja przeciwwilgociowa i paroizolacja, rynienki odwadniające umożliwiające odpowiednie odprowadzanie wody deszczowej z połaci dachu czy kołnierze uszczelniające, które można dobrać do pokrycia dachowego. Kolejnym krokiem jest zamówienie montażu u przeszkolonej przez producentów okien ekipy montażowej. Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy okna wraz z montażem, oszczędzamy na podatku VAT – zamiast 15% płacimy wówczas tylko 8%. Również usługi serwisowe (takie jak np. wymiana klapy wentylacyjnej) najlepiej powierzyć autoryzowanej przez producenta firmie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość. Nowe...

Zamierzasz wyposażyć swój dom w okna dachowe? Najpierw sprawdź, które z nich są najlepsze....