Budowa domu. Jak wykonać hydroizolację w niskich temperaturach?

2013-12-09 16:40

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w czasie przymrozków z zastosowaniem tradycyjnych materiałów bywa ryzykowne. Sprawdź, jakie materiały w przypadku hydroziolacji są odpowiednie do stosowania w niskich temperaturach. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać prace izolacyjne z użyciem materiału zimowego. 

Izolowanie w niskich temperaturach
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Na rynku są dostępne kompletne systemy klejów i tynków cienkowarstwowych, które mogą być układane w temperaturze bliskiej 0°C

Materiały hydroizolacyjne do stosowania w niskich temperaturach

Większość materiałów hydroizolacyjnych jest przeznaczona do aplikacji w temperaturze co najmniej +5°C, bo masy bitumiczne są dyspersjami wodnymi, a szlamy cementowe rozrabia się wodą.

Jeśli chcesz użyć preparatów płynnych, musisz sięgnąć po masy dwuskładnikowe – bitumiczno-kauczukowe, które rozrabia się z mieszanką cementowo-polimerową. Są one przeznaczone do użytku w temperaturze do 0°C.

Bezproblemowe są folie z tworzyw sztucznych, ale te stosuje się tylko w izolacjach poziomych. Papy, nawet wysoko modyfikowane polimerami, można układać w temperaturze do 0°C. Gdy używasz pap termozgrzewalnych w niskiej temperaturze, problemem jest też takie ich podgrzanie, żeby asfalt się rozpłynął.

Zobacz także: Zima na budowie. Produkty budowlane do stosowania w czasie mrozów

Zimowe systemy ocieplania ścian

Wielu producentów oferuje zimowe systemy ocieplania ścian obejmujące kleje do styropianu i siatki, których można używać w temperaturze 0°C.

Tynki cienkowarstwowe akrylowe, silikonowe lub siloksanowe można nakładać, gdy minimalna temperatura wynosi +5°C. Na rynku są również modyfikatory pozwalające nakładać tynki w temperaturze bliskiej 0°C.

Przygotowanie podłoża pod izolację

Podczas niewielkiego mrozu na podłożu można zauważyć iskrzący się szron. Takie podłoże, a także podłoże pokryte cienką warstwą lodu lub mokre w momencie przejścia temperatury przez zero, nie nadaje się do nakładania na nie materiału.

Izolację położysz wtedy na warstewce lodu, która w momencie pojawienia się dodatniej temperatury rozpuści się, a hydroizolacja nie będzie miała odpowiedniej przyczepności do podłoża.

Żeby prawidłowo wykonać izolację z użyciem materiału zimowego, należy podnieść temperaturę podłoża, jednocześnie je osuszając.

Jak prawidłowo wykonać izolację z użyciem materiału zimowego

Materiały rolowe, na przykład papy, samoprzylepne membrany bitumiczne czy folie, w niskiej temperaturze stają się bardziej sztywne, co dodatkowo utrudnia właściwe ułożenie powłoki hydroizolacyjnej. Z takich materiałów w zasadzie nie powinno się wykonywać powłok w ujemnej temperaturze.

W niskiej temperaturze, zwłaszcza w podwyższonej wilgotności podłoża, trzeba zwrócić uwagę na to, czy na podłożu nie pojawiła się wilgoć kondensacyjna (skropliny). Nie może ona występować w momencie wykonywania prac.

W razie przymrozków należy elewacje osłaniać kurtynami na r usztowaniach i wstawić nagrzewnice.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak wybrać dobrą izolację cieplną

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie