| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Styropian do ogrzewania podłogowego albo z płytą g-k? Oto styropian specjalnego przeznaczenia

Styropian do ogrzewania podłogowego albo z płytą g-k? Oto styropian specjalnego przeznaczenia

Styropian w postaci płyt nie musi wcale być stosowany tylko to wykonania izolacji termicznej ścian. Styropian można również kłaść na ogrzewanie podłogowe lub stosować jako izolację akustyczną podłogi. Prezentujemy wyjątkowe - i nie przez wszystkich znane - rodzaje styropianu oraz możliwości jego zastosowania w domu.

Płyty ze styropianu ryflowane

To płyty odmiany od FS 12 do FS 30 ze specjalną powierzchnią z rowkami. Stosuje się je do wykonania izolacji termicznej metodą lekką mokrą ścian domów budowanych w technologii szkieletu drewnianego. Płyty umożliwiają wentylowanie przestrzeni pomiędzy ścianą a warstwą izolującą, co zapobiega zawilgoceniu ścian. Te twardsze można stosować do dachów odwróconych, tarasów i ścian piwnic. Rowki zapewniają wtedy swobodny odpływ wód deszczowych, a czasami cała powierzchnia płyty dodatkowo zabezpieczona jest geowłókniną. Płyty ryflowane można kupić w wymiarach takich jak płyty gładkie.

Płyty wykończone papą

Są to płyty styropianowe odmiany FS 15 lub FS 20, jednostronnie oklejonym papą. Stosuje się je do izolacji termicznej dachów płaskich, pod wylewki betonowe i do ocieplania fundamentów. Płyty styropianowe obłożone papą są nacięte poprzecznie, co umożliwia ich zrolowanie. Dzięki temu transport płyt jest łatwiejszy. Wymiary: 100 x 200 cm, a grubość od 1 cm.

Płyty styropianowe z płytą gipsowo-kartonową

To styropian jedno- lub dwustronnie obłożony płytą gipsowo-kartonową. Ten z płytą g-k z jednej strony stosuje się do wykończenia ścian od wewnątrz, do poddaszy i sufitów podwieszanych, a ten obłożony z dwóch stron – do budowy lekkich ścianek działowych na stelażu. Wymiary: 120 x 250, 260 lub 300 cm, grubość warstwy styropianowej: od 2 do 8 cm, a płyty gipsowo-kartonowej 12,5 mm.

Płyty elastyczne

To specjalny rodzaj płyt styropianowych: stosuje się je nie do ocieplania, lecz jako izolację akustyczną podłogi. Są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne i jako jedyne dobrze tłumią dźwięki.
Uwaga! Płyty te spełniają swoją funkcję tylko w przegrodach poziomych. Ułożone na ścianach nie będą ich wygłuszały: izolują bowiem tylko dźwięki uderzeniowe, a nie powietrzne. Dostępne są w wymiarach 100 x 50 cm i grubości od 1,5 do 4 cm. Istnieje możliwość wykonania płyt innej grubości.

Płyty do ogrzewania podłogowego

Zamiast gładkich płyt odmiany FS 20 można zastosować płyty specjalnie do tego przystosowane. Stanowią dobrą izolację termiczną: odbijają około 90% promieniowania cieplnego, emitowanego przez każdy rodzaj ogrzewania podłogowego.
Te przeznaczone do ogrzewania wodnego mają wyżłobienia, w których układa się instalacje. Dostępne są w wersji z krawędziami frezowanymi na zakład, co ułatwia szczelne ułożenie izolacji. Standardowe wymiary: 100 x 50 x 4,5 cm. Pod ogrzewanie elektryczne stosuje się płyty oklejone folią refleksyjną (pokrytą siatką wzmacniającą), która odbija ciepło i zwiększa wytrzymałość płyty na ściskanie. Standardowe wymiary: 100 x 25 x 3 lub 5 cm. Na czas transportu można je zwinąć w rulon.

Płyty do ogrzewania podłogowego

Płyty wykończone papą

Płyty styropianowe z płytą gipsowo-kartonową

Płyty oklejone folią refleksyjną

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.