| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja termiczna fundamentów. Czym i jak ocieplać fundamenty? Obejrzyj nasz film

Izolacja termiczna fundamentów. Czym i jak ocieplać fundamenty? Obejrzyj nasz film

Jeśli pominiesz izolację termiczną fundamentów, ciepło z domu będzie uciekać w stronę gruntu. Dowiedz się czym i jak ocieplać fundamenty.

Najważniejszą zasadą prawidłowego ocieplenia jest otoczenie całego budynku ciągłą warstwą izolacji, aby wyeliminować mostki cieplne. Ściany i płyty fundamentowe oraz podłogi na gruncie powinno się zawsze ocieplać. W czasie długotrwałych mrozów grunt zachowuje temperaturę dodatnią tylko poniżej strefy przemarzania, czyli głębiej niż 100 cm pod powierzchnią gruntu. Jeśli fundament jest nieocieplony, ciepło z wnętrza jest wprawdzie zatrzymywane przez izolację na ścianach zewnętrznych oraz pod podłogą na gruncie, jednak migruje wzdłuż konstrukcji ściany, a następnie przez mur fundamentowy i ucieka do gruntu. Prawidłowe ocieplenie fundamentu łączące się z ociepleniem ściany skutecznie przeciwdziała tej ucieczce ciepła. Izolacja powinna być tak dobrana, by współczynnik przenikania ciepła U w miejscu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową wynosił maksimum 0,25 W/(m2.K).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Styropian, polistyren ekstrudowany i nie tylko

Ocieplenie stykające się z gruntem jest narażone na uszkodzenia wynikające z naporu ziemi, wilgoć, a także zniszczenie przez gryzonie oraz korzenie roślin, dlatego powinno być wytrzymałe. Ocieplenie fundamentowej ściany trójwarstwowej nie styka się bezpośrednio z gruntem i może mieć mniejszą wytrzymałość. Najpopularniejszym materiałem do izolowania części podziemnych budynku jest styropian (EPS 100 lub EPS 200). W przypadku gruntów zawilgoconych i nieprzepuszczalnych zaleca się bardziej odporny polistyren ekstrudowany XPS. Niektóre płyty XPS mają na zewnętrznej powierzchni rowki drenażowe ułatwiające odprowadzanie wody. Układając ocieplenie na izolacji przeciwwilgociowej, warto osłonić je od strony gruntu folią kubełkową lub wyprawą tynkarską z dodatkami hydrofobowymi. Grunt wokół fundamentów i pod podłogą na gruncie dociepla się także impregnowanym kruszywem keramzytowym lub perlitem. Keramzyt poprawia właściwości termiczne gruntu oraz ułatwia odprowadzenie wody od budynku.

Głębokość ocieplenia

Podczas ocieplania domu o ścianach naziemnych dwuwarstwowych najlepsze rezultaty osiąga się, układając izolację po zewnętrznej stronie muru fundamentowego. Ponieważ zimą temperatura w głębszych warstwach gruntu jest nieco wyższa niż na powierzchni, warstwa ocieplenia ułożona niżej teoretycznie mogłaby być nieco cieńsza. W praktyce ścianę fundamentową ociepla się warstwą o jednakowej grubości, układając ją na całej wysokości fundamentu i opierając ocieplenie o górę ławy. Robi się tak głównie ze względu na wygodę pracy. Jeżeli dom jest niepodpiwniczony, a parter jest znacznie powyżej poziomu gruntu, to głębokość, do jakiej układamy ocieplenie, może być mniejsza. Powinno ono jednak być zagłębione minimum 50 cm.

W pionie lub po obwodzie

W zależności od materiału izolację cieplną układa się po wykonaniu pionowej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej muru fundamentowego albo mocuje się ją do muru i dopiero całość osłania hydroizolacją. Zamiast ocieplenia w pionie można zastosować ocieplenie obwodowe, to znaczy ułożyć warstwę izolacji poziomo wokół budynku, tak aby nie dopuścić do wychłodzenia gruntu przy fundamencie. Taka opaska powinna być odpowiednio gruba i szeroka (musi mieć ponad 1 m szerokości), żeby ciepło nie przedostało się do fundamentów pod ociepleniem. Ocieplenie obwodowe stosuje się najczęściej w przypadku posadowienia domu na płycie fundamentowej. Jest też skutecznym sposobem zabezpieczania przed przemarzaniem fundamentu w miejscach obniżonych, na przykład przy wjazdach do garażu podziemnego lub zewnętrznych wejściach do piwnic.

Termoizolacja fundamentów o scianach trójwarstwowych

Jeżeli ściany są wzniesione w technologii trójwarstwowej, najczęściej w identyczny sposób konstruuje się ścianę fundamentową. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie – ocieplenie fundamentu łączy się wówczas z ociepleniem ściany. Szeroki monolityczny lub murowany fundament, na którym opiera się ściana trójwarstwowa, ociepla się od zewnątrz i wyprowadza izolację ponad styk podłogi parteru z murem, tak aby warstwa ocieplenia nachodziła na część osłonową ściany. W domach, w których są ściany jednowarstwowe z pustaków z ceramiki poryzowanej, fundament najczęściej wykonuje się jako dwuwarstwowy z ociepleniem od zewnątrz lub trójwarstwowy ze ścianką osłaniającą izolację.

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu od wewnątrz. Wybieramy materiały...

Czasem ocieplenie od wewnątrz to jedyne wyjście. W takich sytuacjach warto skorzystać z technologii...

Czym są mostki termiczne? Gdzie mogą się pojawiać...

Wszyscy chcemy, aby ogrzewanie domu było jak najtańsze. Mostki termiczne mogą znacznie podnosić rachunki....

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do izolacji fundamentów to dobry wybór. Ma zwiększoną hydrofobowość i wysokie...

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat...