Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Warstwy podlogi na gruncie, czyli od podsypki przez betonowanie po podkład podłogowy - krok po kroku

Warstwy podlogi na gruncie, czyli od podsypki przez betonowanie po podkład podłogowy - krok po kroku

Jakie są warstwy podłogi na gruncie? Czy budowę należy rozpoczynać od usunięcia humusu? Co z izolacją przeciwilgociową podłogi? Zobacz, z jakich etapów składa się budowa podłogi na gruncie. Nasz przewodnik krok po kroku. Zobacz 2 nasze filmy o wykonywaniu podkładu betonowego. Filmy z cyklu MURATORA "Stan surowy bez błędów".

Autor: Wiktor Greg

Warstwy podłogi na gruncie

Budowę podłogi na gruncie zawsze zaczyna się od wykonanie podsypki i zawsze kończy podkładem podłogowym. Typowy układ warstw w podłodze na gruncie wygląda tak – podsypka, na której opiera się betonowa płyta, na płycie izolacja przeciwwilgociowa i ocieplenie, od góry wszystko przykryte podkładem podłogowym.

Odstępstwa od tego kanonu mogą wynikać z umiejscowienia izolacji cieplnej lub przeciwwilgociowej. Różnice mogą też wystąpić w zależności od rodzaju zastosowanego podkładu podłogowego, dotyczyć będą jednak głównie wyglądu i grubości tejże warstwy.

1. Podsypka pod płytę

Podsypka stanowi podbudowę pod płytę betonową podłogi na gruncie. Podsypka układana jest między ścianami fundamentowymi lub w przypadku podłogi piwnicznej w wykopie między ławami fundamentowymi.

Podsypkę trzeba układać na gruncie oczyszczonym z humusu, czyli żyznej warstwy, i wstępnie wyrównanym. Poszczególne warstwy podsypki należy dokładnie ubić, chyba że kruszywo tego nie wymaga. Kruszywo na podsypkę można zamówić wcześniej, ryzyko jego kradzieży jest niewielkie.

Podsypkę najczęściej wykonuje się ze żwiru zmieszanego z piaskiem, czyli z tak zwanej pospółki. Można również ułożyć najpierw 20-centymetrową warstwę filtracyjną ze żwiru i uzupełnić podbudowę pospółką.

Żwir lub pospółkę układa się warstwami grubości 10-15 cm i za każdym razem ubija. Ostateczna grubość podsypki ma wynieść około 30 cm. Do zagęszczania używa się ręcznych ubijarek lub zagęszczarek mechanicznych. Zagęszczona podsypka musi być równa i tworzyć stabilne oparcie dla płyty betonowej.

2. Betonowanie podłogi na gruncie

Na podsypce układa się warstwę gęstej mieszanki betonowej. Na betonie znajdą oparcie wszystkie kolejne warstwy podłogi na gruncie.

Masę betonową można przygotować samodzielnie – w betoniarce, ale najkorzystniej zamówić beton w wytwórni. Mieszankę robi się z betonu klasy C 8/10 (dawniej B10) lub C 12/15 (dawniej B15).

Ze względów akustycznych warto oddylatować płytę od ścian za pomocą przekładek styropianowych, nie jest to jednak konieczne. Takie przekładki – szerokości 2-3 cm – ustawia się dookoła ścian przed rozpoczęciem betonowania.

Jeśli zdecydujemy się na zakup betonu w firmie, musimy dokładnie wiedzieć, ile będzie go potrzeba. Dostawcy niechętnie dowożą małe ilości i czasem każą słono płacić za każdy niewykorzystany metr sześcienny pojemnika betonowozu. Czasem więc warto spróbować zamówić beton do spółki z budującym sąsiadem lub przygotować więcej miejsc do zabetonowania, na przykład zrobić deskowanie pod ogrodzenie lub schody.

Niekiedy betonowanie podłogi na gruncie jest poprzedzone układaniem izolacji termicznej z płyt polistyrenu ekstrudowanego. Możemy tego uniknąć, gdy podsypkę zrobimy z kruszywa keramzytowego.

Minie kilkanaście dni potrzebnych na związanie betonu, zanim będziemy mogli przejść do kolejnego etapu budowy podłogi na gruncie. W tym czasie, zwłaszcza w sezonie letnim, musimy pilnować, żeby słońce za bardzo nie wysuszyło betonu. Wiązanie nie może bowiem przebiegać za szybko. Jeśli się da, osłońmy więc płytę betonową folią lub zraszajmy ją wodą.

Przeczytaj dodatkowo:
Podłoga na gruncie – sprawdź, co o niej wiesz?

Podłoga na poziomie parteru lub piwnicy, to zazwyczaj podłoga na gruncie, wykonywana zaraz po zbudowaniu...

WIDEO: Budowa fundamentu. Jak wykonuje się ławy...

Ławy fundamentowe to element fundamentu, który styka się z gruntem. Czy ławy zawsze się zbroi? Jak należy...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Hydroizolacja fundamentów. Jak naprawić izolację...

Budowa niewykonanej wcześniej lub naprawa źle zrobionej hydroizolacji fundamentów to trudne i...

Tuleje szalunkowe. Sposób na szybką budowę...

Odkąd w sprzedaży pojawiły się kartonowe tuleje szalunkowe stanowiące formę dla mieszanki betonowej,...

Wstęp do adaptacji piwnicy. Naprawa hydroizolacji...

Naprawa hydroizolacji starych ścian piwnicznych to kluczowy etap remontu mającego na celu adaptację piwnicy...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.