Ocieplenie domu. Rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

2016-04-19 12:46 Materiał sponsorowany
Ocieplenie budynku
Autor: archiwum muratordom

W domach wybudowanych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu warto wykonać termomodernizację. Odpowiednio przeprowadzony remont ograniczy straty ciepła i zmniejszy koszty ogrzewania nawet o połowę. Kluczowe znaczenie ma ocieplenie domu. Przez ściany, dachy i okna tracimy najwięcej ciepła, a tym samym niepotrzebnie ponosimy koszty energii zużytej do jego produkcji.

Ocieplenie ścian w domu jednorodzinnym

Wykonuje się je przez dodanie warstwy materiału izolacyjnego, najczęściej po stronie elewacji. Najpopularniejszymi materiałami do izolacji cieplnej są styropian i wełna mineralna. Właściwy komfort termiczny zapewni jedynie wystarczająco gruba warstwa izolacji (za minimum przyjmuje się 18-20 cm). Materiał izolacyjny mocuje się do ściany przy pomocy klejów i kołków, osłaniając go z zewnątrz siatką i cienką warstwa tynku. Tak ułożone, prawidłowo dobrane materiały tworzą system ocieplenia. Jego skuteczność gwarantują badania prowadzone przed dopuszczeniem do stosowania. Mamy do wyboru wiele takich systemów ocieplenia różniących się pomiędzy sobą poszczególnymi materiałami, ale wszystkie opierają się na tej samej zasadzie tworzenia ocieplenia.

Ocieplenie dachu płaskiego

Wykonuje się je przez ułożenie warstwy izolacji o grubości 20-30 cm na istniejącym dachu i pokrycie jej warstwą wyprawy (zabezpieczenia) w postaci papy lub folii dachowej. Niezwykle istotna jest szczelność instalacji. W budynkach z dachem o konstrukcji drewnianej, z ogrzewanym poddaszem użytkowym, ocieplamy dach od spodu konstrukcji, czyli od strony poddasza. Ocieplenie składa się wtedy z izolacji, warstw odpowiedniej folii i obudowy np. z płyt suchego tynku. W przypadku, gdy poddasze nie jest ogrzewane ocieplenie układa się na jego podłodze.

ZOBACZ TEŻ: Ocieplenie ścian w domu pasywnym - pierwsza warstwa wełny

Ocieplenie ścian w domu pasywnym - pierwsza warstwa wełny

Ocieplenie podłogi

Należy pamiętać także o ociepleniu podłogi, zarówno ułożonej na gruncie, jak i usytuowanej na stropie nad nieogrzewaną piwnicą. W takim przypadku stosowane są warstwy izolacji o grubości minimum 8-14 cm.

Warto zainwestować w jakość materiałów i fachową ekipę remontową. Nieumiejętnie wykonane prace ociepleniowe mogą skutkować odpadaniem czy kruszeniem się warstw izolacji. Powierzenie przeprowadzenia termomodernizacji przypadkowemu wykonawcy, nawet jeśli oferuje niższą cenę, niesie ze sobą ryzyko, że nie uzyskamy pożądanego efektu.

Trzeba również pamiętać, że budynki ocieplone kilkanaście lat temu wymagają na ogół powtórnego ocieplenia. Stosowane w przeszłości materiały ociepleniowe (przeważnie o grubości 4-8 cm) nie odpowiadają aktualnym wymaganiom i potrzebom.

Koszt ocieplenia to zwykle około 150 zł za 1 m2 ściany lub dachu. Koszt ten można zmniejszyć korzystając z dofinansowania w ramach istniejących programów wsparcia. Szczegółowe informacje dotyczące termomodernizacji dostępne są w Internecie na stronie www.EkologicznyDom.org

Partnerzy

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie