| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie domu zimą. Czy można prowadzić prace ociepleniowe podczas mrozów?

Ocieplanie domu zimą. Czy można prowadzić prace ociepleniowe podczas mrozów?

Budowa domu jednorodzinnego powinna być przerwana na czas zimy. Czasem jednak, robotnicy nie zdążą z niektórymi pracami i zastanie ich mróz. Czy ocieplanie domu można kontynuować, gdy słupek rtęci zejdzie poniżej zera? Kiedy ocieplanie w mróz jest możliwe?

Ocieplanie od zewnątrz

  • Metoda lekka mokra - ocieplanie tą metodą jest możliwe tylko wówczas, gdy temperatura powietrza i podłoża nie spada poniżej zera, a najlepiej gdy mieści się w przedziale +5 - +25oC. Należy więc tak zaplanować roboty, żeby zakończyły się najpóźniej na początku listopada. Mróz utrudnia bowiem wiązanie zaprawy klejowej i tynku, które w ogromnej większości przypadków muszą byc rozrabiane z wodą. Trudno jest też wykonywać poprawnie warstwę zbrojoną lub układać tynk. Nawet, gdy uda się przeprowadzić prace ociepleniowe mimo niesprzyjającej pogody, wiosną wyjdą na jaw liczne wady i usterki, które trzeba będzie naprawiać. Jeśli chcesz ocieplać tuż przed nastaniem sezonu zimowego i boisz się nagłych mrozów używaj systemów ociepleniowych "zimowych", które dobrze sprawdzają się w temperaturze do 0o. Po zakończeniu prac osłaniaj też ściany plandekami albo folią, kótre ochronią świeże tynki i zaprawy przed mroźnymi podmuchami.
  • Metoda lekka sucha - ten sposób ocieplania domu może być prowadzony nawet wówczas, gdy ekipę wykonawczą zaskoczy mróz. Ujemna temperatura nie spowoduje przerwania prac, o ile nie spadnie poniżej poziomu akceptowalnego przez wykonawców. Ocieplenie mocuje się tu mechanicznie, a okładzina elewacyjna jest przybijana, zaczepiana lub przykręcana.

Ocieplanie od wewnątrz

Podczas mroźnych dni można prowadzić wszelkie prace ociepleniowe w budynku zwłaszcza, gdy jest on doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, czyli ma okna, drzwi i pokrycie dachowe. Da się wtedy:

  • ocieplać skosy poddasza;
  • układać izolację na stropach betonowych i między belkami stropów drewnianych;
  • docieplać ściany od wewnątrz;
  • robić izolację akustyczną w wewnętrznych ścianach szkieletowych.

Jeśli wnętrza są ogrzewane można także prowadzić prace wykończeniowe - tynkować, robić podłogi na gruncie, wylewki podłogowe, gładzie.

Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.