| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Tuleje szalunkowe. Sposób na szybką budowę betonowych słupów

Tuleje szalunkowe. Sposób na szybką budowę betonowych słupów

Odkąd w sprzedaży pojawiły się kartonowe tuleje szalunkowe stanowiące formę dla mieszanki betonowej, błyskawicznie wzrosła popularność betonowych słupów. Jak kupić i zastosować taki rodzaj szalunku?

Autor: Andrzej Szandomirski

Najwyższej jakości szalunki do kolumn zapewniają im idealnie gładką powierzchnię

Tuleje szalunkowe do kolumn powstają z kartonu, a konkretnie pasa uformowanego z kilku lub kilkunastu jego warstw. Pas biegnie spiralnie. Wewnętrzne ścianki tulei są wyłożone specjalnym, odpornym na wodę papierem. Zewnętrzna warstwa kartonu jest z kolei impregnowana, tak więc tulejom nie zagrażają deszcze.

Jak kupować tuleje szalunkowe

Wszystkie dane potrzebne do zakupu form na kolumny znajdziesz w projekcie. Najważniejsza jest średnica, ponieważ nie da się jej już później zmienić. Kartonową tuleję łatwo jest za to skrócić, żeby uzyskać właściwą długość, czyli wysokość przyszłej kolumny. Dostępne są tuleje o średnicach od 150 do 800 mm. Ich długość wynosi 2, 3, 3,5 lub 4 m. Na zamówienie można mieć kolumny o niestandardowej średnicy i wysokości.

Coś do tulei

Wybierając się po formę, trzeba będzie kupić także odpowiednią liczbę prętów stalowych niezbędnych do wykonania zbrojenia kolumny. Średnicę i liczbę prętów powinien ustalić projektant lub konstruktor. Zazwyczaj na jedną kolumnę potrzeba sześciu prętów średnicy 12 mm, które zepną strzemiona średnicy 6-8 mm rozmieszczone co mniej więcej 40 cm. Znając średnicę i wysokość tulei, ustalimy jej objętość, co przyda się do zaplanowania ilości mieszanki betonowej. Wzór na objętość walca to pr2·h, gdzie r to promień podstawy, a h to wysokość kolumny. Trzeba jeszcze odjąć mniej więcej 3% na zbrojenie. Zazwyczaj do wypełniania tub wykorzystuje się część betonu przywiezionego z wytwórni, którym betonuje się stropy i wieńce. Do kolumn można dokupić ozdobne betonowe bazy i głowice. Bazy mocuje się na dole kolumny, głowice na samej górze – koniecznie przed betonowaniem.

Ze sklepu na budowę

Jednorazowe kartonowe formy są lekkie (ważą od 1,7 do 5 kg), a więc dość wygodne do przenoszenia. Żeby je dowieźć ze sklepu na budowę, potrzebna będzie jednak przyczepa lub samochód dostawczy. Tuleje mają bowiem przeważnie długość 3 m. Można je składować pod chmurką, bo są wodoodporne. Układa się je poziomo na równym podłożu. Trzeba uważać, żeby się nie powgniatały.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy

Zbrojenie kolumn musi być połączone z fundamentem. Tuleja szalunkowa może pozostać na kolumnie do wiosny – będzie ją chronić przed mrozem i śniegiem

Jak powstaje kolumna

Wznosi się ją na fundamencie, zazwyczaj w formie stopy betonowej. W trakcie jego budowy szykuje się zbrojenie kolumny. Musi być zakotwione w fundamencie. Na zbrojenie nasadza się później kartonową tuleję. Trzeba ją dobrze podeprzeć, żeby się nie przemieszczała, zwłaszcza gdy mieszanka betonowa będzie układana przy użyciu pompy. Jeśli jej solidnie nie podeprzemy i nie ustabilizujemy, podczas wtłaczania betonu może unieść się do góry, powodując na dole wyciek mieszanki. Szalunek stopniowo wypełnia się betonem klasy C20/25 (dawniej B25) odcinkami po 50 cm. Każdą kolejną porcję betonu trzeba zagęszczać wibratorem. Gdy beton zwiąże, czyli niekiedy już po 48 godzinach, a najlepiej po blisko tygodniu, można rozmontować tuleję. Jest ona na szczęście tak zbudowana, że nie sprawi to większego kłopotu. Karton jest bowiem przedzielony biegnącym spiralnie sznurem. Wyrywając sznur, zdemontujesz tuleję.

Budowa domu na gruncie nasypowym. Dom na skarpie usypanej z piasku i żwiru

Teren pod budowę domu trzeba czasem podwyższyć. Czy na takim gruncie może stanąć dom?...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.