| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Parametry styropianu. To musisz wiedzieć o gęstości i współczynniku przewodzenia ciepła (lambdzie)

Parametry styropianu. To musisz wiedzieć o gęstości i współczynniku przewodzenia ciepła (lambdzie)

Ocieplenie domu wiąże się z wyborem materiału izolacyjnego. Jeśli zdecydujesz się na styropian, jednym z kryteriów jego wyboru jest grubość ocieplenia. Ale to nie jedyny parametr styropianu, jaki musisz wziąć pod uwagę. Sprawdź, co jeszcze musisz sprawdzić, zanim podejmiesz decyzję o sposobie izolacji termicznej swojego domu.

Lambda – parametr, po którym poznasz rodzaj styropianu

Lambda deklarowana λD to deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła. Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o ponad 35%.

Trzeba wziąć to pod uwagę, gdy wylicza się grubość ocieplenia. Osiągnięcie zakładanego efektu docieplenia ściany wymaga bowiem znacznego zróżnicowania grubości warstwy izolacji termicznej. Im λD jest niższa, tym styropian cieplejszy.

Izolacyjność styropianu a jego gęstość - czy trzeba ważyć?

Można, podobnie jak każdy inny wyrób budowlany (cegły, pustaki, rolki wełny, itp.), ale trzeba pamiętać, że waga styropianu nie jest parametrem użytkowym materiału izolacyjnego. Waga paczki o określonej objętości i gęstości w przypadku styropianów konkretnych odmian nie powinna być zatem niższa od określonej, wyliczonej wartości. Jeśli waga jest zgodna z zalecaną do wybranej odmiany wyrobu, to można w pewnym przybliżeniu oczekiwać zgodności cech izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta.

Zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej budynku jest podstawowym zadaniem materiału izolacyjnego, jakim jest styropian. Rzeczywiste parametry techniczne płyt styropianowych muszą być zgodne z wartościami podanymi na etykiecie danej paczki. A to potwierdzić mogą tylko i wyłącznie pełne badania laboratoryjne wykonane na odpowiednich, wzorcowanych okresowo urządzeniach i to one dają pewność osiągnięcia przez produkt zamierzonych parametrów i właściwości użytkowych. Bazowanie tylko i wyłącznie na danych uzyskanych w wyniku ważenia paczki styropianu może wstępnie selekcjonować bardzo słabe jakościowo produkty, lecz nie pozwala uzyskać pewności w wyborze produktu spełniającego deklarowane parametry techniczne.

Podobnie jak w przypadku każdego innego wyrobu budowlanego, wybierając styropian należy kierować się znajomością marki, rekomendacją użytkowników i niezależnych instytutów badawczych, potwierdzających odpowiednią jakość dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych.

Współczynnik przewodzenia ciepła wpływa na grubość ocieplenia

Wykorzystanie styropianu o niższym λD pozwala na zmniejszenie grubości ocieplenia i uzyskanie takiego samego efektu. Wyższa wartość współczynnika wymusza zastosowanie grubszej warstwy ocieplenia.

Tańszy styropian ma także słabszą wytrzymałość, między innymi odporność na rozciąganie (TR) ważne przy ocieplania fasad i ściskanie (CS) parametr istotny przy izolowaniu podłóg, dachów i stropów. W płytach fasadowych minimalna dopuszczalna wartość TR to 80 kPa, ale pod warunkiem, że produkt posiada zewnętrzne badania notyfikowanych laboratoriów, potwierdzających ich parametry (np. Certyfikat lub rekomendacje ITB). Jeśli wyrób takich dokumentów nie posiada należy zastosować styropian z TR 100. Słaby styropian stwarza wyższe ryzyko braku wytrzymałości elewacji i konieczność jej przedwczesnej naprawy lub demontażu.

Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza podczas docieplania starego domu, w którym nie planuje się zmiany położenia okien. Bardzo gruba izolacja ogranicza dopływ światła dziennego przez otwory okienne, może również pogorszyć estetykę budynku. Ale to nie wszystkie konsekwencje.

Przewidywany okres trwałości docieplenia szacuje się na minimum 30 lat. Jednak te założenia dotyczą systemów wykonanych z produktów dobrych jakościowo.

Dlaczego nie warto inwestować w styropian słabej jakości

Jeżeli po przeciągnięciu palcem po płycie styropianu na jej powierzchni pojawią się kuleczki, świadczy to o jego bardzo słabej spoistości. Takiego produktu nie można w bezpieczny sposób montować na ścianach, gdyż grozi to w przyszłości rozwarstwieniem się, a w konsekwencji katastrofą budowlaną.

Wydatki na styropian stanowią 10-15% kosztów całego ocieplenia, a około 2% całkowitych kosztów budowy. Błędem jest sugerowanie się jedynie ceną. Różnica w cenie – jeśli ocieplamy cały dom – między produktem bardzo dobrym jakościowo a wyrobem słabym wynosi zaledwie kilkaset złotych.

O wiele lepiej oszczędzać na elementach, które prawdopodobnie będzie trzeba odnawiać po kilku latach, niż na styropianie – stanowiącym o sensie termoizolacji domu i wbudowanym w jego system ociepleniowy.

Co wiemy o energooszczędności - sondaż nt. energooszczędnych rozwiązań stosowanych w domach

Tylko co piąty Polak uważa, że ogrzewanie domu to główne źródło utraty energii, choć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...