| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja akustyczna stropu. Które stropy mają najlepszą izolacyjność akustyczną?

Izolacja akustyczna stropu. Które stropy mają najlepszą izolacyjność akustyczną?

Strop gęstożebrowy, strop monolityczny lub strop drewniany powinny mieć wysoką izolacyjność akustyczną, żeby nie było słychać odgłosów tego, co się dzieje na piętrze. Oto główne zasady wykonywania izolacji akustycznej pod podłogę pływającą.

Autor: Piotr Mastalerz

Podłoga górnej kondygnacji jest zbudowana na stropie, który opiera się na ścianach nośnych. W domu ze stropem gęstożebrowym podest schodów na piętrze będzie wyglądał bardzo masywnie

Nawet najładniejsza posadzka na piętrze nie będzie cieszyć, jeśli mieszkańcy parteru będą słyszeli kroki osoby po niej stąpającej. Zwykle podział na kondygnacje pokrywa się z podziałem na strefy funkcjonalne. Na poddaszu lub piętrze lokuje się najczęściej sypialnie i pokoje dzieci. W każdym domu trzeba zadbać o prawidłową konstrukcję oraz izolację akustyczną podłogi. Jedną z podstawowych metod osiągnięcia tego stanu jest układanie na stropach materiałów pochłaniających dźwięki i budowa podłogi pływającej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Strop monolityczny jest cienki i ciężki. Zwykle układa się na nim 3-5 cm wełny mineralnej lub styropianu

Stropy gęstożebrowe

 Najpopularniejsze stropy gęstożebrowe są bardzo grube. Konstrukcja złożona z pustaków ułożonych na belkach stropowych ma co najmniej 21 cm wysokości, a musi być przykryta kilkucentymetrową warstwą nadbetonu. Gotowy strop może mieć więc 24-34 cm grubości. W stropie gęstożebrowym betonu jest niewiele. Wnętrza pustaków się nie wypełnia. Układa się tylko 3-4-centymetrową warstwę nadbetonu oraz niewielką ilość w żebrach powstających po zabetonowaniu przestrzeni między rzędami pustaków. Taka konstrukcja jest dość lekka. Masa stropu gęstożebrowego wynosi 160-340 kg/m2. Masywnie wyglądający strop jest w środku pusty. Działa jak pudło rezonansowe. Bardzo dobrze przenosi dźwięki uderzeniowe i powietrzne. Zawsze wymaga dodatkowej izolacji akustycznej.

Stropy monolityczne

Znacznie cieńsze są stropy monolityczne. Przy niedużych obciążeniach i odpowiednim przygotowaniu taki strop może mieć nawet tylko 10-12 cm grubości. W projektach gotowych najczęściej są przewidziane stropy o grubości 16-18 cm. Stropy monolityczne są ciężkie – ważą 220-450 kg/m2. Przyjmuje się, że monolityczny strop żelbetowy, którego masa wynosi co najmniej 300 kg/m2, spełnia wymagania co do izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych. Taką wagę osiąga już strop o grubości 14 cm. Jednak dla zachowania komfortu akustycznego, zwłaszcza aby chronić przed dźwiękami uderzeniowymi, w projektach ze stropami monolitycznymi przewiduje się kilka centymetrów izolacji akustycznej.

Strop drewniany

Też może być cieńszy od gęstożebrowego. Z powodzeniem można go zastosować nie tylko w domu szkieletowym lub z bali, ale także w każdej konstrukcji murowanej. Najczęściej buduje się stropy belkowe złożone z elementów konstrukcyjnych – belek o wysokości 20-25 cm. Wadą stropów drewnianych jest łatwe przenoszenie drgań i dźwięków uderzeniowych. Decydując się na taki strop, musisz być przygotowani na konieczność wykonania grubej izolacji akustycznej.

Autor: Jarosław Sosiński

Gdy konstrukcja drewnianego stropu ma być widoczna, izolację i pozostałe warstwy podłogi układa się na poszyciu ponad belkami

Izolacja akustyczna stropu

Nie ma przepisów wskazujących dokładnie, jaką izolacyjnością akustyczną powinny się charakteryzować stropy międzykondygnacyjne i podłogi w budynkach jednorodzinnych. Jednak dom powinien być zbudowany tak, żeby zapewnić komfort akustyczny jego mieszkańcom. Za taki uznaje się izolacyjność akustyczną stropów od dźwięków powietrznych równą co najmniej 47 dB.

Jak izolować strop?

W podłodze na stropie gęstożebrowym trzeba zastosować około 5 cm styropianu elastycznego lub wełny mineralnej akustycznej. Należy pamiętać, żeby płyty były ułożone szczelnie, bo każda pusta przestrzeń będzie sprzyjać pracy akustycznej stropu. Wzdłuż ścian powinno się położyć oddzielny pasek wełny mineralnej albo styropianu grubości 1-2 cm. W projektach ze stropami monolitycznymi zawsze jest przewidziana cienka warstwa (3-5 cm) styropianu lub wełny mineralnej. Układa się ją podobnie jak na gęstożebrowym. Strop o grubości 14 cm izolowany 5 cm wełny mineralnej ma wskaźnik R’W = 61 dB, a L’Δ,W = 48 dB. Podłoga na takiej konstrukcji będzie bardzo komfortowa pod względem akustyki.

Wyciszenie stropu drewnianego

Najtrudniejszy do wyciszenia jest strop drewniany. W konstrukcji między belkami układa się wełnę mineralną. To najpopularniejsze rozwiązanie. Ale można też użyć wełny drzewnej, styropianu, keramzytu, perlitu. Warstwa izolacji akustycznej ma przeciętnie 15 cm grubości. Strop drewniany wyciszony 10 cm wełny mineralnej ma poziom przenoszenia dźwięków obniżony o 42 dB. Inwestorzy często wybierają strop drewniany niezabudowany od spodu, bo jest on atrakcyjną ozdobą wnętrza parteru. Wtedy warstwę izolacji akustycznej układa się na stropie. Można także podzielić ją na dwie cieńsze części i jedną umieścić wewnątrz stropu (wtedy na suficie parteru widać fragment przekroju belek), a drugą nad nim. Ważne jest także prawidłowe wykonanie detali połączeń między elementami konstrukcji – zawsze z przekładkami akustycznymi z gumy, wełny mineralnej lub filcu. Warto pamiętać, że belki stropowe nie powinny dotykać bezpośrednio do ścian, lecz być od nich oddzielone przekładką.

Izolacja akustyczna z dwóch materiałów

Bardzo dobry efekt izolacyjności akustycznej osiągniesz, stosując różne materiały izolacyjne, o różnej gęstości, na przykład płyty drewnopochodne przełożone styropianem lub wełną akustyczną w cienkich warstwach. Najwyższy standard akustyczny będzie miał strop drewniany z izolacją akustyczną od dołu i od góry. Między belkami układa się 10-15 cm wełny mineralnej, a na belkach na przykład dwie płyty OSB czy MFP przełożone 2-3 cm wełny mineralnej lub styropianu. Na poprawę własności akustycznych podłogi wpływa też 4-5-centymetrowa warstwa wylewki betonowej układana na izolacji akustycznej stropów betonowych. W ten sposób można też dociążyć i wygłuszyć strop drewniany.

Przegląd izolacji termicznej Twojego domu przed zimą. Zobacz od czego zacząć

Nadchodząca zima jest sygnałem dla właścicieli domów, aby przygotować się do mroźnego i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Szary styropian trzeciej generacji – materiał...

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...