| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ściany w domu. Jakie materiały wybrać i jak wpłyną na koszt budowy domu energooszczędnego?

Ściany w domu. Jakie materiały wybrać i jak wpłyną na koszt budowy domu energooszczędnego?

Gdy budujesz dom energooszczędny musisz zastanowić się z czego wznieść ściany. Czy wiesz, jak koszt ścian i ich izolacji cieplnej wpłynie na ogólny koszt budowy domu?  Zobacz, którą technologię wybrano do budowy osiedla domów energooszczędnych pod Warszawą. Może doświadczenia z tej budowy będą dla ciebie inspiracją.

Przed rozpoczęciem budowy osiedla domów energooszczędnych, architekt przeprowadził szczegółowy rachunek ekonomiczny, który ułatwił podjęcie decyzji. Choć wniosków z tych wyliczeń nie należy generalizować, bo są oparte na jednym przykładzie, mogą stanowić wskazówkę pomocną w świadomych wyborach inwestorskich. To, jakie dodatkowe nakłady poniesiesz, decydując się na cieplejsze ściany, oraz po jakim czasie ten wydatek się nam zwróci, można wyliczyć.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co wpływa na koszt domu energooszczędnego

O izolacyjności przegród budowlanych (okien, drzwi, ścian, dachu) świadczy współczynnik przenikania ciepła U. Im jest niższy, tym jest ona cieplejsza. Większa grubość izolacji cieplnej lub jej niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ poprawia wartość U całej ściany, jednak z reguły jest ona wtedy droższa.

Pamiętaj, że do kosztów ściany zalicza się nie tylko cenę materiału, ale i jej wykończenia oraz robocizny, która jest inna dla każdej technologii.

Porównywanie cen pojedynczych materiałów ściennych nie wystarcza do wyciągania ogólnych wniosków. Trzeba uwzględnić koszty wzniesienia ścian, łącznie ze stawką VAT, zakupu materiałów przez wykonawcę, jego zyski, koszty transportu oraz stawkę robocizny. To, co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem w jednym domu, niekoniecznie musi być ekonomicznie uzasadnione w innym. Opłacalność zależy między innymi od kształtu domu, rodzaju zastosowanego w nim ogrzewania, cen energii oraz strefy klimatycznej, w jakiej znajduje się budynek.

Przykładowa analiza kosztów

Dom ma 150 m2. Powierzchnia ścian wynosi 220 m2. Przeanalizowano cztery warianty ich budowy: ścianę jednowarstwową z betonu komórkowego i trzy ściany dwuwarstwowe z silikatów izolowanych styropianem.

W każdym wariancie ściana miała inny współczynnik przenikania ciepła U, a to wpływało na różne roczne straty ciepła. Przyjęto, że dom będzie ogrzewany kotłem gazowym niskotemperaturowym, i obliczono roczne koszty ogrzewania rekompensujące utratę ciepła przez ściany domu.

Dzięki tym wyliczeniom można było porównać różnicę w kosztach ogrzewania przy zastosowaniu różnych technologii. Zestawiając koszt pokrycia strat ciepła przez ściany z kosztami budowy ścian, można wyliczyć czas zwrotu nakładów na cieplejszą ścianę (przy założeniu niezmiennych cen gazu).

Z analizy obliczeń wykonanych w maju 2010 r. wynika, że najcieplejsza przegroda, czyli ściana z bloczków silikatowych grubości 17,5 cm ocieplona modyfikowanym styropianem, w porównaniu do najpopularniejszej ściany z bloczka silikatowego o grubości 24 cm ocieplonej styropianem 15 cm pozwala oszczędzić na ogrzewaniu prawie 400 zł rocznie. Znając koszt jej wzniesienia, architekt doszedł do wniosku, że nakłady poniesione na jej wybudowanie zwrócą się po 4 latach.

Aktualizacja obliczeń

A oto, jak to wygląda dzisiaj. Wnioski z obliczeń są podobne do tych wyciągniętych dwa lata temu, choć szczegółowe wyniki są inne, gdyż do szacunków przyjęto inne koszty robocizny, VAT-u i mniejsze zyski wykonawcy.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tym przypadku również okazała się ściana dwuwarstwowa z silikatów, której mur konstrukcyjny ma szerokość 18 cm. Dokładając do węższej warstwy nośnej szersze ocieplenie, otrzymujesz ścianę tańszą w budowie i cieplejszą niż przegroda o takiej samej grubości, lecz z cieńszym ociepleniem.

Jeżeli porównasz ścianę z silikatów o szerokości 18 cm ocieploną zwykłym styropianem i takiej samej szerokości, ale izolowaną styropianem modyfikowanym, czyli materiałem droższym i cieplejszym, widzisz, że różnica w całkowitym koszcie ich wybudowania wynosi 3740 zł, natomiast różnica w cenie energii potrzebnej do ogrzania tańszej ściany – 179,85 zł rocznie.

Szczegółowe zestawienie kosztów znajdziesz w miesięczniku Murator 1/2013

Kiedy nastąpi zwrot kosztów inwestycji?

Zwrot nakładów poniesionych na wybudowanie cieplejszej ściany nastąpi dopiero po kilkunastu latach. W obliczeniach zakładano stałe ceny energii, tymczasem bardziej prawdopodobny jest ich wzrost, więc w praktyce zwrot nakładów nastąpi pewnie wcześniej.

Ściana dwuwarstwowa z 24-centymetrową warstwą muru (256,69 zł/m2) jest tańsza i dużo zimniejsza od tej najcieplejszej, dwuwarstwowej z 18-centymetrową warstwą muru (273,21 zł/m2). Choć na budowie zaoszczędzisz 3634 zł, to koszty ogrzewania wzrosną aż o 515 zł rocznie. Gdybyś poniósł większy wydatek na ścianę, koszty zwróciłyby się już po 7 latach użytkowania domu. Najgorzej pod względem relacji kosztów budowy do wydatków na energię wypadła w analizowanym domu ściana jednowarstwowa.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat...

Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu....

Styropianem ociepla się wszystkie elementy budynków od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne,...

Szary styropian trzeciej generacji – materiał...

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych...

Ocieplenie domu od wewnątrz. Wybieramy materiały...

Czasem ocieplenie od wewnątrz to jedyne wyjście. W takich sytuacjach warto skorzystać z technologii...