| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie piwnic. Jak i z czego zrobić izolację cieplną ścian piwnicy?

Ocieplanie piwnic. Jak i z czego zrobić izolację cieplną ścian piwnicy?

Izolacja cieplna ścian piwnicznych zapobiegnie wytracaniu ciepła z ogrzewanej piwnicy do gruntu. Do ocieplania piwnicy warto wybrać materiały twarde i odporne na wilgoć, na przykład twardy sytyropian lub polistyren ekstrudowany.

Autor: Joanna Gaszczyk Ocieplanie ścian piwnic

Jak ocieplać ściany piwnic?

Zewnętrzne ściany piwnicy warto ocieplić na całej wysokości, nawet jeśli w początkowym okresie użytkowania nie planujemy jej zagospodarowania na pomieszczenia ogrzewane. W nowo budowanych domach izolację termiczną umieszczamy po zewnętrznej stronie piwnicznej ściany dwuwarstwowej lub w środku ściany trójwarstwowej. Układanie izolacji cieplnej od wewnątrz jest mniej korzystne i można je stosować tylko w czasie docieplania starych piwnic. Ważne jest staranne zaizolowanie miejsc, które mogą przemarzać. Są to drzwi oraz grunt przy zewnętrznym wejściu i zjeździe do garażu oraz ściany przy okienkach piwnicznych. Elementy te stykają się bezpośrednio z powietrzem atmosferycznym i aby nie wyziębiały domu, wymagają izolacji takiej jak ściany naziemne.

Czym ocieplać piwnice od zewnątrz?

Do izolacji termicznej dwuwarstwowej ściany piwnicy należy dobierać materiały odporne na wilgoć i pleśń, o dużej wytrzymałości mechanicznej, zdolne przenieść parcie gruntu. Izolacja termiczna często jest umieszczana na izolacji wodochronnej i zabezpiecza ją od strony gruntu. Sprawdzą się tu płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub ze styropianu (warto je dodatkowo ochronić od strony gruntu, na przykład tynkiem wodoodpornym lub folią kubełkową). Płyty polistyrenowe są łatwe w montażu. Przykleja się je bezpośrednio do izolacji wodochronnej masą bitumiczną lub klejem, który nie zawiera rozpuszczalników.

Ocieplenie trójwarstwowych ścian piwnic

Jeżeli ściany piwnicy są trójwarstwowe, do izolacji zamiast polistyrenu można użyć hydrofobizowanej wełny mineralnej. Jeśli dom jest posadowiony na gruncie zagrożonym okresowymi zastoinami wody i wokół niego ułożono drenaż, do izolacji można użyć płyt z polistyrenu XPS, które na zewnętrznej stronie mają wyfrezowane rowki drenażowe. Woda opadowa spłynie po nich do rur drenażu opaskowego. Piwnicę możemy też docieplić keramzytem izolacyjnym, używając go do obsypania drenażu i opaski wokół domu oraz jako podkładu pod podłogę na gruncie. Gdy zdecydowaliśmy się jednak nie ocieplać piwnicy, wówczas koniecznie należy zaizolować strop pomiędzy piwnicą a parterem (od spodu) oraz fragment ściany zewnętrznej w strefie cokołowej (do 1 m poniżej poziomu gruntu). Jeżeli planujemy w całkowicie zagłębionej piwnicy chłodną spiżarnię lub miejsce o niezmiennej temperaturze do składowania wina, nie powinniśmy jej zbyt starannie ocieplać, jej zalety wynikają bowiem z przejmowania w miarę wyrównanej niskiej temperatury z otaczającego gruntu.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalecana grubość izolacji cieplnej

  • W ogrzewanej piwnicy - ściana zewnętrzna: minimalna grubość termoizolacji 5-6 cm, zalecana – 10 cm (izolacja powinna znaleźć się na całej wysokości ściany). Podłoga na gruncie: minimalna grubość termoizolacji 8 cm, zalecana – 10-12 cm (izolacja powinna znaleźć się pod całą powierzchnią podłogi).
  • W piwnicy o temperaturze 5-16°C - ściana zewnętrzna: minimalna grubość termoizolacji 3-4 cm, zalecana – 8 cm. Podłoga na gruncie: termoizolacja o grubości 6 cm (pas termoizolacji o szerokości 1 m i grubości 6 cm ułożony wzdłuż wewnętrznych ścian piwnicy).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Sprawdzone rozwiązanie – termoizolacja na...

Termoizolacja na krokwiach zapewnia optymalne docieplenie oraz daje się łatwo i szybko zamontować. Stanowi...