| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Chcesz wykonać docieplenie domu? Audyt energetyczny wskaże, jak to zrobić

Chcesz wykonać docieplenie domu? Audyt energetyczny wskaże, jak to zrobić

Docieplenie domu spowoduje obniżenie zapotrzebowania na energię zużywaną do jego ogrzewania, a jednocześnie przełoży się na oszczędności w kosztach ogrzewania. By skutecznie zmniejszyć straty ciepła, przed podjęciem decyzji o zakresie termomodernizacji warto zasięgnąć porady specjalisty, który może przeprowadzić audyt energetyczny. Radzimy, jak się do tego przygotować.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Wymagania i przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków zmieniają się wraz z postępem technicznym. Pojawiają się bowiem nowe materiały, urządzenia i rozwiązania umożliwiające efektywniejsze wykorzystywanie energii. Jednocześnie drożeją paliwa, a to sprawia, że opłacalne staje się stosowanie technologii, które wcześniej uznawane były za zbyt drogie. Stąd właśnie bardzo poważnie należy zastanowić się nad wykonaniem docieplenia domu.

Kiedy zdecydować się na docieplenie domu?

Wymagania dotyczące właściwości termoizolacyjnych przegród budowlanych, czyli ścian, dachu czy podłogi na gruncie, wynikające z chęci ograniczenia zużycia energii do ogrzewania budynków po raz pierwszy wprowadzono w Polsce w 1982 roku. Wobec tego w domach budowanych wcześniej mamy duże straty ciepła – zwykle ocieplano je tylko 5-centymetrową warstwą izolacji. Obecnie takie domy z pewnością warto docieplić. Później też nie było lepiej, bo do połowy lat 90. XX wieku ceny energii były dość niskie, więc wielu inwestorów nie przestrzegało zaostrzonych w 1991 roku wymagań dotyczących właściwości termoizolacyjnych przegród budowlanych. Dopiero w ciągu kilku ostatnich lat, kiedy ceny paliw zaczęły gwałtownie wzrastać, zauważono, że dodatkowe pieniądze wydane na skuteczniejszą izolację zwracają się już po kilku latach dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie domu. Te same zasady dotyczą domów remontowanych – tu też warto zadbać, by przegrody były tak docieplone, aby ich współczynnik przenikania ciepła U nie był wyższy od wartości uznawanych obecnie za optymalne:

  • w przypadku domu z centralnym ogrzewaniem wodnym – 0,24 W/(m2·K) dla ścian murowanych i 0,27 W/(m2·K) dla ścian w technologii szkieletowej oraz 0,27 W/(m2·K) dla podłóg na gruncie i 0,20 W/(m2·K) dla połaci dachowych;
  • przy ogrzewaniu elektrycznym – 0,14 W/(m2·K) dla ścian murowanych i 0,16 W/(m2·K) dla ścian w technologii szkieletowej oraz 0,17 W/(m2·K) dla podłóg na gruncie i 0,19 W/(m2·K) dla dachu.

Decyzję o zastosowaniu warstwy ocieplenia o konkretnej grubości lub okien o niskim współczynniku przenikania ciepła powinien jednak poprzedzić rachunek ekonomiczny. Warto bowiem wiedzieć, czy zainwestowana w skuteczniejszą izolację kwota nie jest wyższa od tej, którą wydalibyśmy na ogrzewanie domu przez cały okres jego „życia” (a więc do czasu, kiedy jego użytkowanie będzie ekonomicznie uzasadnione, czyli koszty niezbędnego remontu nie przekroczą kosztów budowy nowego domu). Takie obliczenie opłacalności inwestycji najlepiej zlecić audytorowi energetycznemu.

Autor: Piotr Mastalerz

Ocieplamy, oszczędzamy

Autor: Niezabitowska-Krogulec Magdalena

Ocieplamy, oszczędzamy

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy audyt energetyczny?

Przed podjęciem decyzji o zakresie termomodernizacji warto zasięgnąć porady specjalisty – audytora energetycznego. Może to nas uchronić przed nietrafioną modernizacją elementu, który w rzeczywistości ma niewielki wpływ na efektywność energetyczną budynku. Opracowanie, czyli audyt określa bowiem zakres i parametry techniczne możliwych wariantów termomodernizacji i wskazuje optymalne rozwiązanie. Ponadto audyt energetyczny będzie potrzebny, jeśli zamierzamy ubiegać się o kredyt na termomodernizację domu. W audycie wykazuje się wówczas, że kredyt pomniejszony o premię termomodernizacyjną (zwrot 1/4 poniesionych kosztów z budżetu państwa) da się spłacić z kwot zaoszczędzonych na ogrzewaniu maksymalnie w ciągu 10 lat.

Docieplenie domu: jaki system ociepleń metodą lekką mokrą wybrać? Porównanie

Ocieplanie ścian metodą lekką mokrą to rozwiązanie znane od dawna. Jednak do docieplenia domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Otulina rur - porównanie materiałów do izolacji...

Prawidłowa izolacja rur niesie ze sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana otulina znacznie ograniczy straty...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.