| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Czy docieplenie tylko części domu na pewno przyniesie korzyść?

Czy docieplenie tylko części domu na pewno przyniesie korzyść?

Aby docieplenie ścian przyniosło dobre rezultaty, dom musi być ocieplony w całości. Jedynie szczelne ocieplenie zagwarantuje, że nie pojawią się mostki termiczne, którymi będzie uciekać ciepło z domu. Dlatego termoizolacje ścian, piwnic i dachu powinny łączyć się ze sobą.

Częściowe docieplenie domu

Niestety, praktyka pokazuje, że nie zawsze możliwe jest ocieplenie całego budynku. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy ma on kilku właścicieli i nie udało się wszystkich nakłonić do termomodernizacji.

Problem ten znany jest zwłaszcza mieszkańcom domów bliźniaczych oraz segmentów w zabudowie szeregowej. Czy czekać wówczas, aż sąsiad zdecyduje się wreszcie na docieplenie domu, czy ocieplać? Radzimy ocieplać, bo chociaż w pewnym stopniu uda się wtedy zmniejszyć zużycie energii cieplnej.

Czy można docieplać z pominięciem piwnic?

W starych domach piwnic się nie ocieplało. Pod ziemią musiał panować chłód, aby nie psuła się magazynowana tam żywność. Nikt też nie przejmował się, że tą drogą uciekała spora część ciepła z wyższych kondygnacji. Jeśli więc zamierzamy rozpocząć docieplanie ścian, nie możemy pomijać piwnic ani ścian fundamentowych.

Trzeba je fragmentami odkopywać i układać na nich od zewnątrz warstwę termoizolacyjną. Co istotne, będziemy mogli przy okazji naprawić lub ułożyć na nowo hydroizolację pionową muru, a może także, gdy będzie to konieczne, odbudować izolację poziomą (metoda podcinania ścian lub iniekcji).

Przepisy mówią, że jeżeli ocieplona jest podłoga parteru, wystarczy zaizolować ściany podziemne zaledwie do głębokości 0,5 m, licząc od stropu lub podłogi na gruncie. Jeśli jednak piwnica jest ogrzewana, izolacja powinna sięgać aż do ław fundamentowych. Ocieplić też trzeba będzie piwniczną podłogę.

Czym ocieplać podziemne części domu?

Najlepszymi materiałami do izolowania podziemnych części domu są styropian EPS 100 oraz polistyren ekstrudowany XPS lub pianka poliuretanowa PIR. Właściwości termoizolacyjne mają też kruszywo keramzytowe oraz granulat pollytag. Wystarczy zasypać nimi wykopy wokół piwnic lub fundamentów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.