| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » PORADNIK: Jakie folie budowlane stosować do ocieplenia domu?

PORADNIK: Jakie folie budowlane stosować do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu ma jeden - mało oczywisty - etap prac. Chodzi o ocieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu specjalną folią budowlaną. Wiatroizolacja jest bowiem barierą dla wiatru, deszczu i wilgoci z zewnątrz. Radzimy, jak dobrać odpowiednie folie budowlane wiatroizolacyjne do naszych potrzeb.

Folie wiatroizolacyjne stosuje się przede wszystkim w ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej drewnianej lub stalowej. Wiatroizolacja osłania ściany od zewnątrz przed przewiewaniem i wnikaniem wody oraz wilgoci. Choć może się to wydawać dziwne – jednocześnie przepuszcza na zewnątrz parę wodną przenikającą z wnętrza domu. Dzięki takim właściwościom wiatroizolacji para nie gromadzi się w ścianie i nie zawilgaca ułożonej w niej izolacji cieplnej.

Czemu warto stosować folie budowlane do izolacji przed wiatrem?

Domy drewniane bez wiatroizolacji szybko się wychładzają. Ciepło ucieka najszybciej z pomieszczeń położonych w tej części domu, która jest narażona na częste oddziaływanie wiatru i deszczu. Wiatroizolacje układane w ścianach zewnętrznych powinny mieć wysoką paroprzepuszczalność w jedną stronę: 1000-3000 g/m2/24 h.

Pamiętaj! Paroprzepuszczalność folii wiatroizolacyjnych – różna w każdą stronę – związana jest z ich budową, dlatego bardzo ważne jest, by poprawnie je układać, czyli odpowiednią stroną na zewnątrz – zwykle jest ona kolorowa lub są na niej napisy.

Jakie folie budowlane wybrać?

Jaki materiał? Są to zazwyczaj włókniny polipropylenowe, polietylenowe lub wykonane z polyolefinu. Są mocne i trudno je uszkodzić gwoździem. Nie zmieniają swoich właściwości w temperaturze od –30 do +80°C.
Jakie wymiary? Folie wiatroizolacyjne sprzedawane są w zwiniętych w rolki arkuszach najczęściej o szerokości 1,5 lub 2,8 m i długości 50 lub 100 m. Szersze folie łatwiej jest poprawnie zamocować na ścianach domu. Grubość folii wiatroizolacyjnych wynosi zazwyczaj 0,2 do 0,5 mm.
Metr kwadratowy folii waży od 60 do 170 gramów, zaś arkusz długości 50 m – zwinięty w rolkę – zależnie od swoich rozmiarów i rodzaju folii – 4,5 do 24 kg.

Pamiętaj! Niektóre wiatroizolacje stosowane są również w dachach jako folie dachowe wstępnego krycia. Przeznaczenie oraz sposób układania folii powinien być opisany w opracowanej przez producenta instrukcji (trzeba poprosić o nią sprzedawcę). Zastosowanie złej folii może doprowadzić do zawilgocenia izolacji cieplnej i konstrukcji ściany. Na opakowaniu folii powinny być podane: nazwa i adres producenta, nazwa wyrobu, data produkcji, wymiary, podstawowe zasady stosowania oraz symbol certyfikatu lub aprobaty technicznej. Powinien być również znak budowlany „B”.

Przechowywanie i transport folii

Folie budowlane w oryginalnych opakowaniach należy przechowywać w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Podczas przewożenia powinny być tak ułożone, żeby się nie przesuwały.

Folie na wiatr

Folie na wiatr

Przeczytaj dodatkowo:
Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Ocieplanie domu i energooszczędność - sprawdź, co...

Termomodernizacja domu związana jest z szeregiem prac. Najbardziej jednak kojarzona jest z ociepleniem domu...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.