| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej (zwanej też hydroizolacją) pozwoli uratować przed wilgocią nawet najbardziej zniszczone ściany lub piwnicę domu. Jakie metody izolacji przeciwwilgociowej ścian mamy do wyboru? Jak walczyć z zawilgoceniem ścian? Jak ponownie wykonać prawidłową izolację piwnicy?

Zawilgocenie ścian piwnicy czy parteru następuje na skutek braku, uszkodzenia lub naturalnego wyeksploatowania izolacji poziomej i/lub pionowej. Woda zalegająca w gruncie w sąsiedztwie ściany wsiąka w materiały budowlane, a następnie jest podciągana kapilarnie ku górze. Powoduje to zniszczenie ścian i obniżenie ich wytrzymałości. Jednocześnie obniża się izolacyjność termiczna muru, a w domu na ścianach pojawiają się wykwity solne - przejaw wilgoci. Wilgoć to doskonała pożywka dla grzybów i pleśni, które wywołują liczne choroby, m.in. reakcje alergiczne. W mieszkaniu daje się odczuć nieprzyjemny zapach wilgoci i stęchlizny. To wszystko wpływa niekorzystnie na zdrowie isamopoczucie mieszkańców. Potrzebna jest nowa hydroizolacja zawilgoconych ścian parteru i piwnicy.

WAŻNE

Izolacje przeciwwilgociowe na nowo

  • Metody mechaniczne polegają na przerwaniu ciągłości drogi podciągania kapilarnego przez umieszczenie w murze płaskiej przegrody z wodoszczelnej i odpornej na korozję metalowej blachy lub tworzywa sztucznego. Jej trwałość jest porównywalna do izolacji w nowo budowanych domach.
  • Iniekcje grawitacyjne wykonuje się gęstymi preparatami. Preparat wodoszczelny wnika na odległość 5-8 cm od otworu. To bezpieczna propozycja naprawy zniszczonych murów.
  • Izolacje wykonane ciśnieniowo mają lepszą trwałość niż grawitacyjne. Substancja hydrofobowa wnika głębiej, jest w stanie wypełnić nie tylko kapilary materiału budowlanego, ale także szczeliny w murze.

Przeczytaj dodatkowo:
Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...