| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja drewna konstrukcyjnego

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja drewna konstrukcyjnego

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we współczesnym budownictwie. Dzięki właściwej ochronie elementów drewnianych, będziesz się cieszyć użytkowaniem domu przez długie lata, bez narażania się na dodatkowe problemy.

Rynek budowlany w Polsce to potężna gałąź gospodarki, która nieustannie się rozwija. Tylko w ostatnich 10 latach oddano do użytku około 1,5 miliona mieszkań, z czego około połowę stanowiły inwestycje indywidualne, czyli na ogół domy jednorodzinne. Obrazuje nam to, jak wielką gałęzią przemysłu jest budownictwo mieszkaniowe oraz jak wielką rzeszę inwestorów stanowią przysłowiowi „Kowalscy”. Przy takiej ilości powstałych nowych domów, można śmiało założyć, że zużyto do ich budowy miliony metrów sześciennych drewna budowlanego, często impregnowanego.

Autor: BASF Wolman GmbH

Wolman® System ProColor Silvergrey

Niestety, jakość impregnacji drewna konstrukcyjnego w Polsce jest bardzo niska, a wielu przypadkach w ogóle trudno o niej mówić. Pokutuje przeświadczenie, że drewno jeżeli ma kolor zielony, to zostało zaimpregnowane. Co więcej, czym bardziej intensywny kolor, tym lepsze zabezpieczenie! To powoduje, że najlepszym w tym przypadku impregnatem okazuje się tusz np. do pieczątek. Natomiast konstrukcja zabezpieczona produktem bezbarwnym najwyższej jakości, jest praktycznie niesprzedawalna właśnie z powodów kolorystycznych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że barwa zielona (oliwkowa) zaimpregnowanego drewna produktem opartym na miedzi, jest skutkiem reakcji chemicznej pomiędzy miedzią a celulozą, kolor roztworu impregnacyjnego jest dla odmiany granatowy.

Co powinno charakteryzować dobry środek do impregnacji drewna?

Odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka trudna. Po pierwsze impregnat musi zabezpieczać skutecznie drewno przed grzybami oraz szkodnikami technicznymi drewna, a zarazem być przyjaznym dla środowiska naturalnego oraz ludzi, którzy będą mieć kontakt z zabezpieczonym drewnem. Po drugie musi być to środek, który utrwala się w 100% w drewnie po impregnacji, aby w czasie składowania oraz montażu więźby dachowej nie został wymyty pozostawiając konstrukcję niezabezpieczoną. Po trzecie musi być dopuszczony do obrotu na terenie kraju Unii Europejskiej, w którym drewno zostało zaimpregnowane oraz posiadać pełną dokumentację, która jest jawna. Po czwarte łatwość aplikacji, w przypadku tarcicy konstrukcyjnej zalecane jest jedna z trzech metod: ciśnieniowo-próżniowa, zanurzeniowa oraz natryskowa.

Ekologia Wolmanit® CX Wolmanit® CX posiada wyjątkowy profil eko-toksyczny na tle pozostałych środków ochrony drewna bazujących na głównym składniku jakim jest miedź. Dzięki zastosowaniu jako składnika impregnatu substancji czynnej firmy BASF – miedzi HDO® jest wyjątkowo skuteczny, a zarazem przyjazny środowisku oraz niekorozyjny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Wolmanit® CX
Preparat ma wyjątkowy profil eko-toksyczny na tle pozostałych środków ochrony drewna bazujących na głównym składniku jakim jest miedź. Dzięki zastosowaniu jako składnika impregnatu substancji czynnej firmy BASF – miedzi HDO® jest wyjątkowo skuteczny, a zarazem przyjazny środowisku oraz niekorozyjny.

Wolsit® EC
Drewno zabezpieczone preparatem Wolsit® EC spełnia wymagania Rozporządzenia nr 2011-321 w sprawie emisji związków organicznych lotnych (VOC) i jest przypisane do klasy emisji A +.

Wolsit® EC jest to płynny, rozcieńczalny w wodzie koncentrat bez zawartości metali ciężkich, oparty na propikonazolu, fenpropimorfie oraz permetrynie, składnikach aktywnych szeroko stosowanych w rolnictwie, które będąc środkami bezpiecznymi w użyciu dla człowieka oraz środowiska naturalnego, gwarantują wysoka efektywność w obszarze ochrony drewna.

Termomodernizacja budynku przy wymianie dachu

Bardzo często podczas termomodernizacji budynku docieplany również dach, co wiąże się niejednokrotnie z wymianą pokrycia dachowego. Następuje wówczas również wymiana lub montaż paroizolacji oraz wymiana drewnianych łat oraz kontrłat. W przypadku budynków starych lub posiadających niewłaściwie zabezpieczoną konstrukcję drewnianą, dochodzi do jej całkowitej wymiany. Warto wówczas zadbać o to, aby nowo nabywane drewno konstrukcyjne oraz wszelkie drewniane elementy były właściwie zaimpregnowane, najlepiej sprawdzonymi środkami firmy BASF Wolman GmbH.

BASF Wolman GmbH - wieloletnie doświadczenie w impregnacji drewna

Firma BASF Wolman GmbH należąca do koncernu BASF SE, zajmuje się impregnacją drewna od ponad 100 lat, co pozwoliło jej na zbudowanie pozycji lidera branży. Tak długoletnie doświadczenie sprawia, że propozycja ze strony BASF dotycząca nowoczesnej chemicznej ochrony drewna konstrukcyjnego zaspokoi najbardziej wymagających klientów. W ofercie firmy znajdują się dwie podstawowe grupy środków: bezmetalowy Wolsit® EC oraz oparty na miedzi preparat Wolmanit CX.

Wolsit® EC do ochrony drewna

Wolsit® EC jest to płynny, bezbarwny, rozcieńczalny w wodzie koncentrat bez zawartości metali, oparty na propikonazolu, fenpropimorfie oraz permetrynie, składnikach aktywnych szeroko stosowanych w rolnictwie. Ich efektywność w obszarze ochrony drewna jest również dobrze znana. Preparat zabezpiecza skutecznie drewno przeciwko szkodnikom niszczącym drewno (również termitom) oraz grzybom. Ponadto Wolsit® EC zapewnia czasową ochronę drewna przeciwko pleśni oraz siniźnie podczas procesu wysychania. Można go stosować do impregnacji drewna w klasach użytkowania 1, 2 i 3, czyli do ochrony drewna użytkowanego zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, ale bez kontaktu z gruntem. Środek działa szybko i skutecznie, poprzez zastosowanie krótkiej kąpieli lub metody natryskowej, drewno uzyskuje powierzchniową powłokę ochronną. Ponieważ Wolsit® EC wiąże się prawie natychmiast z drewnem, po utrwaleniu, jest trudnowymywalny i odporny na warunki atmosferyczne. Niskie stężenie roztworu roboczego jest wystarczające do uzyskania zrównoważonej ochrony drewna, a zarazem kompletnie bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Co ważne Wolsit® EC jest nie korozyjny dla metalowych elementów, co ma bardzo duże znaczenie podczas stosowania metalowych łączników ciesielskich, które znajdziemy praktycznie w każdej konstrukcji dachowej. Ponieważ jest to środek bezbarwny, doskonale sprawdza się przy wykańczaniu więźby dachowej środkami dekoracyjnymi barwy jasnej, gdyż nie ma efektu deformacji koloru. Dodatkowo może być zabarwiony już w procesie produkcji kolorem np. brązowym lub innymi.

Autor: BASF Wolman GmbH

Drewno impregnowane preparatem Wolsit® EC

Wysoka skuteczność środka Wolsit® EC została potwierdzona podczas obszernych testów polowych i osiągnięta zgodnie z obowiązującymi regulacjami europejskimi. Wolsit® EC spełnia także wymagania Rozporządzenia WE 1907/2006 (REACH) w stosunku do wszystkich zawartych komponentów. Zabezpieczone nim drewno jest zgodne z wymaganiami Rozporządzenia nr 2011-321 w sprawie emisji związków organicznych lotnych (VOC) i jest przypisane do klasy emisji A +.

Impregnat do drewna - Wolmanit® CX

Wolmanit® CX jest płynny, wodorozcieńczalny preparat bazujący na specjalnej kombinacji substancji czynnej firmy BASF – miedzi HDO® oraz miedzi. Od kilkudziesięciu lat jest z powodzeniem używany w szerokich zakresach stosowania, w tym również w bezpośrednim kontakcie z gruntem. Testy poligonowe na całym świecie zgodnie z normą EN 252 udowadniają wysoką skuteczność impregnatu Wolmanit® CX w praktyce. Środek poddawany jest długotrwałym testom wytrzymałościowym w najróżniejszych strefach klimatycznych w całej Europie, a także na świecie np. w USA. Z reguły po 48 godzinach od impregnacji utrwala się w drewnie i jest całkowicie niewymywalny a tym samym odporny na czynniki atmosferyczne. Zaraz po impregnacji, drewno nabiera koloru zielonego wyniku reakcji chemicznej miedzi z celulozą. Wszystkie produkty Wolmanit® CX spełniają wymagania najnowszych europejskich dyrektyw i rozporządzeń (BPR, REACH).

Stosuj tylko sprawdzone środki do impregnacji drewna

Producenci preparatów do drewna zachęcają budujących domy do sprawdzania czym dane drewno konstrukcyjne zostało zabezpieczone, aby uniknąć nie małych problemów w przyszłości. Niektóre efekty niewłaściwej impregnacji albo jej braku mogą być widoczne dopiero po kilku latach, a wymiana lub naprawa elementów dachu może okazać się bardzo kosztowna. Dlatego producenci zapraszają inwestorów do skorzystania ze sprawdzonych środków ochrony drewna np. firmy BASF Wolman GmbH i do kontaktu ze specjalistami reprezentującymi producenta. Pomogą oni sprawdzić, jakim preparatem zabezpieczył drewno dany dostawca więźby.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

sponsor artykułu