| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do izolacji fundamentów to dobry wybór. Ma zwiększoną hydrofobowość i wysokie właściwości termoizolacyjne. Dowiedz się więcej o prawidłowym ociepleniu fundamentów.

Tagi: Swisspor

Decydując się na lepszą izolację z szarego styropianu nie należy zapominać o fundamentach. Na zdjęciach z kamer termowizyjnych wyraźnie widać, że fundamenty ocieplone materiałami o gorszej izolacyjności są źródłem wysokich strat ciepła. Inwestor, który zapomniał o fundamentach, może być zaskoczony wysokością rachunków za energię, pomimo ścian pieczołowicie ocieplonych szarym styropianem. Kamery termowizyjne dosłownie pokazują wyciekające fundamentami ciepło.

Warto obejrzeć zdjęcia z kamery termowizyjnej udostępnione przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska. Na obydwu zdjęciach są budynki, których fundamenty nie zostały prawidłowo ocieplone. Na fot.1, różnica temperatur wynosi 8,4 stopnia Celsjusza. Oznacza to, że szacowane straty ciepła dla tej części fundamentu są większe o około 50%. Na fot.2 odpowiednio 7 stopni Celsjusza różnicy i straty większe o około 45%.

Autor: SWISSPOR

Fot. 1

Autor: SWISSPOR

Fot. 2

Szary styropian do fundamentów

Efektywność izolacji zależy od grubości materiału oraz jego współczynnika przenikania ciepła lambda (λ). Swisspor HYDRO lambda jest specjalistycznym szarym styropianem do izolacji fundamentów o współczynniku λd=0,031. Wprowadzenie go na rynek, uzupełniło istotną lukę w ofercie szarych styropianów. Dzięki HYDRO Lambda, można teraz ocieplić szarym styropianem każdą część budynku, od fundamentu po dach.

Wystarczy porównać lambdy alternatywnych materiałów do izolacji fundamentów, żeby przewidzieć przy jakich materiałach termowizja pokaże fundament skąpany w krwawej czerwieni obrazującej ucieczkę energii.

Do produkcji HYDRO lambda używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody, która jest mniejsza niż 3,5%. Wynikająca z technologii produkcji bardzo spoista powierzchnia dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt. Przebywając w wilgotnym środowisku jakim jest grunt, HYDRO Lambda zachowuje znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne niż płyty styropianu cięte z bloku.

HYDRO Lambda jest produkowany metodą wtrysku do formy. Technologia produkcji nadaje płytom właściwości i wygląd, nieporównywalny do tradycyjnych płyt styropianowych. Wszystkie płyty HYDRO lambda są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. Powierzchnia płyt posiada specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: SWISSPOR

Oprócz doskonałych parametrów termoizolacyjnych, HYDRO Lambda charakteryzuje się optymalnie dobraną dla fundamentów wytrzymałością na ściskanie, wynoszącą nie mniej niż 100 kPa. Stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na ściskanie, przy fundamentach o głębokości do 3,5 metra, jest znacznie droższe i zupełnie nieuzasadnione względami technicznymi.

Warto podkreślić, jak ważne jest zaizolowanie fundamentów przeznaczonym do tego celu specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału ujawniają się najczęściej po kilku latach. Naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.

HYDRO Lambda jest zalecany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Przeczytaj dodatkowo:
Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co...

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą...

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki...

Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...