| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja balkonu - jak pozbyć się mostków termicznych?
Co zrobić, żeby po zimie nie pękały płytki?

Izolacja balkonu - jak pozbyć się mostków termicznych?

Izolacja balkonu od zimna jest niezwykle ważna. Jeżeli nie wykonasz odpowiedniego ocieplenia balkonu, na wiosnę możesz mieć problem z odpadającymi płytkami lub popękanym podłożem. Przekonaj się, jak skutecznie wykonać izolację balkonu - zarówno w trakcie budowy domu, jak i podczas remontu mieszkania.

Jak zacząć pracę nad izolacją balkonu?

Płyta balkonu i warstwa spadkowa muszą być zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą, gdyż w okresie zimowym mogłoby to doprowadzić do ich zniszczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pokrycie powierzchni płynną masą izolacyjną lub zaprawą uszczelniającą. Krawędzie połączenia płyty ze ścianą zabezpiecza się profilowaną taśmą uszczelniającą, którą trzeba zatopić w warstwie hydroizolacji. Jeśli balkon przylega do dwóch ścian, na ich styku wkleja się profilowany narożnik.

Jakie płytki na balkon?

Okładzina ceramiczna na balkonie musi być odporna na mróz i działanie czynników atmosferycznych. Dlatego zanim położymi płytki, musisz dokładnie przemyśleć kwestię ocieplenia balkonu. Czemu? Ponieważ to w dużym stopniu definiuje, jakie płytki ceramiczne powinieneś wybrać. Płytki powinny mieć niewielką nasiąkliwość i być odporne na ścieranie. W trosce o bezpieczeństwo warto się zdecydować na płytki antypoślizgowe – gdy spadnie śnieg lub gdy będą mokre, nie sprawią problemu z bezpiecznym poruszaniem się po balkonie. Płytki na balkonie powinny być przyklejone całą powierzchnią. Zapobiegnie to ich pękaniu pod wpływem obciążeń, a także uniemożliwi wnikanie pod nie wody, a w konsekwencji ich odspajanie (na przykład pod wpływem napierającej zamarzniętej wody). Najpewniejszym sposobem osiągnięcia pełnego przylegania płytek do podłoża jest nanoszenie kleju zarówno na podłoże, jak i na spód płytek, oraz staranne dociśnięcie ich do podłoża. Zaprawę klejową rozprowadza się na obu płaszczyznach pacą zębatą w prostopadłych kierunkach (na przykład na podłożu prawo-lewo, a na płytkach góra-dół). Prace układania płytek ceramicznych należy prowadzić na małej powierzchni, aby nie przekraczać czasu otwartego danej zaprawy (by nie wystąpił tak zwany efekt naskórkowania). Do mocowania okładziny zewnętrznej bezwzględnie trzeba wybierać elastyczne kleje wodo- i mrozoodporne. Po mniej więcej 24 godzinach możemy przystąpić do spoinowania płytek. Należy pamiętać, aby zaprawa do spoinowania również była odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Schemat prawidłowego wykonana izolacji balkonu od mrozu

Ocieplanie balkonu - zasady skutecznego wykonania izolacji

Żelbetowa płyta balkonu jest zazwyczaj na całej długości połączona ze stropem. Sprzyja to powstawaniu na ich styku mostka termicznego. Aby nie było dużych strat ciepła oraz by nie dochodziło do przemarzania ścian w okolicy stropu, balkony trzeba izolować termicznie. Nowoczesnym rozwiązaniem, choć jeszcze mało popularnym z uwagi na koszty, są łączniki termoizolacyjne. Są to elementy zbudowane z prętów ze stali nierdzewnej i szlachetnej, połączonych pianką polistyrolową wzmacnianą wkładkami betonowymi lub stalowymi. Umieszcza się je na styku płyty ze stropem tak, by przekładka z pianki pokrywała się z warstwą izolacji termicznej ściany. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak ocieplenie płyty balkonu.

Warstwa izolacji termicznej nie musi być gruba (zazwyczaj wystarcza około 5 cm), ale powinna być umieszczona po obu stronach płyty. Choć najwięcej ciepła ucieka przez strefę znajdującą się w odległości 1 m od ściany domu, to warto izolować całą płytę, chociażby ze względu na łatwiejsze wykończenie równej powierzchni. Grubość termoizolacji zależy nie tylko od parametrów, ale także od miejsca, jakie może ona zająć (okładzina z płytek powinna się znaleźć pod ościeżnicą drzwi balkonowych). Najlepiej stosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego, które są nienasiąkliwe, twarde i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.