Sucha piwnica. Jak przy okazji remontu domu zwalczyć wilgoć w piwnicy

2013-01-04 11:11
Piwnica stara
Autor: HENKEL Dawniej domy wznoszono w zgodzie z nieco innymi standardami niż obecnie, czego skutkiem są przemarzające i zawilgocone piwnice (HENKEL).

Wilgoć w piwnicy to częsty problem w dawniej budowanych domach. Przy okazji remontu domu warto jednak zadbać o dobrą izolację piwnicy, by wilgoć nie dała nam się we znaki. Z przemarzającej i zawilgoconej piwnicy nie ma żadnego pożytku. Zobacz, jak skutecznie zadbać o ocieplenie piwnicy.

Poprawa komfortu cieplnego piwnicy nie musi polegać na dodaniu warstwy izolacji cieplnej. Każda ściana ma określone właściwości termiczne, za które odpowiada zamknięty w niej zbiór pęcherzyków powietrza, czyli porowatość materiału.

To, czy w porach materiału, z którego wykonana jest ściana piwnicy, znajduje się woda, ma duży wpływ na termoizolacyjność ściany piwnicy - im więcej wody, tym jest ona gorsza. Dlatego nie zawsze konieczne jest ocieplenie piwnicy, ale zawsze konieczna jest jej ochrona przed wilgocią.

Kompleksowa ochrona piwnicy

Przed rozpoczęciem remontu piwnicy trzeba ustalić przyczyny powstawania wilgoci w piwnicy i zbadać skuteczność istniejącej hydroizolacji, a następnie zdecydować, która jej część musi zostać naprawiona lub wykonana na nowo. To często trudne, wymaga wiedzy i doświadczenia, a także ogromnych nakładów finansowych. Podziemna część piwnicy musi mieć hydroizolację poziomą i pionową, które razem tworzą ciągłą, nieprzepuszczalną dla wody powłokę.

  • Wykonanie nowej izolacji poziomej w ścianach istniejących domów jest trudne, kosztowne i zazwyczaj wymaga odkopania ścian fundamentowych. Taką izolację można wykonać, wykorzystując metodę podcinania fundamentów. Polega ona na przekłuciu lub przecięciu muru i ułożeniu w powstałej szczelinie izolacji przeciwwilgociowej, a następnie wypełnieniu jej betonem lub mocną zaprawą cementową modyfikowaną środkami uszczelniającymi, najlepiej szybkowiążącymi. Izolacją ułożoną z min. 10-centymetrowym zakładem jest zwykle papa zgrzewalna, folia hydroizolacyjna, płyty z twardego polietylenu PEHD lub laminatu epoksydowego zbrojonego włóknem szklanym. Jeżeli dom jest w złym stanie technicznym, trzeba zrezygnować z tej metody. Poziomą izolację można też wykonać poprzez wprowadzenie w poziomą spoinę muru blach profilowanych, które stworzą barierę dla wilgoci.
  • Trwałą izolację pionową można zapewnić, układając maty z bentonitu sodowego. Pęcznieje on pod wpływem wody, jest rodzajem aktywnej i samozabliźniającej się hydroizolacji. Maty bentonitowe można układać na wilgotne podłoże, ale muszą być trwale dociśnięte do ściany i fundamentów. Konieczne jest też przestrzeganie zaleceń producenta.

Nowy tynk na ściany piwnicy

Zazwyczaj wewnętrzną powierzchnię zawilgoconej ściany piwnicy pokrywa tynk. Jest on magazynem wilgoci i soli, dlatego tam, gdzie jest zawilgocony i mniej więcej metr powyżej tego poziomu, należy go skuć. Zwietrzałe części elementów murowych trzeba usunąć aż do otrzymania szorstkiej i porowatej powierzchni, a zniszczone spoiny skuć wykuć na głębokość ok. 3 cm.

Po wysuszeniu ściany spoiny należy zafugować taką samą zaprawą, jakiej użyto do murowania, a powierzchnię ściany pokryć tynkiem rwenowacyjnym. Niekiedy takie produkty układa się też na zewnątrz ścian.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają