| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Kamera termowizyjna. Sprawdź, czy wykonawcy dobrze wykonali ocieplenie domu
Kiedy się przydadzą badania termowizyjne?

Kamera termowizyjna. Sprawdź, czy wykonawcy dobrze wykonali ocieplenie domu

Kamera termowizyjna pozwoli sprawdzić, które części domu lub fragmentu ścian są ciepłe, a które zimne. Dzięki badaniom termowizyjnym zobaczysz, czy twój dom został dobrze ocieplony i którędy ucieka ciepło.

Jak działa kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Zamienia je przy tym na obraz widzialny. W efekcie możemy obejrzeć nasz dom w intensywnych kolorach tęczy. Te barwne plamy pozwalają się zorientować, które elementy budynku lub fragmenty ścian są ciepłe, a które zimne.

Co oznaczają kolory na zdjęciu termowizyjnym

Ciepłe miejsca mają barwę od żółtej do intensywnie czerwonej, zimne są zielone lub niebieskie. Wykryte miejsca ciepłe są tak zwanymi mostkami termicznymi. Jeśli bowiem element domu ma chronić przed stratą energii, nie powinien nagrzewać się od środka. Czerwona i pomarańczowa barwa wskazują miejsca, przez które znika ciepło z wnętrza domu.

Idealnie ocieplony i szczelny dom byłby na zdjęciu termowizyjnym prawie całkowicie zielono-niebieski.

Kiedy najlepiej przeprowadzać badania termowizyjne

Termowizja pozwala precyzyjnie określić, które elementy budynku odpowiadają za to, że ciepło ucieka poza dom. Łatwo wtedy ustalić, co wymaga docieplenia bądź uszczelnienia.

Żeby jednak badanie termowizyjne mogło się udać, temperatura na zewnątrz domu powinna być możliwie najniższa. Usługę taką zamawiamy więc zimą lub w najchłodniejsze dni wiosny bądź jesieni.

Kto może wykonać badanie

Usługę termowizji oferuje coraz więcej firm, w tym również wykonawczych specjalizujących się w ociepleniach. Zamówienie składa się telefonicznie. Po rozmowie z klientem dobierany jest rodzaj kamery (liczy się odpowiednia rozdzielczość). Na miejscu firma fotografuje obiekt, a później, niczym specjaliści od rentgena, dokonuje opisu zarejestrowanych obrazów.

Jak inaczej sprawdzić mostki termiczne

Na poszukiwanie mostków można się też udać ze specjalnym elektronicznym termometrem. To pirometr – przyrząd badający temperaturę powierzchniową ścian, stropów, skosów poddasza. Kieruje się go w stronę ściany, w pobliżu miejsc podejrzewanych o to, że są mostkami. Wadą takiego pomiaru jest niestety to, że nie wszędzie dostaniemy się z pirometrem, wynik będzie więc ograniczony.

WARTO WIEDZIEĆ

W przypadku inwestora indywidualnego użycie kamery termowizyjnej szczególnie się opłaca po ociepleniu domu. Dzięki kamerze możesz sprawdzić, czy warstwa ocieplenia jest jednolita, gdzie jest jej za mało i w których miejscach ucieka ciepło. Dzięki zdjęciom termowizyjnym będziesz mieć argument w rozmowie z niesolidnym wykonawcą.

Zobacz też inne zastosowanie kamery termowizyjnej - film o wykrywaniu instalacji w ścianach.

Przeczytaj dodatkowo:
Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.