| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja przeciwwilgociowa przy pokryciu dachowym z blachy

Izolacja przeciwwilgociowa przy pokryciu dachowym z blachy

Izolacja przeciwwilgociowa dachu chroni wnętrze domu przed opadami atmosferycznymi na wypadek jakiejś usterki pokrycia dachowego. Czy rzeczywiście warto bezwzględnie stosować taką izolację dachu? Radzimy również, z czego wykonać izolację przeciwwilgociową pod blachę dachową.

Autor: Mariusz Bykowski

Wysokoparoprzepuszczalna folia dachowa pod blachodachówkami z posypką mineralną

Izolacja przeciwwilgociowa pod pokryciem dachowym z blachy

Na dachu, pod blachą dachową powinna się znaleźć warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja przeciwwilgociowa dachu chroni wnętrze domu na wypadek jakiejś usterki pokrycia dachowego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pod blachy profilowane (blachodachówki, blacha trapezowa), układane na ruszcie, stosuje się najczęściej folie wstępnego krycia – nisko- lub wysokoparoprzepuszczalne. Ich zdumiewającą cechą jest to, że z jednej strony zatrzymują wodę, a z drugiej nie stanowią zapory dla pary wodnej i umożliwiają jej wydostawanie się z poddasza poza dom.

Ruszt można też zbudować na sztywnym poszyciu zaizolowanym papą termozgrzewalną. Niestety, takie rozwiązanie powoduje zwiększenie obciążenia więźby. Nie da się jednak ukryć, że izolacja dachu z papy jest trwalsza od izolacji z folii.

Na sztywnym poszyciu montuje się zazwyczaj blachy płaskie. Pod takimi pokryciami, zwłaszcza pod blachę stalową, nie układa się papy. Używana jest tutaj specjalna folia wstępnego krycia, która od zwykłej różni się większą gramaturą i wzmocnieniami utrudniającymi jej przypadkowe rozerwanie lub przetarcie. Są też grube membrany separacyjne, które ułożone pod blachą umożliwiają wentylację jej spodniej strony. Powietrze cyrkulujące pod pokryciem chłodzi je i osusza od spodu. Membrany takie mają strukturę przestrzenną, utworzoną z luźno splecionych sztywnych włókien lub wytłoczone wypustki o kształcie odwróconych kubełków.

Izolacją w przypadku pokrycia dachowego z blachy może być też tradycyjna folia wstępnego krycia. Mocuje się ją między krokwiami i kontrłatami. Dopiero na kontrłatach układa się wówczas sztywne poszycie i blachę dachową.

W przypadku pokryć wentylowanych – a są to zazwyczaj pokrycia z blachy profilowanej, rzadziej z płaskiej – przepływ powietrza odbywa się przez przestrzeń powstałą między kontrłatami lub poprzez membranę separacyjną. Bez względu na to, jak wygląda przestrzeń wentylowana, wloty do niej mieszczą się w okapie dachu, a wyloty w kalenicy lub w miejscu zamontowania specjalnych kominków wentylacyjnych.

Błędy w wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej dachu z blachy

Izolacja przeciwwilgociowa dachu to często obszar różnych zaniedbań i błędów.

Stosunkowo najmniej kłopotów przysporzy izolacja z papy. Trzeba tylko pamiętać, żeby papa nie została ułożona od strony kalenicy w dół (woda będzie wpływać między połączenia pasów), aby dokładnie przylegała do podłoża i była układana na odpowiedni (10-15-centymetrowy) zakład. Błędem jest stosowanie papy bezpośrednio pod blachę. Może ona zwiększać ryzyko korozji pokrycia dachowego.

Najwięcej błędów popełnia się przy układaniu folii wstępnego krycia. Folię wstępnego krycia rozkłada się napisami w stronę dachu, nie uszczelnia się styków poszczególnych pasów folii, nie przestrzega wymogów producenta co do szerokości zakładów. Do najdrastyczniejszych błędów należą jednak przypadkowe przedarcia już po ułożeniu folii wstępnego krycia. Często bowiem folia wstępnego krycia jest byle jak łatana albo przedarcia są wręcz ignorowane – inwestor przecież nie zdemontuje pokrycia, żeby sprawdzić, co się pod nim kryje.

Ocieplenie starego domu drewnianego: czemu można to robić tylko wełną mineralną?

Bywa, że wybudowany przed laty drewniany dom nie spełnia współczesnych standardów w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co...

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą...