| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Przegląd izolacji termicznej Twojego domu przed zimą. Zobacz od czego zacząć

Przegląd izolacji termicznej Twojego domu przed zimą. Zobacz od czego zacząć

Nadchodząca zima jest sygnałem dla właścicieli domów, aby przygotować się do mroźnego i śnieżnego sezonu. Do najważniejszych zadań powinno należeć sprawdzenie ocieplenia domu, czy nie pojawiły się mostki termiczne. Trzeba zrobić możliwie jak najwięcej, aby zatrzymać cenne ciepło wewnątrz domu. Dowiedz się ja przeprowadzić jesienną inwentaryzację izolacji domu.

Przed nadchodzącą zimą na początek najlepiej jest uporządkować pomieszczenia i ocenić stan zastosowanej termoizolacji. Może się okazać, że są wady i potrzebne będzie zastąpienie wadliwych materiałów produktami dobrej jakości.

Izolacja domu – oszczędność i ekologia

Dobre ocieplenie domu zapewnia niezbędny zimą komfort termiczny mieszkańców. Dzięki niej oszczędzasz również pieniądze nie wytracając cennego ciepła. Podczas mrozów nie jest potrzebne intensywne ogrzewanie co wpływa na zużycie energii. Tym samym dbasz o środowisko. Przy dodatnich temperaturach jest możliwość całkowitego zrezygnowania z dogrzewania pomieszczeń. Mniejsze spalanie paliw opałowych generuje mnie gazów cieplarnianych co oczywiście łączy się z dbałością o najbliższe ci środowisko naturalne. Ochrona termoizolacyjna pozwala ustrzec dom przed szkodliwym działanie promieni UV, uszkodzeniami mechanicznymi i nieprzewidzianymi anomaliami pogodowymi.

Sekrety termoizolacji

Termoizolacja powstaje w wyniku kompleksowych działań, które decydują jak wygląda i jak sprawdza się całe ocieplenie domu. Myśląc o wykonaniu nowoczesnej izolacji domu najlepiej jest zdać się na opinię specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie, sprawdzone materiały. Pozwoli to na utrzymanie izolacji termicznej w dobrym stanie przez długie lata. Podstawą termoizolacji jest warstwa ociepleniowa, czyli styropian lub wełna mineralna. Nakłada się ją na oczyszczoną ścianę za pomocą zaprawy klejącej. Następnie stosuje się siatkę z włókna szklanego, dzięki której powłoka jest odporna na urazy mechaniczne. Wierzchnie warstwy to tynki i farby elewacyjne, które stanowić będą nie tylko dekorację budynku, lecz także pierwszą linię ochrony przed działaniem niepożądanych zjawisk.

Zimne piwnice, garaże i mostki termiczne

Stare ocieplenia często wymagają renowacji. Nawet bezpośredni przed okresem pogorszenia się warunków atmosferycznych, warto zastosować systemy uszczelniające ocieplenie, aby spełniał w 10% swoją funkcję. Pamiętaj o sprawdzeniu wszystkich potencjalnych źródeł nieszczelności. Takimi miejscami często są okna i drzwi wejściowe. Jeżeli posiadasz garaże lub piwnice, powinieneś szczególnie zadbać o te pomieszczenia. Częsty brak instalacji grzewczych w pomieszczeniach gospodarczych wymaga od lokatorów troski o właściwe oddzielenie ich od strefy mieszkalnej. Można to zrobić stosując specjalne systemy z wełny mineralnej do ocieplania stropów piwnic.

Autor: Bolix

Pamiętaj, aby przed sezonem zimowym dobrze przygotować dom z uwagi na izolację termiczną.

Tajniki termowizji. Kamera termowizyjna wytropi mostki cieplne - zobacz film na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu....

Styropianem ociepla się wszystkie elementy budynków od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne,...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...