| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Oto, jak ocieplenie domu w praktyce przekłada się na koszty ogrzewania

Oto, jak ocieplenie domu w praktyce przekłada się na koszty ogrzewania

Niedostateczne ocieplenie domu wiąże się z włączaniem ogrzewania na najwyższe obroty, żeby zapewnić sobie komfortowe warunki. Zużycie opału rośnie, a wraz z nim koszty ogrzewania. Jeśli nie zamierzasz zmieniać instalacji grzewczej, a chcesz mniej płacić za ciepło – w pierwszej kolejności pomyśl o solidnym ociepleniu domu.

Nowoczesne ocieplenie ścian, podłogi i poddasza. Zobacz!

Ocieplenie ścian

Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2·K). Bez trudu można spełnić ten warunek, na przykład ocieplając ściany murowane od zewnątrz styropianem lub wełną mineralną grubości 10-15 cm.

Jednak gdy planujesz ocieplenie domu nowego lub remontowanego, musisz myśleć perspektywicznie. Warto inwestować w ocieplenie, które wyprzedza obecny standard. Koszty ogrzewania rosną i będą rosły. Pogrubienie termoizolacji ściany z 10 do 20 cm zmniejsza współczynnik U z 0,27 W/( m2·K ) do 0,16 W/( m2·K ). Koszt 100 m2 styropianu grubości 10 cm wynosi około 1700 zł, a grubości 20 cm – 3400 zł. Pozostałe koszty ocieplenia (klej, tynk) są prawie takie same. 

Ocieplanie metodą lekką mokrą (ETICS)

Ocieplenie z wełny lub styropianu przykleja się do ścian i ewentualnie dodatkowo stabilizuje kołkami. Na ociepleniu wykonuje się warstwę zbrojoną i układa tynk cienkowarstwowy. Jest to najpopularniejszy sposób ocieplania ścian murowanych oraz docieplania szkieletowych.

Ocieplanie metodą lekką suchą

W tej metodzie ocieplenie, zazwyczaj z wełny mineralnej, przytwierdza się kołkami do ściany. Elewację wykonuje się zaś z elementów mocowanych „na sucho” – płyt, kształtek, desek, paneli. Między ociepleniem a elewacją pozostaje szczelina wentylacyjna. Rezultat takiego ocieplenia jest identyczny jak w metodzie lekkiej mokrej, a różnica polega na możliwości wykonania innego typu elewacji.

Ocieplenie wewnątrz ściany

W ten sposób ociepla się tylko mury trójwarstwowe lub ściany szkieletowe.

W pierwszym przypadku izolacja z wełny lub styropianu zostaje umieszczona między murem nośnym a osłonowym. W ścianach szkieletowych ocieplenie z wełny mineralnej lub wełny drzewnej umieszcza się między belkami konstrukcyjnymi. Ocieplenie od środka domu to metoda zalecana wyłącznie w szczególnych sytuacjach, gdy budynek ma elewację, której nie warto lub nie wolno zakryć ociepleniem zewnętrznym.

Ocieplenie może być wykonywane na wiele sposobów, z których najpopularniejsze jest układanie wełny mineralnej między elementami rusztu przykręconego do ściany. Na ruszcie wykonuje się później okładzinę ścienną, na przykład z płyt g-k.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakie materiały stosować do izolacji ścian?

Do izolacji zewnętrznych ścian murowanych użyj styropianu EPS 70 Fasada. To najtańsza opcja. Dobra jest również wełna mineralna o współczynniku Λ = 0,041-0,035 W/(m·K) i gęstości 70-100 g/m3, choć za nią trzeba zapłacić odrobinę więcej. Wełna w odróżnieniu od styropianu umożliwia dyfuzję pary wodnej z wnętrz, czyli zapewnia ścianom tak zwane oddychanie, co jest ważne wówczas, gdy system wentylacji budynku nie jest wystarczająco sprawny. Ściany szkieletowe ociepla się materiałem sprężystym – wełną mineralną lub drzewną. Ściany z bali dociepla się od zewnątrz metodą lekką suchą lub izoluje od wewnątrz, mocując termoizolację pod okładziną wykończeniową.

Ściany fundamentowe – przepisy pozwalają izolować je tylko do głębokości około 0,5 m, ale jeśli liczysz na konkretne zyski, ociepl je na całej wysokości – taka izolacja będzie skuteczniejsza i więcej ciepła pozostanie w budynku. Do izolacji najtaniej zastosować styropian EPS 70 Fasada lub droższy, ale twardszy i mniej nasiąkliwy EPS 100 Dach/ Podłoga bądź polistyren XPS.

Ściany piwniczne należy zaizolować na całej wysokości, nawet wówczas, gdy pomieszczenia piwniczne nie będą ogrzewane. Tu również najopłacalniejszy okaże się styropian EPS 70.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak ocieplenie ścian przełoży się na koszt ogrzewania?

Jeśli nie ocieplisz ścian lub zastosujesz niedostatecznie skuteczne ocieplenie, może przez nie uciekać 20-35% energii wytworzonej przez system ogrzewania. Nieco mniej ucieknie przez ściany fundamentowe lub piwniczne.

Ocieplenie tych przegród zapewni też wymierne zyski – zaoszczędzisz 5-10% na łącznym koszcie ogrzewania domu, w zależności od tego, czy piwnica jest ogrzewana, z jakiego materiału wymurowano ściany fundamentowe, a także jaka jest ich wysokość i grubość. Można przyjąć, że wystarczy 12-15 cm styropianu, aby izolacyjność nieocieplonych murów piwnicznych spadła z 2,23 do 0,25 W/( m2·K).

Ocieplenie dachu

Wymagany współczynnik przewodzenia ciepła dla dachów wynosi minimum 0,25 W/(m2·K). Najłatwiej i najtaniej ocieplić płaskie stropodachy niewentylowane, które izoluje się podwójną warstwą płyt z wełny mineralnej, płyt styropianowych lub płyt z polistyrenu XPS.

Do ocieplenia stropodachu wentylowanego używa się głównie wełny mineralnej w postaci mat lub granulatu. Maty wełniane mogą być obecnie nawet tańsze od styropianu. Wełna w postaci granulatu jest droższa, ale koszt jej ułożenia niski.

Dachy skośne ociepla się zwykle wełną o gęstości 60 kg/m3 umieszczaną między krokwiami oraz pod nimi. Łączna grubość takiej izolacji powinna wynieść przynajmniej 20 cm. Styropianu zazwyczaj nie stosuje się do takiego sposobu ocieplania, gdyż jest zbyt mało sprężysty.

Wyjątkiem są specjalne płyty do poddaszy fabrycznie nacinane w odpowiedni sposób. Kosztują one jednak dość sporo, a coraz częściej wełnę do izolacji dachu skośnego można kupić w cenie niższej od styropianu. Dodatkową korzyścią z zastosowania wełny będzie to, że dobrze wytłumi dźwięki padającego deszczu lub gradu.

Dobrym, ale drogim sposobem ocieplenia skosów jest ułożenie termoizolacji nakrokwiowej, na przykład z płyt PIR. Jest to najszczelniejszy sposób na ocieplenie dachu skośnego i często jedyny na docieplenie starego dachu z poddaszem użytkowym.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak ocieplenie dachu przełoży się na koszt ogrzewania?

Gdy solidnie ocieplisz dach skośny, zużyjesz około 10-25% mniej energii do ogrzewania domu. Nieco mniej zyskasz na ociepleniu stropodachu, bo ma on solidniejszą budowę i ucieka tamtędy mniej ciepła. Można się jednak spodziewać zysków na poziomie 7-10% . O tyle mniej energii potrzebujesz, gdy stropodach będzie miał właściwą termoizolację.

Koszty ocieplenia

Izolacja ścian zewnętrznych styropianem grubości 15 cm: materiał – 19 zł/m2, robocizna – 25 zł/m2, razem – 44 zł/m2. Izolacja ścian zewnętrznych wełną mineralną grubości 15 cm: materiał – 22 zł/m2, robocizna – 35 zł/m2, razem – 57 zł/m2.

Izolacja ścian zewnętrznych wełną mineralną grubości 15 cm: materiał – 22 zł/m2, robocizna – 35 zł/m2, razem – 57 zł/m2.

Izolacja ścian zewnętrznych styropianem grubości 15 cm, wraz z wykonaniem systemu ociepleniowego ETICS, z tynkiem akrylowym: materiał – 44 zł/m2, robocizna – 45 zł/m2, razem – 89 zł/m2. Izolacja ścian zewnętrznych wełną mineralną grubości 15 cm, wraz z wykonaniem systemu ociepleniowego ETICS, z tynkiem mineralnym: materiał – 48 zł/m2, robocizna – 55 zł/m2, razem – 103 zł/m2.

Izolacja ścian fundamentowych lub piwnicznych styropianem grubości 15 cm: materiał – 25 zł/m2, robocizna – 25 zł/m2, razem – 50 zł/m2.

Izolacja dachu skośnego wełną mineralną łącznej grubości 25 cm: materiał – 32 zł/m2, robocizna – 30 zł/m2, razem – 62 zł/m2.

Izolacja dachu skośnego od zewnątrz poliuretanem PIR grubości 10 cm: materiał – 70 zł/ m2, robocizna – 60 zł/m2, razem – 130 zł/m2.

Izolacja stropodachu wentylowanego granulatem wełnianym: materiał – 220 zł/m3, robocizna – 25 zł/m3, razem – 255 zł/m3.

Izolacja stropodachu niewentylowanego styropianem grubości 25 cm: materiał – 45 zł/m2, robocizna – 50 zł/m2, razem – 95 zł/m2.

Izolacja podłogi na gruncie styropianem 15 cm: materiał – 22 zł/m2, robocizna – 25 zł/m2, razem – 48 zł/m2.

Izolacja stropu na poddaszu nieużytkowym matą z wełny mineralnej grubości 25 cm: materiał – 30 zł/m2, robocizna – 35 zł/m2, razem – 65 zł/m2.

Izolacja stropu betonowego styropianem grubości 10 cm: materiał – 14 zł/m2, robocizna – 25 zł/m2, razem – 39 zł/m2.

Podłoga na gruncie ocieplona wełną mineralną. Zasady budowy i izolacji termicznej podłóg

Ziemia pod podłogą na gruncie, nawet w największe mrozy ma dodatnią temperaturę. Mimo to musi mieć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu od wewnątrz. Wybieramy materiały...

Czasem ocieplenie od wewnątrz to jedyne wyjście. W takich sytuacjach warto skorzystać z technologii...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki...