| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu? Sprawdź, który rodzaj wybrać

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu? Sprawdź, który rodzaj wybrać

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i wyglądem. Poniżej kilka uwag dla tych, co nie lubią kupować kota w worku.

Skąd popularność szarego styropianu?

W Europie lawinowo rośnie sprzedaż styropianów szarych. Na niektórych rynkach zachodniej Europy szarym styropianem ociepla się ponad 90% fasad. Szary podbija rynek, bo przy zachowaniu tych samych parametrów ociepleniowych, izolacja wykonana z szarego jest znacznie cieńsza od izolacji z białych płyt.

Nie bez znaczenia jest fakt, że styropian jest materiałem całkowicie bezpieczny dla człowieka. Nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nawet żywność jest podawana na styropianowych tackach. Podczas aplikacji styropianu nie trzeba nosić maski, rękawic ani stosować żadnych specjalnych środków ochronnych. Nie o wszystkich materiałach dociepleniowych można powiedzieć to samo.

Autor: Andrzej Szandomirski

Czy szary styropian jest drogi?

Styropian jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów termoizolacyjnych, ponieważ jest produktem o najlepszym stosunku ceny do korzyści. W porównaniu do materiałów alternatywnych, każdy styropian, w tym i szary, jest rozwiązaniem przyjaznym dla portfela.

Inwestorzy zdecydowani na styropian, często zadają sobie pytanie czy termoizolacja wykonana z szarego jest droższa od tej wykonanej z białego. Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego, jednak niewiele z tego wynika, bo inwestor kupuje metr kwadratowy warstwy docieplenia o założonej w projekcie izolacyjności.

Co będzie droższe jeśli uwzględnić fakt, że przy zapewnieniu tej samej izolacyjności, docieplenie z szarego jest cieńsze niż z białego? Powierzchnia fasady do zaizolowania jest stała, więc używając cieńszych płyt, inwestor kupuje mniej metrów sześciennych. Pomimo tego, izolacja z szarego jest droższa.

Drążąc temat dalej, należy uwzględnić różnice w kosztach montażu ocieplenia. Używając białego, ze względu na grubsze płyty, inwestor wyda więcej na dłuższe kołki, szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej. Szary z kolei wymaga większej ilości kleju i musi to być klej wysokiej jakości.

Jeżeli skrupulatnie policzy się wszystkie koszty związane z aplikacją szarego i białego, w najlepszym razie ostateczny koszt będzie porównywalny. Należy jednak oczekiwać, że koszt ocieplenia z szarego dla przeciętnego domu jednorodzinnego będzie o kilkaset złotych wyższy.

Skąd taki wzrost popytu na szary, skoro ocieplenie z szarego jest nieco droższe?

Styropian na grube czasy

Aby sprostać rosnącym wymaganiom związanym z energooszczędnością, fasady ociepla się coraz grubszymi warstwami termoizolacji. Gruba termoizolacja pozwala co prawda znacznie obniżyć rachunki za energię, ale jednocześnie obniża estetykę budynku i funkcjonalność wnętrz. Dom o zbyt grubych ścianach upodabnia się do bunkra z oknami przypominającymi otwory strzelnicze o nienaturalnie szerokich parapetach. W dodatku przez takie okna wpada zbyt mało światła przez co wnętrza są niedoświetlone.

Podstawowym parametrem charakteryzującym materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im jest on niższy, tym warstwa ocieplenia może być cieńsza. Przykładowo współczynnik λ= 0,031 jest niższy (czyli lepszy) od współczynnika λ= 0,033.

Szare styropiany do izolacji fasad, różnią się wartościami współczynnika lambda (λ) (od 0,031 do 0,033). Oczywiście im lepsza lambda (λ) tym wyższa cena. Tyle, że przy docieplaniu przeciętnego domu jednorodzinnego, całkowita różnica kosztów między najlepszym a najgorszym szarym wyniesie zaledwie kilkaset złotych.

Styropian szary wybiera się po to aby maksymalnie obniżyć grubość ścian przy zachowaniu wysokich standardów energooszczędności. Najlepsze efekty daje zastosowanie styropianu o wartości lambda (λ) = 0,031. Każdy inwestor samodzielnie musi rozważyć czy budując dom, warto wydać kilkaset złotych więcej w zamian za rozwiązanie optymalne zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym.

Archiwum X szarego styropianu

Sprzedawany w Polsce zwykły szary styropian ma pewną niekorzystną cechę. Jest nią tendencja do ulegania stosunkowo silnym naprężeniom wewnętrznym. Naprężenia te mogą prowadzić do wygięcia płyt i zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach do odpadania płyt od fasady.

Naprężenia są skutkiem zmiany objętości materiału pod wpływem temperatury. Szczególnie ryzykowny jest okres wiosny i jesieni, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą. Aby zrozumieć jakie siły działają na połączenie płyty z murem, wystarczy wyobrazić sobie styropianową płytę, z jednej strony nagrzaną do 60°C, a z drugiej chłodzoną przez mur o temperaturze 0°C.

WARTO WIEDZIEĆ

W odpowiedzi na problem naprężeń, na zachodnich rynkach pojawił się styropian trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji.

Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Ma on izolacyjność identyczną jak najlepsze styropiany szare przeznaczone do fasad (współczynnik λ = 0,031), ale pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe.

Styropian trzeciej generacji ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień i tym samy zapewnia inwestorowi święty spokój.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania najwyższej kultury pracy.

Przeczytaj dodatkowo:
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...