| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic

Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej (zwanej też hydroizolacją) pozwoli uratować przed wilgocią nawet najbardziej zniszczone ściany lub piwnicę domu. Jakie metody izolacji przeciwwilgociowej ścian mamy do wyboru? Jak walczyć z zawilgoceniem ścian? Jak ponownie wykonać prawidłową izolację piwnicy?

Zawilgocenie ścian piwnicy czy parteru następuje na skutek braku, uszkodzenia lub naturalnego wyeksploatowania izolacji poziomej i/lub pionowej. Woda zalegająca w gruncie w sąsiedztwie ściany wsiąka w materiały budowlane, a następnie jest podciągana kapilarnie ku górze. Powoduje to zniszczenie ścian i obniżenie ich wytrzymałości. Jednocześnie obniża się izolacyjność termiczna muru, a w domu na ścianach pojawiają się wykwity solne - przejaw wilgoci. Wilgoć to doskonała pożywka dla grzybów i pleśni, które wywołują liczne choroby, m.in. reakcje alergiczne. W mieszkaniu daje się odczuć nieprzyjemny zapach wilgoci i stęchlizny. To wszystko wpływa niekorzystnie na zdrowie isamopoczucie mieszkańców. Potrzebna jest nowa hydroizolacja zawilgoconych ścian parteru i piwnicy.

WAŻNE

Izolacje przeciwwilgociowe na nowo

  • Metody mechaniczne polegają na przerwaniu ciągłości drogi podciągania kapilarnego przez umieszczenie w murze płaskiej przegrody z wodoszczelnej i odpornej na korozję metalowej blachy lub tworzywa sztucznego. Jej trwałość jest porównywalna do izolacji w nowo budowanych domach.
  • Iniekcje grawitacyjne wykonuje się gęstymi preparatami. Preparat wodoszczelny wnika na odległość 5-8 cm od otworu. To bezpieczna propozycja naprawy zniszczonych murów.
  • Izolacje wykonane ciśnieniowo mają lepszą trwałość niż grawitacyjne. Substancja hydrofobowa wnika głębiej, jest w stanie wypełnić nie tylko kapilary materiału budowlanego, ale także szczeliny w murze.

Ocieplanie od wewnątrz domu. Sprawdź kiedy warto tak ocieplać

W naszych warunkach klimatycznych ocieplanie od wewnątrz jest mniej korzystne niż ocieplenie domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Ile ciepła traci budynek? Jak to obliczyć?

Z punktu widzenia obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania, czyli strat ciepła, ważne są trzy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.