| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Przegląd izolacji termicznej Twojego domu przed zimą. Zobacz od czego zacząć

Przegląd izolacji termicznej Twojego domu przed zimą. Zobacz od czego zacząć

Nadchodząca zima jest sygnałem dla właścicieli domów, aby przygotować się do mroźnego i śnieżnego sezonu. Do najważniejszych zadań powinno należeć sprawdzenie ocieplenia domu, czy nie pojawiły się mostki termiczne. Trzeba zrobić możliwie jak najwięcej, aby zatrzymać cenne ciepło wewnątrz domu. Dowiedz się ja przeprowadzić jesienną inwentaryzację izolacji domu.

Przed nadchodzącą zimą na początek najlepiej jest uporządkować pomieszczenia i ocenić stan zastosowanej termoizolacji. Może się okazać, że są wady i potrzebne będzie zastąpienie wadliwych materiałów produktami dobrej jakości.

Izolacja domu – oszczędność i ekologia

Dobre ocieplenie domu zapewnia niezbędny zimą komfort termiczny mieszkańców. Dzięki niej oszczędzasz również pieniądze nie wytracając cennego ciepła. Podczas mrozów nie jest potrzebne intensywne ogrzewanie co wpływa na zużycie energii. Tym samym dbasz o środowisko. Przy dodatnich temperaturach jest możliwość całkowitego zrezygnowania z dogrzewania pomieszczeń. Mniejsze spalanie paliw opałowych generuje mnie gazów cieplarnianych co oczywiście łączy się z dbałością o najbliższe ci środowisko naturalne. Ochrona termoizolacyjna pozwala ustrzec dom przed szkodliwym działanie promieni UV, uszkodzeniami mechanicznymi i nieprzewidzianymi anomaliami pogodowymi.

Sekrety termoizolacji

Termoizolacja powstaje w wyniku kompleksowych działań, które decydują jak wygląda i jak sprawdza się całe ocieplenie domu. Myśląc o wykonaniu nowoczesnej izolacji domu najlepiej jest zdać się na opinię specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie, sprawdzone materiały. Pozwoli to na utrzymanie izolacji termicznej w dobrym stanie przez długie lata. Podstawą termoizolacji jest warstwa ociepleniowa, czyli styropian lub wełna mineralna. Nakłada się ją na oczyszczoną ścianę za pomocą zaprawy klejącej. Następnie stosuje się siatkę z włókna szklanego, dzięki której powłoka jest odporna na urazy mechaniczne. Wierzchnie warstwy to tynki i farby elewacyjne, które stanowić będą nie tylko dekorację budynku, lecz także pierwszą linię ochrony przed działaniem niepożądanych zjawisk.

Zimne piwnice, garaże i mostki termiczne

Stare ocieplenia często wymagają renowacji. Nawet bezpośredni przed okresem pogorszenia się warunków atmosferycznych, warto zastosować systemy uszczelniające ocieplenie, aby spełniał w 10% swoją funkcję. Pamiętaj o sprawdzeniu wszystkich potencjalnych źródeł nieszczelności. Takimi miejscami często są okna i drzwi wejściowe. Jeżeli posiadasz garaże lub piwnice, powinieneś szczególnie zadbać o te pomieszczenia. Częsty brak instalacji grzewczych w pomieszczeniach gospodarczych wymaga od lokatorów troski o właściwe oddzielenie ich od strefy mieszkalnej. Można to zrobić stosując specjalne systemy z wełny mineralnej do ocieplania stropów piwnic.

Autor: Bolix

Pamiętaj, aby przed sezonem zimowym dobrze przygotować dom z uwagi na izolację termiczną.

Tajniki termowizji. Kamera termowizyjna wytropi mostki cieplne - zobacz film na Murator.tv

WIDEO: Ściany działowe z ceramiki poryzowanej - różne sposoby wiązania murów

Kolejny odcinek naszego cyklu "Muruj z Muratorem". Jesteśmy na budowie domu z ceramiki poryzowanej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...