| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do ocieplenia dachu

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do ocieplenia dachu

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej nie dałoby się utrzymać ciepła w pomieszczeniach i dochodziłoby do jego ogromnych strat. Ocieplenie dachu można przeprowadzić na dwa sposoby. Zobacz, jakie są to sposoby oraz poznaj materiały do ocieplenia poddasza.

Ocieplenie dachu od wewnątrz

Wówczas, już po ułożeniu pokrycia, materiał termoizolacyjny umieszcza się między kro - kwiami dachowymi i pod nimi (aby i krokwie zostały osłonięte). To powoduje, niestety, obniżenie wysokości pomieszczeń i zmniejszenie ich kubatury. Do izolowania dachu taką metodą używa się najczęściej wełny mineralnej. Stosowane są maty albo płyty o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Wełna do poddaszy ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,030- -0,043 W/(m.K).

Można także wybrać metodę natryskową i ocieplić dach celulozą (l = 0,037-0,042 W/(m.K)) albo poliuretanową pianą otwartokomórkową (l = 0,022 W/(m.K)) lub zamkniętokomórkową (0,035- -0,38 W/(m.K)). Natrysk to interesujące rozwiązanie, bo przyspiesza prace termoizolacyjne. Zachowujący sprężystość materiał nanoszony w ten sposób bardzo dokładnie wypełnia wszelkie zakamarki.

Stosowanie między krokwiami płyt ze sztywnego polistyrenu lub poliuretanu jest możliwe, ale nie daje gwarancji, że między nimi a krokwiami nie pojawią się z czasem szpary stanowiące groźne mostki termiczne.

Autor: Mariusz Bykowski

Gdy dach ma sztywne poszycie z desek bądź płyt lub jest zabezpieczony folią niskoparoprzepuszczalną, między izolacją z wełny a tymi materiałami trzeba pozostawić odstęp szerokości około 4 cm tworzący niezbędną szczelinę wentylacyjną.

Autor: Piotr Mastlerz

Ocieplanie natryskowe. Najszczelniejszą termoizolację uzyskamy, ocieplając dach metodą natryskową (używając piany poliuretanowej lub celulozy). To także najszybsza metoda izolowania skosów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Izolacja poddasza od zewnątrz (nakrokwiowo)

W tej sytuacji ocieplenie montuje się przed układaniem nowego pokr ycia. Używa się do tego twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS 300 (współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,034-0,036 W/(m.K)), styropianu EPS 100 lub 200 (l = 0,033-0,035 W/(m.K)), piany poliuretanowej PIR (l = 0,023-0,029 W/(m.K)). Płyty mocuje się do krokwi lub układa na sztywnym poszyciu. Kontrłaty przytwierdza się przez ocieplenie do krokwi.

Metoda ta ma dwie istotne zalety. Po pierwsze nie powoduje obniżenia wysokości pomieszczeń na poddaszu. Po drugie pozwala uniknąć mostków termicznych, bo materiał termoizolacyjny zakrywa wszystkie elementy konstrukcyjne dachu. Nie da się natomiast ukryć, że w ten sposób zwiększa się grubość połaci dachowych. Wykonawcy są również narażeni na zamoknięcie materiału przez nagły deszcz, co wymaga później jego suszenia, zanim dekarze zajmą się montażem izolacji i pokrycia.

Ciekawym produktem do stosowania na krokwiach są kształtki styropianowe z wyprofilowanymi zaczepami na dachówki. Wykorzystując je jako ocieplenie, nie trzeba już mocować ani łat, ani kontrłat. Może się jednak okazać, że trzeba będzie dołożyć też pewną warstwę ocieplenia od wewnątrz, jeśli same kształtki nie zapewnią wystarczającej izolacyjności. Pamiętajmy, że o skutecznym ociepleniu poddasza możemy mówić tylko wtedy, gdy zaizolowane będą również ściany szczytowe i kolankowe.

Izolacja połaci musi się przy tym szczelnie łączyć z ich ociepleniem. Nie trzeba natomiast ocieplać stropu, chyba że piętro niżej jest nieogrzewany garaż lub inna zimna przestrzeń. Jeśli wykonuje się izolację stropu, to głównie dlatego, aby go wyciszyć. Stosowana jest do tego wełna mineralna, styropian elastyczny lub kruszywo keramzytowe.

Autor: Andrzej T. Papliński

Wykańczając okna od wewnątrz, trzeba pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Górna część wnęki musi być bowiem równoległa do podłogi, a dolna prostopadła do niej. Zapewni to dobry dostęp promieni słonecznych na poddasze i umożliwi właściwą cyrkulację ogrzanego powietrza tuż przy oknie.

Autor: Jarosław Sosiński

Płyty rzadko są mocowane bezpośrednio do krokwi. Zazwyczaj przykręca się je do rusztu z drewna lub profili stalowych zawieszonego pod krokwiami. Dzięki temu łatwiej jest wypoziomować płaszczyznę okładziny, a płyty g-k nie ulegną zniszczeniu w wyniku ruchów więźby powodowanych silnym wiatrem, zmianami wilgotności powietrza, obciążeniem dachu śniegiem.

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat ocieplania pianką poliuretanową

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Czym są mostki termiczne? Gdzie mogą się pojawiać...

Wszyscy chcemy, aby ogrzewanie domu było jak najtańsze. Mostki termiczne mogą znacznie podnosić rachunki....

Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu....

Styropianem ociepla się wszystkie elementy budynków od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne,...

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki...