| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Chcesz wykonać docieplenie domu? Audyt energetyczny wskaże, jak to zrobić

Chcesz wykonać docieplenie domu? Audyt energetyczny wskaże, jak to zrobić

Docieplenie domu spowoduje obniżenie zapotrzebowania na energię zużywaną do jego ogrzewania, a jednocześnie przełoży się na oszczędności w kosztach ogrzewania. By skutecznie zmniejszyć straty ciepła, przed podjęciem decyzji o zakresie termomodernizacji warto zasięgnąć porady specjalisty, który może przeprowadzić audyt energetyczny. Radzimy, jak się do tego przygotować.

Wymagania i przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków zmieniają się wraz z postępem technicznym. Pojawiają się bowiem nowe materiały, urządzenia i rozwiązania umożliwiające efektywniejsze wykorzystywanie energii. Jednocześnie drożeją paliwa, a to sprawia, że opłacalne staje się stosowanie technologii, które wcześniej uznawane były za zbyt drogie. Stąd właśnie bardzo poważnie należy zastanowić się nad wykonaniem docieplenia domu.

Kiedy zdecydować się na docieplenie domu?

Wymagania dotyczące właściwości termoizolacyjnych przegród budowlanych, czyli ścian, dachu czy podłogi na gruncie, wynikające z chęci ograniczenia zużycia energii do ogrzewania budynków po raz pierwszy wprowadzono w Polsce w 1982 roku. Wobec tego w domach budowanych wcześniej mamy duże straty ciepła – zwykle ocieplano je tylko 5-centymetrową warstwą izolacji. Obecnie takie domy z pewnością warto docieplić. Później też nie było lepiej, bo do połowy lat 90. XX wieku ceny energii były dość niskie, więc wielu inwestorów nie przestrzegało zaostrzonych w 1991 roku wymagań dotyczących właściwości termoizolacyjnych przegród budowlanych. Dopiero w ciągu kilku ostatnich lat, kiedy ceny paliw zaczęły gwałtownie wzrastać, zauważono, że dodatkowe pieniądze wydane na skuteczniejszą izolację zwracają się już po kilku latach dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie domu. Te same zasady dotyczą domów remontowanych – tu też warto zadbać, by przegrody były tak docieplone, aby ich współczynnik przenikania ciepła U nie był wyższy od wartości uznawanych obecnie za optymalne:

  • w przypadku domu z centralnym ogrzewaniem wodnym – 0,24 W/(m2·K) dla ścian murowanych i 0,27 W/(m2·K) dla ścian w technologii szkieletowej oraz 0,27 W/(m2·K) dla podłóg na gruncie i 0,20 W/(m2·K) dla połaci dachowych;
  • przy ogrzewaniu elektrycznym – 0,14 W/(m2·K) dla ścian murowanych i 0,16 W/(m2·K) dla ścian w technologii szkieletowej oraz 0,17 W/(m2·K) dla podłóg na gruncie i 0,19 W/(m2·K) dla dachu.

Decyzję o zastosowaniu warstwy ocieplenia o konkretnej grubości lub okien o niskim współczynniku przenikania ciepła powinien jednak poprzedzić rachunek ekonomiczny. Warto bowiem wiedzieć, czy zainwestowana w skuteczniejszą izolację kwota nie jest wyższa od tej, którą wydalibyśmy na ogrzewanie domu przez cały okres jego „życia” (a więc do czasu, kiedy jego użytkowanie będzie ekonomicznie uzasadnione, czyli koszty niezbędnego remontu nie przekroczą kosztów budowy nowego domu). Takie obliczenie opłacalności inwestycji najlepiej zlecić audytorowi energetycznemu.

Autor: Piotr Mastalerz

Ocieplamy, oszczędzamy

Autor: Niezabitowska-Krogulec Magdalena

Ocieplamy, oszczędzamy

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy audyt energetyczny?

Przed podjęciem decyzji o zakresie termomodernizacji warto zasięgnąć porady specjalisty – audytora energetycznego. Może to nas uchronić przed nietrafioną modernizacją elementu, który w rzeczywistości ma niewielki wpływ na efektywność energetyczną budynku. Opracowanie, czyli audyt określa bowiem zakres i parametry techniczne możliwych wariantów termomodernizacji i wskazuje optymalne rozwiązanie. Ponadto audyt energetyczny będzie potrzebny, jeśli zamierzamy ubiegać się o kredyt na termomodernizację domu. W audycie wykazuje się wówczas, że kredyt pomniejszony o premię termomodernizacyjną (zwrot 1/4 poniesionych kosztów z budżetu państwa) da się spłacić z kwot zaoszczędzonych na ogrzewaniu maksymalnie w ciągu 10 lat.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....