Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Błędy przy ocieplaniu poddasza użytkowego. Jak prawidłowo ułożyć izolację termiczną pod dachem skośnym?
Prawidłowe ocieplenie poddasza

Błędy przy ocieplaniu poddasza użytkowego. Jak prawidłowo ułożyć izolację termiczną pod dachem skośnym?

Tylko ciągła warstwa izolacji termicznej ułożona po chłodniejszej stronie przegród zewnętrznych na poddaszu użytkowym pozwoli osiągnąć właściwe ocieplenie poddasza. Bardzo ważne jest zatem poprawne połączenie przegród, aby nie tworzyły się mostki termiczne. Zobacz, jak ocieplić poddasze ze ścianką kolankową i bez.

Izolacja termiczna pod dachem skośnym

Pod większością skośnych dachów są poddasza użytkowe z ogrzewanymi pomieszczeniami. Dlatego połacie dachu są odpowiednio izolowane termicznie. Gdy ściany zewnętrzne mają konstrukcję warstwową – mur konstrukcyjny jest osłonięty izolacją termiczną – newralgicznym miejscem jest połączenie ich z ocieplonymi połaciami dachu.

Zachowanie ciągłości izolacji termicznej jest trudne, gdyż w obu przegrodach warstwa ocieplenia ma inną grubość i każda z nich znajduje się w innej płaszczyźnie.

Poddasze bez ścianki kolankowej

Tam, gdzie połać dachu opiera się na stropie, przestrzenie o najniższej wysokości oddziela się przedściankami. Pozwala to wyłączyć te niefunkcjonalne fragmenty poddasza ze strefy użytkowej i ogrzewanej. Standardowo ocieplenie poddasza układa się tu nie w połaci dachu, lecz na stropie. Przestrzeń za murłatą, na której wspierają się krokwie, pozostaje nieocieplona. To błąd, bo żelbetowy wieniec staje się dużym mostkiem termicznym, przez który ucieka ciepło z niższej ogrzewanej kondygnacji. Skos dachu ogranicza dotarcie do każdego fragmentu konstrukcji – ocieplenie układa się bowiem dopiero na etapie wykańczania poddasza, gdy na połaciach znajdują się folia dachowa i pokrycie dachu. Aby izolacja znalazła się nawet w trudno dostępnych miejscach i tworzyła ciągłą warstwę, ważne jest zachowanie prawidłowej kolejności ocieplania poszczególnych przegród. Prowadząc prace na elewacji, trzeba zarówno ułożyć izolację termiczną przed murłatą, jak i wprowadzic ją w połać dachową. Pozwoli to zminimalizować straty ciepła.

Poddasze ze ścianką kolankową

Błędem jest układanie ocieplenia poddasza w jednej warstwie i wypełnianie jedynie przestrzeni między krokwiami. Tak bywało w wielu starych domach. Wełnę grubości 15-20 cm układano w polach łatwo dostępnych od strony poddasza, osłaniano ją paroizolacją i okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Ocieplenie na ścianie zewnętrznej doprowadza się tylko do podbitki wykańczającej okap. Trudno dostępne miejsca w strefie wieńca, na którym opiera się murłata, pozostają często nieocieplone. Brak izolacji termicznej na styku połaci dachowej ze ścianą zewnętrzną ułatwia niekontrolowaną ucieczkę ciepła z ogrzewanych wnętrz.

Aby dobrze zaizolować termicznie dach, w połaciach powinno się umieścić dwie warstwy ocieplenia – jedną między krokwiami, a drugą między elementami rusztu mocowanego pod nimi od strony poddasza użytkowego.

Obecnie nie ma ograniczeń technicznych co do grubości izolacji montowanej pod krokwiami. Dzięki specjalnym wieszakom dostępnym w systemach suchej zabudowy pod krokwiami można ułożyć izolację o grubości do 25 cm.

Otulenie drewnianych elementów konstrukcji dachu wełną zapobiega ucieczce ciepła przez niezaizolowane krokwie, czyli powstawaniu mostków termicznych. Ciągłość warstwy ocieplenia ułatwi doprowadzenie izolacji termicznej ściany najwyżej jak można, czyli aż do folii dachowej, tak by dolegała do ocieplenia układanego w połaci dachu.

Ścianka pod skosem - likwidujemy mostki termiczne

Budując szkieletową ściankę pod skosem poddasza użytkowego, warto zadbać o odpowiednie połączenie jej z dachem. Jest to istotne z dwóch powodów – zachowania komfortu cieplnego oraz akustycznego. Zazwyczaj najpierw wykańcza się skosy poddasza, a dopiero później montuje pod nimi ściankę szkieletową. Skutkiem tego jest przerwanie ciągłości izolacji termicznej – wełnę przedziela warstwa płyt g-k. To miejsce to mostek termiczny, jak i akustyczny. Konstrukcję działówki trzeba doprowadzić do płaszczyzny, którą tworzą krokwie. Dzięki temu wypełniające ją ocieplenie uda się połączyć z obiema warstwami wełny układanymi w skosach poddasza. Podczas montażu suchego tynku najpierw należy wykończyć ściany, a później skosy. Folię paroizolacyjną układaną między ociepleniem a okładziną g-k w skosach dachu trzeba wpuścić pod okładzinę ściany szkieletowej.

WARTO WIEDZIEĆ

Rzeczywiście ciągłość izolacji jest bardzo ważna. Nieocieplony element budynku jest jak noga wystawiona spod kołdry. Mimo tego, że cali jesteśmy okryci jest nam zimno. Zatem żeby osiągnąć komfort cieplny musimy przemyśleć na etapie projektu lub najpóźniej w trakcie wznoszenia ścian konstrukcyjnych, które elementy budynku będziemy izolować kolejno, tak aby zapewnić ciągłość izolacji.

Ekspert firmy Isover

Zobacz, gdzie oprócz tarasów możesz zamontować deski tarasowe

Deski tarasowe przeznaczone są na posadzki tarasowe, ale równie mogą dobrze się prezentować na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Produkty do izolacji termicznej i akustycznej....

Wełna mineralna jest materiałem do wykonywania izolacji termicznych i izolacji akustycznych....

Remont fundamentów. Naprawa hydroizolacji

Remont domu lub jego przebudowa to dobra okazja, aby naprawić istniejącą albo wykonać nową izolację...

Prawidłowa izolacja akustyczna. Jak wyciszyć...

Pokój audiofila musi mieć odpowiednią ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, czyli wysoką...

Jak sobie poradzić z remontem domu kostki?...

Kostki różnią się wielkością oraz rozplanowaniem wnętrza. Wszystkie mają jednak płaski lub niski...

Izolacja termiczna fundamentów. Czym i jak...

Jeśli pominiesz izolację termiczną fundamentów, ciepło z domu będzie uciekać w stronę gruntu. Dowiedz...

Zawilgocenie ścian fundamentowych. Jak naprawiać...

Błędna metoda wykonania hydroizolacji to częsty powód zawilgocenia ścian fundamentowych. Radzimy, jak...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.