| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki styropian wybrać – szary czy biały? Przedstawiamy kilka porad dla tych inwestorów, którzy nie lubią kupować kota w worku.

Tagi: Swisspor

Najszybciej rozwijającym się segmentem rynku są styropiany szare. W niektórych krajach zachodniej Europy szarym styropianem ociepla się ponad 90% fasad. Szary podbija rynek, bo przy zachowaniu tych samych parametrów ociepleniowych, izolacja wykonana z szarego jest znacznie cieńsza od izolacji z białych płyt.

Autor: SWISSPOR

Szary styropian - linia produkcyjna

Czy szary stropian jest drogi?

Na początek należy odnotować, że w porównaniu do materiałów alternatywnych, nawet najdroższy styropian jest rozwiązaniem przyjaznym dla portfela.

Inwestorzy zdecydowani na styropian, często zadają sobie pytanie czy termoizolacja wykonana z szarego jest droższa od tej wykonanej z białego. Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego, jednak niewiele z tego wynika, bo inwestor kupuje metr kwadratowy warstwy docieplenia o założonej w projekcie izolacyjności.

Co będzie droższe jeśli uwzględnić fakt, że przy zapewnieniu tej samej izolacyjności, docieplenie z szarego jest cieńsze niż z białego? Powierzchnia fasady do zaizolowania jest stała, więc używając cieńszych płyt, inwestor kupuje mniej metrów sześciennych. Pomimo tego, izolacja z szarego jest droższa.

Drążąc temat dalej, należy uwzględnić różnice w kosztach montażu ocieplenia. Używając białego, ze względu na grubsze płyty, inwestor wyda więcej na dłuższe kołki, szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej. Szary z kolei wymaga większej ilości kleju i musi to być klej wysokiej jakości.

Jeżeli skrupulatnie policzy się wszystkie koszty związane z aplikacją szarego i białego, w najlepszym razie ostateczny koszt będzie porównywalny. Należy jednak oczekiwać, że koszt ocieplenia z szarego dla przeciętnego domu jednorodzinnego będzie o kilkaset złotych wyższy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: SWISSPOR

Paczka - styropian Lambda White

Skąd taki wzrost popytu na szary, skoro ocieplenie z szarego jest nieco droższe?

Szary styropian na grube czasy

Aby sprostać rosnącym wymaganiom związanym z energooszczędnością, fasady ociepla się coraz grubszymi warstwami termoizolacji. Gruba termoizolacja pozwala co prawda znacznie obniżyć rachunki za energię, ale jednocześnie obniża estetykę budynku i funkcjonalność wnętrz. Dom o zbyt grubych ścianach upodabnia się do bunkra z oknami przypominającymi otwory strzelnicze o nienaturalnie szerokich parapetach. W dodatku przez takie okna wpada zbyt mało światła przez co wnętrza są niedoświetlone.

Styropian szary wybiera się po to aby maksymalnie obniżyć grubość ścian przy zachowaniu wysokich standardów energooszczędności. Najlepsze efekty daje zastosowanie styropianu o wartości lambda (λ) = 0,031. Każdy inwestor samodzielnie musi rozważyć czy budując dom, warto wydać kilkaset złotych więcej w zamian za rozwiązanie optymalne zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym.

Autor: SWISSPOR

Styropian Lambda White

Archiwum X szarego styropianu

Sprzedawany w Polsce zwykły szary styropian ma pewną niekorzystną cechę. Jest nią tendencja do ulegania stosunkowo silnym naprężeniom wewnętrznym.

Naprężenia te mogą prowadzić do wygięcia płyt i zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach do odpadania płyt od fasady. Naprężenia są skutkiem zmiany objętości materiału pod wpływem temperatury. Aby zrozumieć jakie siły działają na połączenie płyty z murem, wystarczy wyobrazić sobie styropianową płytę, z jednej strony nagrzaną do 60°C, a z drugiej chłodzoną przez mur o temperaturze 0°C.

W odpowiedzi na problem naprężeń, na zachodnich rynkach pojawił się styropian trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Ma on izolacyjność identyczną jak najlepsze styropiany szare przeznaczone do fasad (współczynnik λ = 0,031), ale pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe.

Styropian trzeciej generacji ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień i tym samy zapewnia inwestorowi święty spokój.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania najwyższej kultury pracy.

Autor: SWISSPOR

Napięcia przeciwprężne w szarym styropianie

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła U i jak go samodzielnie wyliczyć?

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...