Jaka izolacja dachu: folia dachowa czy sztywne poszycie. Porównanie

2010-06-24 11:30

Izolacja dachu sprzyja późniejszemu komfortowi mieszkania. Wszak, aby dach rzeczywiście chronił dom, nie wystarczy solidne pokrycie. Przed jego położeniem trzeba przygotować dobry podkład nazywany wstępnym kryciem lub poszyciem dachu. Oto kiedy, jako izolacja dachu, lepiej sprawdzi się folia dachowa, a kiedy sztywne poszycie.

Sztywne poszycie pokryte papą
Autor: Wiktor Greg Tradycyjnie sztywne poszycie pokrywa się papą. Każdy pas mocuje się wzdłuż krawędzi gwoździami z podkładkami – tzw. papiakami

Aby pokrycie dachowe było trwałe, przed jego położeniem trzeba przygotować dobry podkład nazywany wstępnym kryciem lub poszyciem dachu. Można to zrobić tradycyjnie – pełne deskowanie z papą – lub idąc z duchem czasu – z folii dachowej. Każdy wybór ma jednak konsekwencje.

Zobacz także:

Folia wstępnego krycia:

Sztywne poszycie:

- można ją stosować tylko na dachach spadzistych o kącie nachylenia nie mniejszym niż 10-20°, nie nadaje się na dachy płaskie
- nie nadaje się pod takie rodzaje pokryć jak papa wierzchniego krycia, dachówki bitumiczne, blachy płaskie
- nie obciąża konstrukcji dachu
- jest wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego na dachu nie można pozostawić jej bez pokrycia na dłużej niż miesiąc
- dostateczną szczelność poszycia uzyska się dopiero po sklejeniu pasów folii na zakładach taśmą dwustronną
- wymaga więcej uwagi podczas robót dekarskich – nie można na niej stawać ani odkładać narzędzi
- jest tańsza niż sztywne poszycie
- jej trwałość nie jest jeszcze dobrze znana, gdyż jest na rynku zaledwie od 20 lat – folie nowej generacji mają trwałość obliczoną na podstawie testów laboratoryjnych na 50 lat
- podczas remontu dachu i wymiany pokrycia trzeba wymienić ją na nową

- można je stosować na dachach o różnych kształtach: płaskim, spadzistym, prostym i skomplikowanym
- nadaje się pod każdy materiał pokryciowy
- choć obciąża konstrukcję dachu, dodatkowo ją usztywnia
- trzeba je zabezpieczyć papą lub folią wstępnego krycia o takim przeznaczeniu
- jeśli na pełne deskowanie położy się papę, można pozostawić je na dłużej bez pokrycia
- jest sztywne, co daje mu dużą odporność na obciążenia
- jest wygodne w czasie robót dekarskich – można po nim chodzić
- jest droższe niż folia, głównie ze względu na rosnące ceny drewna
- jest trwałym i sprawdzonym sposobem wstępnego krycia
- podczas remontu i wymiany pokrycia można je zostawić, ewentualnie wymienić pojedyncze deski; wymienić trzeba będzie pewnie papę i folię, bo będą miały zbyt dużo nieszczelności po starym ruszcie

Ważny kształt dachu

Pod jakim kątem? Jeśli kąt nachylenia połaci dachu jest mniejszy niż 10-20°, nie ma wyboru – trzeba układać sztywne poszycie pokryte papą. W tym wypadku najważniejsza jest szczelność poszycia, a to rozwiązanie zapewnia ją najlepiej. Z dachu o większym spadku szybciej spływa deszcz i zsuwa się śnieg. Nie ma groźby, że łatwo przedostaną się pod pokrycie – tu można stosować oba rodzaje poszycia.
Do dachów o prostej formie łatwiej jest dostosować rodzaj poszycia. Jeśli zdecydujemy się na sztywne poszycie, będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż na dachu o skomplikowanej formie. Mniej przycinania to lżejsza praca i mniej odpadów desek oraz papy. Chętnie też wykorzystuje się folie niskoparoprzepuszczalne, bo zazwyczaj są tańsze od wysokoparoprzepuszczalnych, a łatwo zapewnić dobrą wentylację połaci.
Do krycia dachów o skomplikowanym kształcie, w których jest wiele lukarn i załamań, wybiera się najczęściej folię dachową wysokoparoprzepuszczalną. Załamania utrudniają przepływ powietrza przez szczeliny wentylacyjne. Wykonanie sztywnego poszycia na takim dachu jest bardziej pracochłonne i trudniejsze. Większe są też straty materiału, gdy jest wiele miejsc wymagających docinania, a odkąd drewno znacznie podrożało, znaczenie ma każdy zaoszczędzony kawałek.

Pokrycie dachowe od wewnątrz

Rodzaj poszycia wpływa na sposób wykończenia skosów poddasza. Folia dachowa ułożona bezpośrednio na krokwiach, choć stanowi dostateczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, nie usztywnia konstrukcji dachu. Pod wpływem silnych wiatrów więźba pracuje, dlatego nie można bezpośrednio do niej przymocować okładzin wykańczających skosy. Mogłoby to prowadzić do powstawania pęknięć na połączeniach płyt suchego tynku. Nie należy się jednak obawiać – są systemy umożliwiające elastyczne połączenia płyt, tzw. systemy na wieszakach.
Sztywne poszycie usztywnia więźbę. Stabilna i sztywna konstrukcja mniej się odkształca, co chroni przed pęknięciami okładziny na skosach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie