| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja akustyczna ścian i stropów. Dlaczego izolacyjność akustyczna jest ważna?

Izolacja akustyczna ścian i stropów. Dlaczego izolacyjność akustyczna jest ważna?

Budując dom, często zapomina się o izolacyjności akustycznej. Właściwa izolacja akustyczna ścian i stropów znacząco wpłynie na poprawę komfortu mieszkania. Nie zapominaj więc o wyciszeniu ścian i wyciszeniu sufitów, czy to na etapie budowy, czy podczas remontu.

Autor: Isover

Co zrobić, gdy podczas budowy, nie zadbano o właściwą izolacyjność akustyczną przegród? Można przynajmniej częściowo wyciszyć ściany, stropy, podłogi, dachy, używając specjalistycznych materiałów do wykonania izolacji akustycznej

O ciszy musi myśleć już projektant. To on bowiem proponuje materiały i rozwiązania, które mają pomóc spełnić wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej. Wymagania te dla domów jednorodzinnych nie są wcale wysokie. Ponadto bywa, że architekci nie przywiązują należytej uwagi do zagadnień związanych z akustyką. Później to samo robią wykonawcy. Rezygnują z pewnych rozwiązań, żeby szybciej skończyć pracę i nie narazić inwestora na dodatkowe koszty. To poważny błąd, który trudno póżniej naprawić.

Cechy zapewniające wysoką izolacyjność akustyczną

Bezspornie zdolność tłumienia dźwięków zapewnia duży ciężar. Masywne ściany i stropy znakomicie powstrzymują ich przenikanie. Także lżejsze produkty potrafią radzić sobie z hałasem, jeśli mają porowatą lub włóknistą strukturę. Przykładem niech będzie korek lub wełna mineralna. Tłumienie dźwięku to także domena elementów o specjalnej, kanałowej budowie – na przykład pustaków. Rozpraszanie dźwięków zapewniają z kolei produkty odpowiednio ukształtowane lub perforowane – na przykład akustyczne płyty sufitowe. Z dźwiękami uderzeniowymi rozprawią się z kolei materiały elastyczne – guma, pianka poliuretanowa albo styropian elastyczny.

Jak wyciszyć ściany

Sciany powinny powstrzymywać przede wszystkim przepływ dźwięków powietrznych. O ile to możliwe, warto również zadbać, żeby nie przekazywały dźwięków uderzeniowych i drgań ze stropów, podłóg oraz sąsiednich ścian. Pierwszym i najlepszym sposobem na uzyskanie ścian o dobrych parametrach akustycznych jest zbudowanie ich z materiałów tłumiących dźwięki. Należą do nich ciężkie bloczki z silikatów i cegły ceramicznej. Jeśli zdecydujesz się na beton komórkowy lub pustaki, a tym bardziej konstrukcję szkieletową, izolacyjność akustyczną powinna zapewnić gruba warstwa ocieplenia z wełny mineralnej. W ścianach szkieletowych ważne są przekładki akustyczne między nimi a stropami. Przekładki są robione z taśmy kauczukowej lub wełny mineralnej.

Ciche ściany działowe

Ciche powinny być też ściany działowe – najlepiej budować je z cegły ceramicznej, klinkierowej lub silikatowej. Jeżeli ściany wewnętrzne mają mieć lekką konstrukcję szkieletową, warto wykorzystać „najcichszy” system ich budowy. Systemy ścian szkieletowych oferują producenci płyt g-k oraz g-w i oprócz tradycyjnych mają też w ofercie specjalne systemy o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Wyciszony dach

Te płaskie będą lepiej chronić akustycznie, jeśli zbudujesz je z betonu i zaizolujesz wełną mineralną. Dachy skośne także przeważnie dobrze tłumią dźwięki, zwłaszcza gdy są solidnie ocieplone wełną i kryte ciężkim materiałem – dachówką, łupkiem lub płytami włóknocementowymi. Dodatkowej izolacji mogą więc wymagać te dachy skośne, które są kryte blachą profilowaną i na dodatek na ich więźbie nie ma tradycyjnego sztywnego poszycia. Takie dachy podczas deszczu zachowują się czasem podobnie jak werbel – potęgują odgłos uderzających kropli. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie są dostatecznie ocieplone.

Izolacja akustyczna stropu

Ciche są stropy żelbetowe lub betonowe prefabrykowane. Gorzej wypadają pod tym względem stropy gęstożebrowe. Stropy mają to do siebie, że przekazują dźwięki uderzeniowe na ściany. Jakiekolwiek będą i tak powinno się je izolować akustycznie – wełną mineralną, styropianem akustycznym lub specjalnymi matami kauczukowymi układanymi, zanim zrobisz podkład podłogowy. Podkład trzeba przy tym odseparować także od ścian, wykonując dookoła niego tak zwaną dylatację obwodową z pianki polietylenowej lub pasków styropianu. Najgorsze pod względem akustycznym są stropy drewniane, które wymagają bardzo starannego wykonania i zaizolowania akustycznego, żeby nie skrzypiały i nie dudniły podczas chodzenia po nich. Dobrze wycisza je wełna mineralna lub keramzyt stosowane jako wypełnienie między belkami. Między belkami a legarami oraz między legarami a deskami lub płytami podłogowymi powinny być umieszczone taśmy wyciszające z wełny lub kauczuku.

Okna i drzwi

Pod względem akustycznym najlepsze są okna drewniane o podwyższonej izolacyjności. Ich wskaźnik Rw wynosi 40-50, a nawet dochodzi do 60 dB. Im wyższa wartość wskaźnika Rw, t ym lepiej. Trzeba przy tym odróżnić Rw całego okna od Rw szyby. Pakiety szybowe o dobrej izolacyjności akustycznej mają tafle szkła o zróżnicowanej grubości. Mogą mieć również taki rodzaj szkła, które potrafi pochłaniać dźwięki. Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny mieć konstrukcję pełną. Drzwi zbudowane z ramy obitej obustronnie płytą mają znacznie mniejszą izolacyjność akustyczną. Pogarszają ją również przeszklenia.

Fakty i mity na temat komfortu cieplnego w budynku. Czy współczynnik przenikania ciepła jest najważniejszy?

Kluczowym wskaźnikiem, używanym do analizowania komfortu cieplnego w domu, jest wypadkowa...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepłe poddasze: sposoby izolowania skosów

Poddasze przeznaczone na funkcje mieszkalne można ocieplić na wiele sposobów. Jakie mamy możliwości?...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.