| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolujemy ściany fundamentowe domu bez piwnic

Izolujemy ściany fundamentowe domu bez piwnic

Samo wzniesienie ścian fundamentowych to tylko połowa sukcesu. Najczęściej trzeba je jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią i ocieplić. 

Ściany fundamentowe trzeba zabezpieczyć przed wilgocią i ocieplić. Dzięki temu te ważne elementy konstrukcyjne budynku będą chronione przed niszczącym działaniem wody, a dom przed nadmiernymi stratami ciepła. Inwestorzy, którzy prowadzą budowę systemem gospodarczym, stają przed dylematem – jak poprawnie wykonać izolacje? Potrzebne im są szczegółowe rysunki, a projekty budowlane ich nie zawierają, ponieważ z założenia są przeznaczone dla fachowych wykonawców. Na podstawie rysunków w skali 1:50 i skąpych informacji z opisu technicznego laikowi trudno jest stwierdzić poprawność wykonanych robót, a co dopiero pokusić się o ich samodzielną realizację.
Zakładamy, że dom bez piwnic posadowiony będzie na gruncie przepuszczalnym co najmniej 1 m powyżej poziomu wody gruntowej. W takich warunkach wystarczające będą izolacje przeciwwilgociowe typu lekkiego chroniące ściany fundamentowe jedynie przed wilgocią z gruntu oraz przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa

Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie – czy można jej nie robić? Tak, ale tylko wtedy, gdy jest to ściana murowana z kamieni lub wykonana z wodoszczelnego betonu. W pozostałych przypadkach, czyli w ścianach murowanych z cegieł, bloczków betonowych, pustaków zasypowych lub w ścianach monolitycznych z betonu zwykłego, powinno się wykonać izolację przeciwwilgociową.

Gdzie ją ułożyć?

Pionowe i poziome izolacje przeciwwilgociowe w ścianach fundamentowych powinno się wykonywać w trzech miejscach. Poziome – na styku z ławami fundamentowymi i ścianami parteru. Pionowe – na całej zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych.

Izolacja termiczna

Zgodnie z obowiązującą normą ściany fundamentowe powinny być ocieplane do głębokości 1 m poniżej poziomu terenu. Można ich nie ocieplać, ale pod warunkiem że zaizolowany zostanie 1 m pasa podłogi na gruncie przylegający do ścian zewnętrznych. W praktyce architekci najczęściej każą ocieplać ściany fundamentowe i całą podłogę na gruncie. Nakłady inwestycyjne są wówczas niewielkie, a znacznie ograniczy się ucieczkę ciepła z wnętrza domu do gruntu. Izolację termiczną na ścianie fundamentowej najlepiej układać od zewnętrznej strony domu, choć ułożenie jej od środka jest również możliwe i nie jest błędem.

Jak gruba warstwa?

Żeby spełnić wymagania normowe, na ścianach fundamentowych lub podłodze na gruncie wystarczy ułożyć 3 do 4 cm pianki poliuretanowej lub polistyrenu ekstrudowanego, 5 cm styropianu albo 6 cm wełny mineralnej. Natomiast grubość warstwy keramzytu zależy od tego, czy będzie luźno nasypany i zagęszczony, czy też ułożony w postaci lekkiego keramzytobetonu. W pierwszym przypadku wystarczy warstwa o grubości około 20 cm, a w drugim – około 45 cm. Jednak trzeba pamiętać, że są to wartości minimalne, w dużym stopniu zależne od konstrukcji ściany lub podłogi. W trosce o jak najniższe koszty eksploatacyjne domu grubości materiałów izolacji termicznej przyjmowane przez projektantów są często większe, niż przewiduje norma.

Projekt, czyli rysunki i opis techniczny

Projekt domu powinien zawierać rysunki pokazujące, w jaki sposób mają być zaizolowane ściany fundamentowe. Do dokumentacji projektowej musi być dołączony opis techniczny, który jest dopełnieniem informacji zawartych na rysunkach. Zawiera on wykaz potrzebnych materiałów oraz wskazówki dla wykonawcy. Dowiemy się z niego między innymi:

  • z czego wykonana ma być ściana fundamentowa – w opisie będą więc wymienione materiały potrzebne do jej wzniesienia. Cegły i bloczki będą miały podane wymiary, beton – klasę, a zaprawa – markę;
  • z czego ma być wykonana termoizolacja – opis zawiera rodzaj i wymaganą grubośćmateriału termo-izolacyjnego;
  • z czego ma być wykonana izolacja przeciwwilgociowa – z opisu dowiemy się, w którym miejscu zastosować jaki rodzaj materiału hydroizolacyjnego. Podane też będzie, ile warstw powinniśmy ułożyć, czym je połączyć, jakiej szerokości zakłady wykonać. Jeśli do izolowania powinniśmy użyć na przykład tynku z dodatkiem uszczelniającym, jego nazwa też znajdzie się w opisie.

Przeczytaj dodatkowo:
Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Zapytaj eksperta o termomodernizację domu....

Planujesz ocieplenie domu? Poszukujesz informacji o materiałach potrzebnych do termomodernizacji? Nie wiesz,...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.