| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a zapotrzebowanie na energię pierwotną

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a zapotrzebowanie na energię pierwotną

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości energii ogromne znaczenie ma izolacyjność cieplna przegród i zapewnienie szczelności budynku. Liczy się dobry materiał termoizolacyjny, którego współczynnik przewodzenia ciepła λ będzie miał jak najniższą wartość.

Autor: Piotr Mastalerz

Budynek energooszczędny nie musi być technologicznie „odjechany”. Wystarczą ogólnodostępne materiały i rozwiązania sprawdzone od lat. Dlatego, do izolacji termicznej ścian warto wybrać styropian, a do fundamentów – polistyren ekstrudowany

Domy energooszczędne

To budynki w tak zwanym standardzie NF40. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię pierwotna nie może być wyższe niż 40 kWh/(m2.rok). Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić dla ścian zewnętrznych nie więcej niż 0,15 W/(m2.K), a dla dachów, stropodachów i stropów nad nieogrzewanymi przestrzeniami – 0,12 W/(m2.K). U podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami nie może być wyższe niż 0,20 W/(m2.K). Okna muszą mieć współczynnik Uw maksymalnie 1,0 W/(m2.K), a drzwi i bramy garażowe 1,3 W/(m2.K). Parametr szczelności powietrznej budynku pasywnego [n50] powinien wynosić 1,0 1/h. Sprawność odzysku ciepła z systemu wentylacji musi sięgać przynajmniej 850%.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Domy pasywne

To budynki w tak zwanym standardzie NF15. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię pierwotna nie może być wyższe niż 15 kWh/(m2.rok). Wynika z tego wyraźnie, że dom taki praktycznie nie powinien być niczym ogrzewany. Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić dla ścian zewnętrznych oraz dachów, stropodachów i stropów nad nieogrzewanymi przestrzeniami nie więcej niż 0,10 W/(m2.K). U podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami nie może być wyższe niż 0,12 W/(m2.K). Okna i drzwi zewnętrzne muszą mieć współczynnik Uw maksymalnie 0,8 W/(m2.K). Parametr szczelności powietrznej budynku pasywnego [n50] powinien wynosić 0,6 1/h. Sprawność odzysku ciepła z systemu wentylacji musi sięgać przynajmniej 90%.

Izolacja domów pasywnych i energooszczędnych

Dom energooszczędny lub pasywny musi mieć dobrze zaizolowane przegrody. Zaczynając od dołu – liczy się skuteczne odcięcie budynku od zimnego gruntu. W domach pasywnych najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie posadowienie budynku na płycie fundamentowej. Płytę najłatwiej jest ocieplić i uniknąć mostków termicznych. Wykorzystuje się do tego najczęściej płyty styropianowe oznaczane EPS 200 lub płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. W domach energooszczędnych można zamiast płyty zrobić fundamenty tradycyjne. Termoizolacja ze styropianu EPS 100 musi wówczas otulić ściany fundamentowe po obwodzie budynku. Płyty muszą sięgać aż do górnego poziomu ław. Tu również warto rozważyć zastosowanie polistyrenu XPS, gdyż ma on jeszcze mniejszą chłonność niż styropian. Podłogę na gruncie izoluje się także styropianem EPS 100. Warstwa nie powinna być tu cieńsza niż 18 cm. Do izolacji ścian zewnętrznych polecany jest styropian EPS 70 Fasada. Styropian lub polistyren XPS mogą zostać użyte również do izolacji dachu płaskiego a nawet skośnego (chociażby jako izolacja nakrokwiowa).

Jak ustalić grubość termoizolacji

To nie może być spontaniczna decyzja inwestora lub kierownika budowy. Rodzaj i grubość izolacji termicznej w przypadku domów aspirujących do standardu NF40, a tym bardziej NF15, muszą być ustalone przez projektanta. Wiadomo, że warstwa termoizolacyjna w przegrodach domów energooszczędnych i pasywnych musi być gruba. Z tego względu warto szukać materiałów ociepleniowych o jak najniższym współczynniku lambda. Uda się wtedy zapewnić taką samą izolacyjność termiczną przegrody przy cieńszej warstwie izolacji cieplnej.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wśród produktów o ponadstandardowych właściwościach termoizolacyjnych jednym z najpopularniejszych jest styropian grafitowy, używany do ocieplania ścian, fundamentów, stropów i stropodachów. Jego deklarowany współczynnik λ wynosi 0,031-0,033 W/(m.K). Od niedawna dostępne są też płyty zespolone, w których styropian grafitowy połączony jest z białym. Ich deklarowany współczynnik λ wynosi 0,031 W/(m.K), czyli 30% mniej niż w przypadku tradycyjnych styropianów.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie tylko izolacja

Energooszczędny dom musi mieć też energooszczędne okna. W tym przypadku proponowane są okna dowolnej konstrukcji, byle współczynnik przenikania ciepła przez ich ościeżnice [Uk] był nie większy niż 1,0 W/(m2.K), a przez szyby [Ug] – maksimum 0,8 W/(m2.K). Nie jest natomiast prawdą, że w budynkach energooszczędnych konieczne jest stosowanie OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Owszem jest to pożądany dodatek do całości, ale decyzja o zakupie pompy ciepła, kolektorów słonecznych lub baterii fotowoltaicznych powinna wynikać z rachunku ekonomicznego. Z pewnością jednak w budynkach standardu NF40 i NF15 nie może zabraknąć rekuperatora, czyli urządzenia odzyskującego ciepło z powietrza usuwanego poza budynek przez system wentylacji mechanicznej.

Dofinansowanie budowy domów pasywnych i energooszczędnych

Wznosząc budynek energooszczędny lub pasywny, możesz ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla domu w standardzie NF40 można zyskać dofinansowanie do kredytu, które wyniesie nawet 30 000 zł. Dopłata do domów pasywnych może sięgnąć 50 000 zł. Pieniądze będą przekazane po zakończeniu budowy. Warunkiem jest oczywiście zaciągnięcie kredytu na budowę domu, w jednym z banków wskazanych przez NFOŚiGW. Ostrzegamy jednak, ze procedura jest skomplikowana. Nie trzeba już co prawda weryfikować projektów, ale kontrolowany będzie budynek. Czeka go między innymi przejście testu szczelności. NFOŚiGW powtórzy go po trzech latach, aby upewnić się, czy nie nic się pod tym względem nie zmieniło. Ma również prawo do przeprowadzenia badań termowizyjnych.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – zmiany od stycznia 2017 roku

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki...

Szary styropian trzeciej generacji – materiał...

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych...