| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Czy docieplenie tylko części domu na pewno przyniesie korzyść?

Czy docieplenie tylko części domu na pewno przyniesie korzyść?

Aby docieplenie ścian przyniosło dobre rezultaty, dom musi być ocieplony w całości. Jedynie szczelne ocieplenie zagwarantuje, że nie pojawią się mostki termiczne, którymi będzie uciekać ciepło z domu. Dlatego termoizolacje ścian, piwnic i dachu powinny łączyć się ze sobą.

Częściowe docieplenie domu

Niestety, praktyka pokazuje, że nie zawsze możliwe jest ocieplenie całego budynku. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy ma on kilku właścicieli i nie udało się wszystkich nakłonić do termomodernizacji.

Problem ten znany jest zwłaszcza mieszkańcom domów bliźniaczych oraz segmentów w zabudowie szeregowej. Czy czekać wówczas, aż sąsiad zdecyduje się wreszcie na docieplenie domu, czy ocieplać? Radzimy ocieplać, bo chociaż w pewnym stopniu uda się wtedy zmniejszyć zużycie energii cieplnej.

Czy można docieplać z pominięciem piwnic?

W starych domach piwnic się nie ocieplało. Pod ziemią musiał panować chłód, aby nie psuła się magazynowana tam żywność. Nikt też nie przejmował się, że tą drogą uciekała spora część ciepła z wyższych kondygnacji. Jeśli więc zamierzamy rozpocząć docieplanie ścian, nie możemy pomijać piwnic ani ścian fundamentowych.

Trzeba je fragmentami odkopywać i układać na nich od zewnątrz warstwę termoizolacyjną. Co istotne, będziemy mogli przy okazji naprawić lub ułożyć na nowo hydroizolację pionową muru, a może także, gdy będzie to konieczne, odbudować izolację poziomą (metoda podcinania ścian lub iniekcji).

Przepisy mówią, że jeżeli ocieplona jest podłoga parteru, wystarczy zaizolować ściany podziemne zaledwie do głębokości 0,5 m, licząc od stropu lub podłogi na gruncie. Jeśli jednak piwnica jest ogrzewana, izolacja powinna sięgać aż do ław fundamentowych. Ocieplić też trzeba będzie piwniczną podłogę.

Czym ocieplać podziemne części domu?

Najlepszymi materiałami do izolowania podziemnych części domu są styropian EPS 100 oraz polistyren ekstrudowany XPS lub pianka poliuretanowa PIR. Właściwości termoizolacyjne mają też kruszywo keramzytowe oraz granulat pollytag. Wystarczy zasypać nimi wykopy wokół piwnic lub fundamentów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Szary styropian trzeciej generacji – materiał...

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...