| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Jak wykonać termoizolację piwnicy - poradnik
Na co zwracać uwagę, kiedy ocieplamy piwnicę?

Jak wykonać termoizolację piwnicy - poradnik

Każdy, kto buduje dom z piwnicą, wcześniej czy później musi zdecydować, czy ocieplać kondygnację podziemną, a jeśli tak, to w jaki sposób. Termoizolacja piwnicy jest istotnym zagadnieniem, którego zaniedbanie może w przyszłości wywoływać liczne kłopoty. Podpowiadamy, jak i czym skutecznie wykonać termoizolację piwnicy.

Piwnicę ocieplamy tylko wtedy, gdy zamierzamy ją ogrzewać. Jeżeli nie planujemy grzejników w piwnicy, żadne normy ani inne przepisy nie nakładają na nas obowiązku, aby jej ściany spełniały jakiekolwiek wymagania termoizolacyjne. Nie jest to jednoznaczne z całkowitym brakiem izolacji. Termoizolacja pojawi się ze względu na ochronę przed ucieczką ciepła z pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku. W przypadku nieogrzewanej piwnicy zamiast na izolację ścian pieniądze warto przeznaczyć na staranną izolację stropu, tak aby zminimalizować ucieczkę ciepła przez tę przegrodę. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na ogrzewanie piwnicy, zróbmy to fachowo. Wydatek na staranną izolację na pewno zwróci się w przyszłości w postaci niższych kosztów ogrzewania.  

Które przegrody trzeba izolować

Aby dobrze zabezpieczyć piwnicę przed utratą ciepła, należy izolować wszystkie przegrody w ogrzewanych pomieszczeniach, które po drugiej stronie mają niższą temperaturę od temperatury wewnętrznej, czyli ściany piwnicy powyżej gruntu, ściany piwnicy poniżej gruntu, podłogę piwnicy (zwykle na gruncie), wszystkie ściany wewnętrzne piwnicy, które przylegają do nieogrzewanych pomieszczeń i przestrzeni – na przykład do części budynku z wentylowaną przestrzenią pod podłogą parteru lub do nieogrzewanego garażu. Nie trzeba natomiast ocieplać stropu nad piwnicą, jeżeli temperatura wewnętrzna piwnicy jest taka sama lub zbliżona do temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach znajdujących się na parterze.


Więcej na temat termoizolacji domu przeczytasz w numerze 11/2011 miesięcznika Murator


Czym ocieplać piwnicę

Należy używać materiałów odpornych na wodę i pleśń oraz nienasiąkliwych. Nie można z góry ustalić jednej (a nawet kilku) obowiązującej grubości wymaganego ocieplenia. Powinien to zrobić projektant domu – indywidualnie na potrzeby każdego projektu. Najchętniej stosowanym materiałem bardzo dobrze sprawdzającym się jako docieplenie części podziemnych ścian jest polistyren ekstrudowany, czyli styropian o zamkniętych porach. Najczęściej umieszcza się go na zewnętrznej stronie ścian piwnic po położeniu na nich hydroizolacji. Producenci tego materiału zazwyczaj nie nakazują osłaniania go od strony gruntu, jednak warto to zrobić, choćby ze względu na możliwość mechanicznego uszkodzenia warstwy termoizolacji zarówno w czasie prowadzenia prac, jak i później podczas użytkowania domu.

Często zdarza się również, że nieosłonięty polistyren ekstrudowany staje się domem dla gryzoni lub owadów, co kończy się jego uszkodzeniem. Podobny efekt może przynieść przerośnięcie przez płyty korzeni drzew i krzewów. Osłonięcie termoizolacji folią kubełkową lub wyprawą tynkarską koniecznie z dodatkami hydrofobowymi, czyli wpływającymi na jej odporność na wodę, zabezpieczy ją przed uszkodzeniami. Do ocieplenia piwnic można używać prawie wszystkich materiałów stosowanych do izolacji cieplnej dostępnych na rynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie materiały nasiąkliwe, na przykład wełna mineralna, użyte poniżej poziomu terenu (a tym bardziej poniżej poziomu wody gruntowej) wymagają bardzo starannej hydroizolacji – co dodatkowo zwiększa koszty.

Ocieplenie domu. Czy większa grubość styropianu lub innego materiału zawsze ma sens?

Okazuje się, że nie zawsze. Czasami zwiększenie grubości styropianu lub innego materiału...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany fundamentowe – jak poprawnie wykonać ich...

Ściany fundamentowe to pierwsze widoczne elementy budowanego domu, które stanowią o trwałości,...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...