| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Hydroizolacje fundamentów. Poznaj rodzaje izolacji ścian fundamentowych

Hydroizolacje fundamentów. Poznaj rodzaje izolacji ścian fundamentowych

Hydroizolacja ścian fundamentowych zależy przede wszystkim od warunków gruntowych na działce. Gdy dowiesz się, jaki jest poziom wód gruntowych i jaki grunt, zdołasz właściwie dobrać izolację poziomą i izolację pionową fundamentów.

Najpierw zbadaj, później izoluj

Żeby przygotować odpowiednią hydroizolację  fundamentów i piwnic przed wilgocią powinieneś najpierw zlecić zbadanie warunków gruntowo-wodnych na działce. Taką usługę oferuje geotechnik. Izolacja wodochronna jest zawsze konieczna, ponieważ woda gruntowa stale wywiera ciśnienie hydrostatyczne na elementy budynku, jest też podciągana kapilarnie do góry.

Izolacje pionowe i izolacje poziome

Gdy budujesz dom musisz wykonać dwa rodzaje hydroizolacji:

  • izolację poziomą - układa się ją na ławach fundamentowych oraz ścianie fundamentowej lub piwnicznej poniżej ściany parteru;
  • izolację pionową - układana jest na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych lub na zewnętrznej powierzchni ścian piwnicznych.

Obie izolacje muszą być szczelnie połączone ze sobą.

Trzy stopnie izolacji

  • Na gruntach przepuszczalnych (piaski i żwiry) woda opadowa szybko przesiąka w głąb. Gdy woda gruntowa zalega co najmniej 1 m poniżej poziomu posadowienia budynku, wystarczy lekka izolacja, czyli zabezpieczenie pionowe ścian fundamentowych lub piwnicznych oraz poziome odcięcie od podłoża ławy fundamentowej albo podłogi piwnicznej szczelną warstwą masy bitumicznej bądź polimerowej, zaprawy wodoszczelnej albo papy lub folii (te ostatnie są zwykle używane do izolacji poziomej).
  • Na gruntach spoistych( gliny, iły) woda opadowabardzo powoli przesiąkaw głąb, dlatego może długo napierać na podziemnączęść budynku, którą należy zabezpieczyć średnią izolacją, czyli ze wzmocnioną izolacją ścian fundamentowych, na przykład z podwójną warstwą zaprawy wodoszczelnej, mas hydroizolacyjnych, papy czy folii izolacyjnej. W takim wypadku warto także wykonać wokół domu drenaż.
  • Gdy wody gruntowe zalegają wysoko lub jest realne zagrożenie, że mogą się okresowo podnosić, trzeba wykonać ciężką izolację, która będzie nie tylko absolutnie szczelna, ale także wytrzymała mechanicznie, żeby znieść ciśnienie hydrostatyczne napierającej wody. Używa się w tym celu folii zgrzewanych lub samoprzylepnych (układanych na zagruntowanym podłożu). Dodatkowo hydroizolację pionową warto osłonić folią kubełkową. W trudnych warunkach, zwłaszcza gdy chcesz zbudować piwnicę, ciężką izolację można wykonać z betonu wodoszczelnego.

Płyty, granulat i maty z wełny mineralnej. Materiały do ocieplenia poddasza i domu

Szklana lub skalna wełna mineralna ma dobrą izolacyjność cieplną, jest paroprzepuszczalna i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Ocieplanie domu i energooszczędność - sprawdź, co...

Termomodernizacja domu związana jest z szeregiem prac. Najbardziej jednak kojarzona jest z ociepleniem domu...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.